Aktuální článek
Muži, sex a konopí

Muži, sex a konopí

  • Během posledních čtyřiceti let proběhla celá řada výzkumů zabývajících se účinky konopí na sexuální funkce u mužů, jejich výsledky ale stále nechávají mnoho otázek nezodpovězených.

Výsledky studií a průzkumů prováděných od sedmdesátých let minulého století opakovaně naznačovaly, že joint v posteli zlepšuje mužskou sexuální výkonnost – alespoň to tvrdilo zhruba 75 procent účastníků těchto výzkumů.
Na druhou stranu se objevila i studie, která ukázala, že polovina mužů užívajících konopí trpí nějakou sexuální dysfunkcí. Z dalších výzkumů se zdá, že menší dávky působí na mužskou sexuální aktivitu pozitivně, zatímco větší množství může působit negativně a způsobovat například poruchu erekce. Kde je tedy pravda?
Hlavním problémem většiny průzkumů a studií týkajících se sexuálního aktu a užívání konopí je subjektivní pohled respondentů, kteří si například pod vlivem THC myslí, že v posteli vydrží déle, ve skutečnosti však pouze vnímají čas pomaleji. Zároveň ale někteří odborníci zpochybňují metodologii a způsoby měření sexuálních funkcí v těchto studiích.

Opice pod vlivem THC bez erekce

Nejrozsáhlejší vědecká studie působení psychoaktivního THC na erekci proběhla na samcích opic a ukázala, že tetrahydrokanabinol se usazuje v hladké svalovině, kde může inhibovat (potlačovat) schopnost ztopoření.


Další studie, tentokrát prováděná na myších, v roce 2006 ukázala, že aplikace THC do penisu má vliv na produkci pohlavních hormonů steroidní povahy, produkci spermií a plodnost. Jedním ze závěru bylo, že THC napomáhá degradaci hydrolázy amidů mastných kyselin (FAAH), které jsou důležité pro tvorbu spermií.
Na druhou stranu působení THC a dalších kanabinoidů na sexuální orgány je natolik komplexní, že sami autoři studií z pozorování zvířat nevyvozují definitivní závěry, jak by konopí mělo ovlivňovat sexuální funkce u mužů.

Víme, že nic nevíme

Jisté je pouze to, že endokanabinoidní systém se nachází i v lidských sexuálních orgánech, a proto kanabinoidy obsažené v rostlině nějaký vliv na lidskou sexualitu zcela jistě mají.

Jelikož obliba konopí celosvětově neustále stoupá, přibývá i mužů, kteří ho užívají v průběhu celého svého sexuálně aktivního života. Je i v jejich zájmu, aby se na možné pozitivní i negativní důsledky užívání této lehké drogy zaměřilo více klinických výzkumů, protože v současnosti dostupná data pocházejí většinou ze studií prováděných na zvířatech, anebo se jedná o průzkumy vycházející převážně ze subjektivních názorů dotazovaných mužů.

Dodnes nelze s definitivní platností říct, zda má marihuana na mužské sexuální funkce vyloženě negativní nebo pozitivní účinky, ale případným snížením hladiny THC v krvi se nic nezkazí. Jestliže máte pocit, že užívání konopí nemá na váš sexuální život dobrý vliv, omezte je.

Zdroj: naturalnews.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!