Aktuální článek
Osobnost Legalizace – Stanislav Penc

Osobnost Legalizace – Stanislav Penc

Jméno: Stanislav Penc
Věk:
42
Povolání:
Obhájce lidských práv, pasáček koz a oslů
Aktivity:         
*
Spoluzakladatel a mluvčí Mírového klubu Johna Lennona
* Stál u zrodu Helsinského občanského shromáždění
* Podílel se na organizaci protestních demonstrací na Václavském náměstí v letech   1988 a 1989.
* Spoluzakladatel Občanského fóra v Činoherním klubu v Praze
* V roce 1996 založil Dokumentační středisko pro lidská práva, v němž působí           doposud
* V roce 1999 inicioval petici, kterou podepsalo řada osobnosti veřejného života,
upozorňující na problémy, které mohou nastat při změně tzv. Protidrogového
zákona.
* Po vstupu do Strany zelených se stal poslaneckým asistentem místopředsedy        vlády  Martina Bursíka. Byl zvolen předsedou krajské organizace Strany             zelených v Královéhradeckém kraji. V listopadu 2008 rezignoval na všechny funkce a ze Strany zelených vystoupil.
* V roce 2009 zveřejnil Databázi StB, která obsahuje jména s odkazy na archivní a svazková čísla u cca 860 tisíc jmen.
* Zastává se řady lidí stíhaných za užívání a pěstování konopí.

Ahoj Stando, pověz nám, jak vznikla tvoje náklonnost ke konopí?

Důvodem je moje vlastní pravidelné užívání konopí, které je historicky jednou z nejdéle využívaných rostlin. V mém případě jde o užívání ze zdravotních důvodů, jako tlumící lék proti mechanickým bolestem tělesné schránky. Nepopírám, že zčásti i pro účel relaxační, abych se ze složitého světa okolo nás nezbláznil. Konopí v mém případě pomáhá k většímu nadhledu a jistému vcítění k odlišnému postoji jiných lidí, a to především v rovině veřejného a politického života.

Jak by podle tebe měla vypadat legalizace konopí?

Přes výše uvedené jsem přesvědčen, že konopí nepatří do ruky každému. Tím mám na mysli především děti a lidi, kterým může způsobit psychickou poruchu. Nejsem příznivcem formy legalizace, která by umožnila prodej, tudíž i zdanění, licenční řízení a další k tomu přidružené věci vyplývající z ekonomického systému. Jsem zastánce rovnoprávnosti této rostliny s jinými léčivkami. Tedy pěstuješ-li si pro vlastní potřebu, ne pro další prodej, a užíváš-li ji, je to tvá věc a svobodné rozhodnutí. Dáváš-li konopí dětem nebo s ním obchoduješ, měl bys být ze zákona postižen, když na to orgány činné v trestním řízení přijdou. Současná podoba trestního zákona, který poprvé v historii našeho psaného práva konopí vůbec uvádí, je naprosto scestná.

Pověz nám něco o svém konopném aktivismu.

Nejsem si jist, jestli se dá mým postojům říkat konopný aktivismus. Přesto jsem se veřejně podporou zdravého rozumu v uvažování nad konopím zaobíral a zaobírám. Myslím, že významná byla petice proti novele tzv. protidrogového zákona v roce 1999, kterou jsem sepsal společně se spisovatelkou Lenkou Procházkovou a podepsala ji řada významných osobností veřejného života v Čechách. Sice jsme nebyli zákonodárci vyslyšeni, ale význam byl v tom, že ji podepsalo mnoho různorodých lidí, kteří žádnou zkušenost s užíváním látek způsobujících jiný stav vědomí nemají a mít v tomto životě asi nebudou. Píši pravidelně na soudy a státní zastupitelství dopisy, v kterých žádám, aby mi patřičné instituce sdělily, jestli stíhají nebo soudí tyto lidi za užívání nebo pěstování konopí pro vlastní potřebu. Domnívám se, že tím si dotyční justiční funkcionáři uvědomí, že osud těchto lidí zajímá ještě někoho jiného, než jejich advokáty. Propagační aktivity na podporu rovnoprávnosti konopí jsou tímto samozřejmostí. Ve volbách v roce 2006 jsem kandidoval do voleb s plakátem, na kterém jsem byl vyfocen s rostlinami konopí. Ke zvolení do Poslanecké sněmovny mi tenkrát chybělo 74 hlasů.

Většinu života se věnuješ velice širokému okruhu nejrůznějších aktivit, máš v sobě obdivuhodný neklid, který tě žene pořád za něco bojovat. Většina jiných by se na to na tvém místě už dávno vykašlala. Nemáš chuť někdy se vším seknout?

Jsem přesvědčen, že když občanovi něco v rámci fungování státní správy a samosprávy, případně zahraniční politiky vadí, měl by být schopen se za svůj názor postavit. A to i přesto, že může někdy narazit, nebo za svoji aktivitu nebýt oblíben. Nepropadám skepsi v případných dílčích nezdarech. Jsem optimista, věřím, že postupem času může převážit slušnost nad lumpárnou a zaměstnanci státu a politici mohou ve většině pracovat pro blaho lidí.

Tvoje žena říká, že se s tebou nenudí. Jak vypadá tvůj běžný den?

Chováme pro radost kozenky, oslíky a pejsky. Máme děti. Kolem nich se všechno točí. Žiji v podstatě podle ročních období. Neřídím se smyšleným časem volných nebo pracovních dnů a hodin. Dělám to, co je zrovna zapotřebí.

Budeš zase letos pořádat kozí mejdan?

Po roční přestávce navážeme na desetiletou tradici osmidenních setkání během srpnového úplňku. Letos bude kozí mejdan kratší, a to od pátku 12. srpna do pondělního rána 15. srpna na samotě Milkovice u Libáně kousek od Jičína. Bližší informace o účinkujících a charakteru této nekomerční akce, která je každoročně věnována kozám a svobodomyslnému způsobu života, najdou vaši čtenáři na www.kozy.cz.Ty, kteří u nás zahráli, si můžete poslechnout na www.kozitelevize.cz. Nahrávky jsou doplněny pohledem v přímém přenosu do kraje a na zvířátka v Milkovicích.

Chtěl bys našim čtenářům něco vzkázat?

Snad to, že kdyby si někdo z vás chtěl vyzkoušet život na statku, nebo nám chtěl jen tak pomoci, ať k nám po telefonické nebo emailové domluvě přijede. Kontakty se dají najít na shora uvedených internetových odkazech. Budeme rádi. Moc nám to pomůže například při sušení sena, u kterého platí, že čím více lidí, tím více legrace a v podstatě žádná dřina.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!