Aktuální článek
Nový trend v ekologickém stavitelství představuje konopný beton

Nový trend v ekologickém stavitelství představuje konopný beton

  • Stavebníci necpou konopí do bongů a nebalí z něj jointy, ale stavějí z něho obydlí. Vtipům o domech, co „zmizí v oblacích kouře“, se ale nevyhnou.

Pravdou však je, že jedním z důvodů, proč konopný beton (takzvaný hempcrete) začíná být velmi populární, je jeho nehořlavost.

Z Evropy za velkou louži

Americký deník New York Times nedávno informoval, že konopný beton se jako stavební materiál používá už několik desetiletí v Evropě a v poslední době se začíná konečně rozšiřovat i po Spojených státech. Malá skupina „konopných podnikatelů“ předpovídá, že už zanedlouho bude hempcrete mezi stavebníky zcela běžný.

Konopný beton se vyrábí z vnitřních částí stonků konopí, jež vzhledem a na omak připomínají balzu. Ty se smíchají s vápnem a vodou a vznikne materiál s vynikajícími izolačními vlastnostmi, který však zůstává ohebný, prodyšný a – jak jsme už zmínili – nehořlavý.

A nemusíte se bát, že vám teenageři budou krást izolaci domu, aby ji posléze vykouřili: konopný beton obsahuje téměř neznatelné množství THC, takže o nějakém rauši nemůže být vůbec řeč.

Zdroj: http://time.com/money/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!