Aktuální článek
Kalifornský viceguvernér předložil studií shrnující pravidla pro legalizaci konopí

Kalifornský viceguvernér předložil studií shrnující pravidla pro legalizaci konopí

  • Výbor, v jehož čele stojí viceguvernér Gavin Newsom, prezentoval odbornou zprávu, která analyzuje možnosti, jak by v největším americkém státě mohla a měla proběhnout legalizace konopí. Hlavní důraz je kladen na minimalizaci dostupnosti pro děti, omezení černého trhu a přísnou regulaci pěstování a prodeje.

Ve zprávě, kterou výbor vydal v polovině července, je uvedeno 58 doporučení a cílů v rámci všeobecné legalizace, o níž by měli kalifornští voliči rozhodovat v příštím roce.

Dokument obsahuje povšechné zásady – například „ochránit kalifornskou mládež“ –, ale také konkrétní návrhy na sběr dat a omezení reklamy.

Tolik potřebné vodítko

Newsom v rozhovoru uvedl, že doufá, že tato zpráva poskytne vodítka zastáncům legalizace, o níž se bude hlasovat ve volbách v listopadu příštího roku. Měla by také pomoci zákonodárcům, kteří legalizaci v případě schválení budou zavádět do praxe.

Zpráva výslovně neuvádí, zda podporuje či odmítá legalizaci konopí pro rekreační účely, třebaže Newsom, jenž kandiduje na post guvernéra, je známý otevřenou podporou legalizace a je nejvýše postaveným kalifornským činitelem, jenž tento postoj zastává.

V červnovém průzkumu se 54 procent obyvatel Kalifornie vyjádřilo ve prospěch legalizace, proti bylo 44 procent.

Viceguvernér však uvedl, že při práci na zprávě se jeho nadšení pro všeobecnou legalizaci „podstatným způsobem utlumilo“.

„Jako rodič i zákonodárce jsem obezřetnější,“ prohlásil. „Nechceme, aby se legalizace změnila v další zlatou horečku.“

Návrh výboru požaduje, aby trh s konopím podléhal od samého počátku silné regulaci. Navrhuje zavedení registračních a školicích norem a ustavení ústředního orgánu, který by dohlížel na legalizaci.

Regulace, regulace a zase regulace

„Nehovoříme zde o volném trhu. Chceme zavést silně regulovaný trh, který bude fungovat pod skutečným dohledem a bude flexibilní,“ poznamenal Newsom.

Tato regulace by se měla týkat i maloobchodu. Prodej bude omezen věkovou hranicí a při vstupu do prodejny se zákazníci budou muset prokazovat platným průkazem – stejně jako tomu je například v Coloradu a Washingtonu, kde trh s legálním konopím už nějakou dobu funguje. Omezení se budou také týkat toho, jaké druhy výrobků, například potraviny s konopím, bude možné prodávat.

Daně z prodeje legálního konopí by podle komise měly být použity na školství, veřejné zdravotnictví a bezpečnost. Zpráva však zdůrazňuje, že cílem zdanění konopí by neměla být maximalizace příjmů. Ta by totiž „závisela na zvýšené spotřebě konopí“.

Zpráva by měla pomoci zákonodárcům, kteří legalizaci v případě schválení budou zavádět do praxe.

Úřad kalifornského státního tajemníka obdržel již šest návrhů na referendum týkající se legalizace konopí. V červnovém průzkumu provedeném organizací Public Policy Institute se 54 procent obyvatel Kalifornie vyjádřilo ve prospěch legalizace, proti bylo 44 procent.

Proti legalizaci se nejvíce staví orgány činné v trestním řízení. Jejich zástupci tvrdí, že legalizace výrazně neomezí nelegální prodej a naopak ohrozí bezpečnost veřejnosti.

„Pokud opravdu legalizujeme psychoaktivní drogu, zcela jistě se tím zvýší počet osob, které pod jejím vlivem usednou za volant,“ prohlásil například David Bejarano, předseda Asociace policistů státu Kalifornie. Statistiky o snížení množství smrtelných nehod po legalizaci v Coloradu ale spíše naznačují, že se jedná o další mlžení a strašení ze strany strážců zákona.

Zdroj: http://www.latimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!