„Bude-li město Vancouver tolerovat a regulovat ilegální výdejny konopí k léčbě, pouze tím přispěje k propagaci užívání drog a zhoršení problémů s drogovou závislostí,“ hřímala kanadská ministryně zdravotnictví Rona Ambroseová v otevřeném dopise starostovi Gregorovi Robertsonovi poté, co ve středu 22. dubna radnice oznámila, že hodlá vytvořit licenční a regulační systém pro zhruba 80 výdejen, které se ve Vancouveru v současnosti nacházejí.
Město se tak rozhodlo reagovat na rostoucí počet obchodů nabízející konopí nemocným, které jim předepsal lékař – za poslední dva roky se počet těchto výdejen zvýšil čtyřnásobně.
Podle starosty Robertsona tyto podniky nyní operují v „šedé zóně“, protože kanadská vláda zavedla nový systém, kdy konopí nemocným má distribuovat pouze několik státem vybraných velkoproducentů – to se ale většině pacientů nelíbí kvůli vysoké ceně a horší dostupnosti.
Proto pacienti požadují, aby si tento lék mohli i nadále obstarávat od lokálních pěstitelů nebo samopěstitelstvím, a soudy jim přitom opakovaně dávají za pravdu, což se kanadské vládě zjevně nelíbí.
Jeden z argumentů ministryně Ambroseové v otevřeném dopise například zněl, že výdejný neoperují v „šedé zóně“, ale „stojí jednoznačně mimo zákon, protože ani jedna z nich nemá licenci od Ministerstva zdravotnictví.“
Dr. Kerry Jang, jeden z autorů vyhlášky, profesor psychiatrie na Univerzitě Britské Kolumbie a člen rady města, oponuje: „Kvůli novému zákonu mají nemocní ztížený přístup k léčebnému konopí, a proto ve stále větším počtu vyhledávají tyto výdejny, jejichž regulace je v zájmu nás všech. Ministerstvo zdravotnictví pouze předvádí jakýsi ideologický tyátr, vůbec mu nejde o veřejné zdraví.“
Zdroj: www.theglobeandmail.com/