Aktuální článek
Nečekaná zpráva z Velké Británie: Policie dává malopěstitelům zelenou

Nečekaná zpráva z Velké Británie: Policie dává malopěstitelům zelenou

  • Měla by policie namísto zatýkání raději nechávat příznivce konopí na pokoji? Komisař policejního oddělení v anglickém Durhamu Ron Hogg vyvolal menší mediální bouři, když oznámil, že jeho policisté nebudou nadále stíhat pěstitele konopí, kteří tak nečiní za účelem distribuce, ale vlastního užívání. Zde je jeho vyjádření k celé problematice.

Mým heslem je minimalizace škod na úrovni komunit i jednotlivců. K tomuto cíli směřuje vše, co o drogách veřejně prohlašuji a co v této oblasti konám.

Pokud tedy tvrdím, že nechci trestně stíhat obyčejné uživatele, je to proto, že podle mého názoru se takto problémy nevyřeší. Rovněž si myslím, že jde o zbytečné plýtvání již tak omezených zdrojů, které má policie a justice k dispozici.

Názory na konopí se různí. Pro některé představuje velmi nebezpečnou drogu spojovanou s psychózou. Jiní ho vnímají jako prostředek proti bolesti, který dokáže pomáhat lidem s artritidou či revmatismem. A právě to vedlo například americký stát Colorado k tomu, aby konopí legalizoval pro léčebné a později i rekreační užití.

Je mimo veškerou pochybnost, že lidé, kteří pěstují, vyrábějí a distribuují nelegální drogy, jsou nebezpeční zločinci, kteří tisíce lidí přivádějí do neštěstí.

Své podřízené budu i nadále podporovat v tom, aby při vyšetřování případů používali zdravý úsudek.

Durhamská policie rozhodně nebere výrobu, distribuci a užívání drog na lehkou váhu. Ve spolupráci s místními úřady, řediteli zdravotnických zařízení a hasiči zavádíme účinné protidrogové strategie a zároveň nespouštíme ze zřetele organizované zločinecké skupiny, jež se snaží profitovat na tom, že lidem ničí život. A za posledních dvanáct měsíců durhamská policie vydala 343 varování uživatelům konopí – téměř jedno denně.

Organizované zločinecké skupiny produkují konopí

Tyto skupiny kradou ve velkém elektřinu, často způsobují požáry a ohrožují své okolí. Také vykořisťují zranitelné osoby, jež zapojují do výroby drog. Produkce konopí má však několik úrovní, na něž policie reaguje různým způsobem a s různými následky. Policie se zabývá veškerou produkcí konopí – a pokud to jde, zahajuje proti pachatelům trestní stíhání. Veřejnost však zcela jistě očekává, že s nebezpečnými organizovanými tlupami zapojenými do velkovýroby bude policie jednat daleko tvrději než s lidmi, kteří si pěstují jen několik rostlin pro vlastní potřebu. Policejní práce je založená na dobrém úsudku, což není nic nového.

Své podřízené budu i nadále podporovat v tom, aby při vyšetřování případů používali zdravý úsudek. Vybízím k prevenci a omezování užívání drog. Policie by však také měla pachatele vést k tomu, aby změnil své chování a nemusel čelit trestnímu stíhání – jelikož tímto způsobem můžeme nejlépe minimalizovat škody.

Jak jsem uvedl v prosincovém rozhovoru pro deník Northern Echo, policie ve spolupráci s partnery v hrabstvích Durham a Darlington zahájila novátorský projekt nazvaný „Checkpoint“, který se zaměřuje na dospělé pachatele.

Jde o zcela nový způsob, jak zabránit opětovnému páchání trestné činnosti. Nabízíme důvěryhodnou alternativu k trestnímu stíhání – co nejdříve se snažíme zabránit opětovnému porušování zákona tím, že se zabýváme prvotními příčinami takového chování.

V rámci tohoto projektu uzavíráme s pachateli smlouvu. Ta sestává z několika podmínek, jež musejí splnit, aby se vyhnuli stíhání. Policie již s lidmi zadrženými za přechovávání drog uzavřela několik takových smluv.

S nebezpečnými organizovanými tlupami zapojenými do velkovýroby bude policie jednat daleko tvrději než s lidmi, kteří si pěstují jen několik rostlin pro vlastní potřebu.

Tato smlouva obsahuje i požadavek týkající se léčby drogové závislosti. Pokud bude smlouva úspěšně splněna, trestní řízení se zastaví a nebude vzneseno žádné další obvinění. Jestliže však pachatel odmítne smlouvu uzavřít nebo ji nebude plnit, trestní stíhání se obnoví v plném rozsahu.

Zákon týkající se užívání nelegálních drog hovoří jasnou řečí. V případě držení drogy třídy B, například konopí, může daná osoba čelit až pětiletému vězení, pokutě v neomezené výši nebo oběma těmto trestům. Pro pachatele i společnost by však bylo lepší, kdyby měli možnost uzdravit se. To je nejlepší způsob, jak minimalizovat škody.

Zdroj: http://www.thenorthernecho.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!