Aktuální článek
Óda na konopí

Óda na konopí

  • Ohlédli jsme se za třiceti lety, které máme za sebou. Toto je naše óda na konopí, která shrnuje vše, co nás celou tu dobu táhlo kupředu.

V tomto roce budeme mít za sebou již třicet let existence, což je milník, na který je firma velmi hrdá. Toto výročí je zároveň skvělou příležitostí pro vyjádření toho, co nás celé ty roky táhlo kupředu. Něco, co nás bude v naší práci a ve způsobu, jakým ji děláme, inspirovat navždy. Mluvíme samozřejmě o konopí.

Tisíciletá tradice

V Sensi Seeds jsme nadšeni z toho, jak se v poslední době celosvětově zlepšuje povědomí o léčebných, rekreačních i průmyslových využitích konopí a s tím i celkový obraz rostliny v očích veřejnosti. Stigmatizace a kriminalizace z počátku 20. století tento obraz silně poznamenaly, ale tisíce let dlouhá tradice opět pomalu ožívá. Však konopí bylo jednou z vůbec prvních cíleně pěstovaných rostlin!
Důkazy o dávném využívání marihuany byly nalezeny na rozličných místech, zejména pak na nalezištích v Číně. Tyto objevy odhalují, že hrála důležitou úlohu v běžném životě lidí už tisíce let před naším letopočtem.

První písemné dokumenty vztahující se ke konopí známe též z Číny. Datují se až do doby před 4700 lety a jedná se o lékařskou encyklopedii Pen-cchao-ťing, základní dílo starověké čínské medicíny, jež sepsal císař Šen-Nung.

Po dlouhých tisících let se v této oblasti opět rozjíždí seriózní výzkum a svět znovu objevuje, že konopí je ohromující plodina, z níž plyne nepřeberný užitek.

Všestrannost konopí

Léčivé schopnosti konopí jsou neoddiskutovatelné. Seznam neduhů, u nichž dokáže konopí pomoci nebo je dokonce úplně vyléčit, se zdá být nekonečný. Ve spolupráci se zástupy nadšenců a mnoha dalšími společnostmi jsme v Sensi Seeds bojovali za uznání léčebného potenciálu konopí celá desetiletí. Nyní to konečně vypadá, že vášeň a nasazení minulých let nese svoje plody.

Konopí je ale mnohem více než jen lékem. Takzvané „vedlejší účinky“ tohoto léku jsou tak příjemné, že ho mnozí užívají jen kvůli nim. Uvolnění, sebereflexe, navození hlubších stavů vědomí, hledání nových nápadů, úleva od rozličných strastí, zlepšení nálady a stimulace kreativity – to jsou namátkou jen některé důvody, proč lidé činí z konopí součást svých životů.

Ani tady ale nekončíme. Konopí je plodinou, která má tak široké průmyslové využití, až se tomu nechce věřit. Dá se z něj získávat olej, potrava, textilní vlákna nebo stavební či topný materiál. Konopí se dokonce stalo tak běžnou potravinou, že se na pultech supermarketů začal vyskytovat konopný olej nebo loupaná semena.
Konopí. Rostlina. Součást přirozené krásy Země. Produkt evoluce. Dárek od našeho Stvořitele. Ať už věříte čemukoli, závěr je jednoznačný. Konopí může a mělo by sloužit lidstvu.

Vášeň pro vše, co může konopí nabídnout, je v Sensi Seeds hluboce zakořeněná. Vedla nás k otevření Muzea hašiše, marihuany a konopí (Hash, Marihuana & Hemp Museum) v Amsterdamu a Barceloně. Vedla nás také k založení společnosti Hempflax produkující průmyslové konopí. Zdroj této vášně leží hluboko v srdci zakladatele těchto společností Bena Donkerse.

Šíření pravdy o konopí začalo semínkem

Na začátku sedmdesátých let cestoval Ben po Turecku, Afghánistánu a Pákistánu, aby sehnal zdroj konopných vláken pro svůj obchod s oblečením v nizozemském Rotterdamu. Během svých výprav objevil mnohé výhody výroby (nejen) textilních vláken právě z konopí. Po cestě také nakupoval a dostával konopná semena od místních farmářů.

doporučujeme

Právě během tohoto období si uvědomil, že konopí je neprávem drženo z dosahu velké části světové populace, a přitom nám může nabídnout tak mnoho. Pro Bena Donkerse byl toto začátek neúnavné snahy vrátit konopí na jeho právoplatné místo ve společnosti. Protože kráčíme v jeho šlépějích, zdrojem naší motivace v Sensi Seeds, v obou muzeích i v HempFlaxu je totéž, a sice sloužit rostlinám.

V polovině osmdesátých let jsme začali rozšiřovat naše pole působnosti. Ke sbírání semen a uchovávání unikátních genotypů jsme přidali samotnou kultivaci konopí. Z naší rozsáhlé sbírky indických, sativních i rumištních (ruderalis) odrůd jsme začali křížením vytvářet naše vlastní výjimečné linie.

Sensi Seeds byli první v Nizozemsku, možná na celém světě, kdo začal vyvíjet a zachovávat rozsáhlou kolekci nových konopných odrůd. Byli jsme u zrodu konopné komunity.

Před třiceti lety vedla vášeň a nasazení jednoho člověka k založení Sensi Seeds. Naše dnešní filozofie, tedy hluboce zakořeněná láska a obdiv ke konopným rostlinám, zůstává stejná.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!