Aktuální článek
10 rad, jak oznámit okolí, že hulíte trávu

10 rad, jak oznámit okolí, že hulíte trávu

  • Minulý týden se mi jedna blízká přítelkyně svěřila, že se bála sdílet můj článek o tom, že z vás konopí může udělat lepšího rodiče. Ačkoli s ním naprosto souhlasila a zhlédla se v něm, měla velký strach, že taková propagace konopí by jí mohla způsobit problémy v práci i rodině.

Pro mnoho zastánců konopí jsou podobné obavy až příliš časté. Bojíme se následků toho, že si budeme stát za tím, v co věříme. Sociální stigma obklopující konopí se však nezmění, dokud lidé nezačnou otevřeně hovořit o jeho přínosu a užitku. Milovníci konopí se s pozitivními zkušenostmi svěřují svému okolí proto, že jim chtějí ukázat tu část sebe samých, kterou dlouho drželi pod pokličkou. A chtějí také šířit pravdivé informace o významu a účinnosti této léčivky.V životě snad každého uživatele přijde okamžik, kdy svou zálibu už nemůže dále tajit – a každý přirozeně chce, aby rodina a okolí přijali toto přiznání pozitivně. Pokud si nejste jistí, jak na to, zkuste se inspirovat těmito deseti radami, které vám tento „coming out“ jistě ulehčí.

1. Zvažte všechna pozitiva a negativa

Jakmile v souvislosti s konopím vyjdete s barvou ven, jistě se vám velmi uleví. Je ale také nezbytné promyslet všechna pro a proti. Jak vaše přiznání vezmou přátelé, rodina či zaměstnavatel? Podpoří vás? A co je nejdůležitější – jaké budou důsledky vašeho rozhodnutí?

Nad těmito otázkami se musíte důkladně zamyslet. Naštěstí existuje pomůcka, díky které můžete dobře zvážit všechny okolnosti a která vám pomůže rozhodnout se, komu se svěříte, a komu naopak ne. Vezměte si list papíru, rozdělte jej napůl. Na jednu stranu napište všechna pro a na druhou stranu všechna proti. Pak se rozhodněte, zda je vůbec vhodné jít s kůží na trh, a pokud ano, rozvažte, komu se svěříte. Mějte na paměti, že informace o tom, že užíváte konopí, se může mezi lidmi, s nimiž se stýkáte, rychle rozšířit, což mě přivádí k dalšímu tipu.

2. Dodržujte zákony

Poté co se přiznáte k užívání konopí, můžete se snadno dostat do středu pozornosti, a proto byste se měli ujistit, že neporušujete žádné zákony. Zde je výhodou, žijete-li ve státě, který legalizoval rekreační užívání (těch zatím ale moc není). Tam, kde stále platí úplná prohibice, si však musíte dávat obzvlášť velký pozor na to, komu se svěřujete.

Sociální stigma obklopující konopí se nezmění, dokud lidé nezačnou otevřeně hovořit o tom, jak je pro ně přínosné a užitečné.

Ale i ve státech, kde ještě konopí není legální, je konopný coming out skvělý způsob, jak o něm začít debatovat s těmi, jimž nejvíc věříte. Pokud o konopí nedokážeme hovořit ani s našimi nejbližšími, jak potom máme sebrat dostatek odvahy k tomu, abychom veřejně agitovali za změnu prohibičních zákonů?

3. Vzdělávejte sebe i lidi kolem vás

Jsme obklopeni negativními názory a stereotypy, které hrají proti konopí a jeho léčebné hodnotě, což je jeden z hlavních důvodů, proč se k užívání konopí chceme přiznat. Pokud s někým chcete navázat smysluplný rozhovor o konopí, musí se z vás stát věrohodný zdroj informací. Poznejte tuto bylinu ze všech stran a hovořte o ní jako informovaný a vzdělaný člověk.

Tyto všeobecné znalosti budou ku prospěchu i vám samým. Získáte informace, na jejichž základě si konopí budete ještě více vážit. Kromě článků uveřejňovaných v magazínu Legalizace a na stránkách občanského sdružení Legalizace.cz naleznete spoustu užitečných informací na zahraničních webech.

4. Promluvte si s přáteli, kteří už konopný coming out provedli

Vyjít s barvou ven znamená vše si dobře promyslet. Možná v okolí znáte někoho, kdo už si tím vším prošel. Promluvte si s nimi – nebo jim napište, pokud to jsou vaši internetoví přátelé – a zeptejte se jich, jak na to šli. Můžete se u nich leccos přiučit. Zeptejte se například, s jakými pozitivními a negativními reakcemi se setkali. Položte jim třeba otázku: „Kdybys to všechno měl absolvovat znovu, co bys udělal jinak?“ Odpověď může být klíčem k vašemu úspěchu.

