Aktuální článek
Jak škodlivé jsou konopné sušenky pro děti?

Jak škodlivé jsou konopné sušenky pro děti?

  • Nová studie o rizicích konopných pochutin s vyšším obsahem THC nadzvedne nejednoho člověka ze židle. Statistika ale ve skutečnosti není zdaleka tak hrozivá, jak se může na první pohled zejména odpůrcům legalizace zdát.

Pokud čtete noviny nebo se v televizi díváte na zprávy, můžete nabýt dojmu, že americkou mládež zasáhla nebezpečná epidemie. Podle nedávné studie dochází u dětí čím dál častěji k neúmyslnému požití konopných potravin, zejména ve státech, které tuto rostlinu legalizovaly.

Pochutiny obsahující THC si totiž děti mohou splést se sladkými koláčky, sušenkami, čokoládovými tyčinkami či zmrzlinovou pochoutkou – a je tak nabíledni, že je pár z nich nechtěně okusí.

Chybí kontext

Reakce na tuto studii jsou však všeobecně nepřiměřeně hysterické. Mason Tvert z organizace Marijuana Policy Project, jež se podílela na úspěšné kampani za legalizaci konopí v Coloradu, upozorňuje, že tato statistika ve skutečnosti není tak znepokojivá, jak se na první pohled zdá.

Studie například uvádí, že v Coloradu, kde se konopnými výrobky člověk setká téměř na každém kroku, tísňová linka nemocnice v Denveru v roce 2014 přijala 151 telefonátů týkající se ohrožení konopím, z nichž 45 se týkalo dětí do 8 let věku.

V porovnání s léky proti bolesti, jež se vyskytují téměř v každé domácnosti, bylo toxikologickým střediskům nahlášeno relativně malé množství případů spojených s konopím.

Tyto nehody se samozřejmě nesmějí brát na lehkou váhu. Jejich výjimečnost však hravě zastíní například 2 690 případů otravy kosmetikou u dětí mladších 5 let, 1 495 případů požití čisticích prostředků a 739 případů týkajících se doplňkových vitamínů, jež se všechny odehrály v roce 2011.

Studie uveřejněná v časopisu Clinical Pediatrics vyvozuje, že náhodné vystavení účinkům konopí je u dětí čím dál častější. K tomuto závěru autoři dospěli na základě analýzy údajů z nehod nahlášených v letech 2000 až 2013 do National Poison Data System, který shromažďuje statistické údaje ze všech toxikologických středisek v zemi. Pochoutky s konopím byly samozřejmě nejčastější příčinou uvedených nehod.

Jak vážné je nebezpečí?

Článek uveřejněný nedávno v listu Washington Post poukazuje na to, že „plných 75 procent případů je způsobeno náhodným požitím“. Spoluautor studie Henry Spiller prohlásil, že „vysoký podíl požití je zřejmě způsoben popularitou sušenek, koláčků a jiných pochutin s konopím“.

Reakce na tuto studii jsou všeobecně nepřiměřeně hysterické.

Jenže podle studie samotné jsou případy, kdy je dítě mladší šesti let vystaveno účinkům konopí, stále velmi vzácné. Uvedený článek z Washington Post také uvádí, že „v porovnání s jinými látkami, které mohou ohrozit malé děti, například léky proti bolesti, jež se vyskytují téměř v každé domácnosti, bylo toxikologickým střediskům nahlášeno relativně malé množství případů spojených s konopím“.

Nutno také dodat, že na předávkování konopím nikdo nikdy nezemřel. Některé studie uvádějí, že opakované užívání konopí může ovlivnit vývoj mozku u adolescentů (což je stále předmětem diskusí), avšak neexistují žádné nezvratné důkazy o tom, že by konopí mělo na mladé lidi dlouhodobé negativní účinky.

Zdroj: http://www.salon.com/2015/07

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!