Mým heslem je minimalizace škod na úrovni komunit i jednotlivců. K tomuto cíli směřuje vše, co o drogách veřejně prohlašuji a co v této oblasti konám.
Pokud tedy tvrdím, že nechci trestně stíhat obyčejné uživatele, je to proto, že podle mého názoru se takto problémy nevyřeší. Rovněž si myslím, že jde o zbytečné plýtvání již tak omezených zdrojů, které má policie a justice k dispozici.
Názory na konopí se různí. Pro některé představuje velmi nebezpečnou drogu spojovanou s psychózou. Jiní ho vnímají jako prostředek proti bolesti, který dokáže pomáhat lidem s artritidou či revmatismem. A právě to vedlo například americký stát Colorado k tomu, aby konopí legalizoval pro léčebné a později i rekreační užití.
Je mimo veškerou pochybnost, že lidé, kteří pěstují, vyrábějí a distribuují nelegální drogy, jsou nebezpeční zločinci, kteří tisíce lidí přivádějí do neštěstí.
Své podřízené budu i nadále podporovat v tom, aby při vyšetřování případů používali zdravý úsudek.
Durhamská policie rozhodně nebere výrobu, distribuci a užívání drog na lehkou váhu. Ve spolupráci s místními úřady, řediteli zdravotnických zařízení a hasiči zavádíme účinné protidrogové strategie a zároveň nespouštíme ze zřetele organizované zločinecké skupiny, jež se snaží profitovat na tom, že lidem ničí život. A za posledních dvanáct měsíců durhamská policie vydala 343 varování uživatelům konopí – téměř jedno denně.
Organizované zločinecké skupiny produkují konopí
Tyto skupiny kradou ve velkém elektřinu, často způsobují požáry a ohrožují své okolí. Také vykořisťují zranitelné osoby, jež zapojují do výroby drog. Produkce konopí má však několik úrovní, na něž policie reaguje různým způsobem a s různými následky. Policie se zabývá veškerou produkcí konopí – a pokud to jde, zahajuje proti pachatelům trestní stíhání. Veřejnost však zcela jistě očekává, že s nebezpečnými organizovanými tlupami zapojenými do velkovýroby bude policie jednat daleko tvrději než s lidmi, kteří si pěstují jen několik rostlin pro vlastní potřebu. Policejní práce je založená na dobrém úsudku, což není nic nového.
Své podřízené budu i nadále podporovat v tom, aby při vyšetřování případů používali zdravý úsudek. Vybízím k prevenci a omezování užívání drog. Policie by však také měla pachatele vést k tomu, aby změnil své chování a nemusel čelit trestnímu stíhání – jelikož tímto způsobem můžeme nejlépe minimalizovat škody.
Jak jsem uvedl v prosincovém rozhovoru pro deník Northern Echo, policie ve spolupráci s partnery v hrabstvích Durham a Darlington zahájila novátorský projekt nazvaný „Checkpoint“, který se zaměřuje na dospělé pachatele.
Jde o zcela nový způsob, jak zabránit opětovnému páchání trestné činnosti. Nabízíme důvěryhodnou alternativu k trestnímu stíhání – co nejdříve se snažíme zabránit opětovnému porušování zákona tím, že se zabýváme prvotními příčinami takového chování.
V rámci tohoto projektu uzavíráme s pachateli smlouvu. Ta sestává z několika podmínek, jež musejí splnit, aby se vyhnuli stíhání. Policie již s lidmi zadrženými za přechovávání drog uzavřela několik takových smluv.
S nebezpečnými organizovanými tlupami zapojenými do velkovýroby bude policie jednat daleko tvrději než s lidmi, kteří si pěstují jen několik rostlin pro vlastní potřebu.
Tato smlouva obsahuje i požadavek týkající se léčby drogové závislosti. Pokud bude smlouva úspěšně splněna, trestní řízení se zastaví a nebude vzneseno žádné další obvinění. Jestliže však pachatel odmítne smlouvu uzavřít nebo ji nebude plnit, trestní stíhání se obnoví v plném rozsahu.
Zákon týkající se užívání nelegálních drog hovoří jasnou řečí. V případě držení drogy třídy B, například konopí, může daná osoba čelit až pětiletému vězení, pokutě v neomezené výši nebo oběma těmto trestům. Pro pachatele i společnost by však bylo lepší, kdyby měli možnost uzdravit se. To je nejlepší způsob, jak minimalizovat škody.