5. Myšlenky si nejprve sepište

Správně formulovat myšlenky nebývá snadné. Proto doporučuji, abyste si je nejprve všechny sepsali. Psychiatr by vám ostatně poradil to samé. Studie dokazují, že pokud si minimálně třikrát během určité doby vyhradíte 15–20 minut k tomu, abyste si zapsali úvahy týkající se problému, který vás trápí, lépe se vyrovnáte s traumatickými, stresujícími či jinak vypjatými situacemi. Byť jde o pouhé přiznání k huličství, pořád se jedná o skvělý způsob, jak si srovnat myšlenky.

Jakmile vás napadne něco podstatného nebo narazíte na informace, které vám usnadní argumentaci o konopí, popadněte tužku a vše si zapište. Mnoha lidem také pomohlo, že se k užívání konopí mohli přiznat v dopise.

6. Zvolte správné místo a čas

Každý závažný rozhovor by se měl uskutečnit v příhodný čas, kdy bude možné probrat věci opravdu do hloubky. Nejlepší je oslovit přátele a rodinu tehdy, když jsou v dobré náladě a nemusejí řešit vlastní stresující problémy.

Buď jim včas oznamte, že si s nimi potřebujete promluvit „o něčem důležitém“, nebo vyčkejte na správný okamžik, například když si strýc začne stěžovat, jak ho zase bolí klouby. Snažte se také zvolit místo, kde budete mít soukromí a kde vás nebude nic rušit.

7. Nejprve se svěřte lidem, kterým věříte

Teď se zamyslete a určete, kdo z vašeho okolí má nejotevřenější mysl. Hotovo? Tak přesně s touhle osobou si musíte promluvit jako první. Možná to nebude váš nejlepší přítel, ale spíše člověk, se kterým se vždy cítíte dobře. Pomůže vám to, abyste pocítili pochopení a lásku, a zároveň tak získáte kuráž, abyste si otevřeně promluvili s těmi, u nichž se obáváte, že budou reagovat negativně.

8. Na sociálních sítích s rozvahou

I když jste zcela připraveni ke konopnému coming outu, raději si dobře rozmyslete, kdy a pokud vůbec své rozhodnutí zveřejníte na sociálních sítích. Osobně jsem tuto chybu udělala a málem za ni zaplatila. Přátelé i moje rodina věděli, že užívám konopí, ale manželova rodina a můj zaměstnavatel to netušili. Svou nelibost mi záhy dali najevo. Netřeba říkat, že tahle lekce nebyla úplně příjemná, ale důsledky mého ukvapeného rozhodnutí mohly být daleko horší. Než se svěříte světu, osobně si promluvte s vašimi blízkými. V opačném případě se budou ti, na nichž vám záleží, cítit odstrčení. Mějte na paměti, že jakmile něco zveřejníte na internetu, už to nelze vzít zpátky.

9.  Očekávejte různorodé reakce

Některé reakce budou překvapivě pozitivní, jiné vás mohou naopak nemile zaskočit. Počítejte s tím, že vaše doznání může některé lidi skutečně šokovat. Buďte připraveni na to, že se rozhovor může stočit jakýmkoli směrem, ale snažte se přesto zachovávat chladnou hlavu. Pokud přátelům a rodině ukážete, že o konopí hodně víte, a dokážete jim vysvětlit, jak z vás dělá lepšího člověka nebo vám pomáhá žít zdravěji, zcela jistě si je dokážete získat na svou stranu. Jsou-li přesto reakce negativní, dokažte, že si názoru ostatních vážíte a respektujete ho. Nastanou chvíle, kdy se musíte shodnout na tom, že se neshodnete, a žít dál podle svého. A zatím můžete sami sloužit jako příklad uvážlivého uživatele konopí.

10.  Buďte trpěliví a nespěchejte

Ti, které jste si nezískali na svou stranu, si vaše oznámení zřejmě musejí nechat projít hlavou. Může to trvat několik dnů, ale i týdnů či měsíců. Klíčová je trpělivost. Poskytněte jim dostatek času, aby vše mohli zvážit.

Připravte se na příval otázek a zůstaňte otevření a pozitivní. Kdoví, třeba si s vámi budou chtít dát jointa, aby sami posoudili, jaké jsou opravdové účinky. Koneckonců konopí ušlo za poslední půlstoletí kus cesty; dnes jde zkrátka o to, najít tu správnou odrůdu, ideální dávkování a způsob konzumace.

Poté co provedete konopný coming out…

Jakmile se svým nejbližším přiznáte, že užíváte konopí, můžete sami sebe pochválit, že jste se otevřeně dokázali odhalit. Můžete žít bez přetvářky před sebou samými, vašimi přáteli i rodinou.

Provést huličský coming out vyžaduje spoustu odvahy a plánování. Někdy to může být stejně těžké jako přiznat se k tomu, že se vám třeba líbí stejné pohlaví. V obou případech jde o nesnadný rozhovor, zejména s lidmi, s nimiž se pokaždé neshodnete.

Podívejte se ale, jak se dlouholetá práce vyplatila komunitě LGBT. Sňatky homosexuálů jsou teď legální na federální úrovni. Museli však tvrdě bojovat vůči dávno překonaným stigmatům – a podobná bitva proti prohibici konopí v myslích našich bližních čeká i nás.

Zdroj: greenflowermedia.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!