Aktuální článek
Americká protidrogovka konečně přiznala, že konopí je jednoznačně bezpečnější než heroin

Americká protidrogovka konečně přiznala, že konopí je jednoznačně bezpečnější než heroin

  • Konečně to přišlo – americký Národní úřad pro kontrolu drog (DEA) připustil, že konopí je „zcela jasně“ bezpečnější než heroin. Ve světě vědy nejde o žádnou novinku, avšak v rámci protidrogové agentury se jedná o významnou změnu.

Představitele DEA dlouhá léta odmítali uznat, že konopí není tak nebezpečné jako heroin, ačkoli věda má v této otázce již hezkou řádku let jasno. Nejenže je konopí bezpečnější než heroin, ale odborníci v této oblasti se shodují, že je také bezpečnější než legální alkohol. A přitom nadále zůstává kontrolovanou substancí první kategorie (Schedule I controlled substances).

Žádné léčebné využití?

Podle DEA tak „v současnosti nemá konopí ani heroin žádné prokázané léčebné účinky, tyto látky nejsou bezpečné pro užití pod lékařským dozorem a mají vysoký potenciál ke zneužívání“.

Úřad pro kontrolu drog své vyjádření vydal poté, co byla minulý týden zveřejněna studie, jež popírá předchozí výzkumy spojující užívání konopí mezi mládeží s fyzickými a psychickými problémy. V posledních dekádách byl výzkum konopí plný rozporů, a to z důvodu odlišných metodik a různých faktorů, které lze jen těžko kontrolovat.

Nový šéf DEA se ve svých vyjádřeních podstatně odlišuje od předchozí ředitelky Michele Leonhartové, která odmítala odpovědět na otázku, zda je pro lidské zdraví heroin horší než konopí.

V rámci nové studie bylo vybráno 408 mužů, jež badatelé z Pittsburské univerzity sledovali od časné adolescence až do věku 36 let. Účastníci byli rozděleni do čtyř skupin: ti, kdo konopí užívali málo nebo vůbec; brzcí chroničtí uživatelé; ti, kdo konopí kouřili pouze během dospívání; a uživatelé, kteří drogu začali užívat jako teenageři a užívali ji i jako dospělí.

Vědci zjistili, že kouření konopí během dospívání nezpůsobilo v pozdějším životě žádné závažné zdravotní problémy. Po posouzení ostatních faktorů, například kouření cigaret, socioekonomického postavení a užívání dalších drog, badatelé nezjistili žádnou souvislost mezi užíváním konopí a fyzickými či psychickými problémy včetně deprese nebo astmatu.

„Závěry nás trochu překvapily,“ prohlásili autoři. „V oblasti duševního a tělesného zdraví jsme nezaznamenali žádné rozdíly, a to bez ohledu na množství nebo frekvenci užívání konopí během adolescence.“

V současné době je konopí legální ve čtyřech amerických státech a jeho použití pro léčebné účely bylo povoleno ve 23 státech a několika dalších zemích po celém světě.

Svěží vítr do zkostnatělé organizace

Nový šéf DEA Chuck Rosenberg ve středu ráno oznámil novinářům, že „heroin je zcela jasně nebezpečnější než konopí“. Podle zpravodajského webu Huffington Post Rosenberg upřesňoval své prohlášení z předchozího týdne, kdy uvedl, že konopí „pravděpodobně není“ tak nebezpečné jako heroin, ale dodal, že „není odborník“.

Rosenberg se ve svých vyjádřeních podstatně odlišuje od své předchůdkyně v úřadu Michele Leonhartové, která odmítala sdělit, zda je pro lidské zdraví heroin horší než konopí. Rosenberg jasně trval na tom, že bude nadále trvat na prosazování současných federálních konopných zákonů, ale také prohlásil, že se chce soustředit „na ty nejzávažnější případy, které DEA v současnosti řeší“, přičemž konopí rozhodně nemá patřit mezi priority.

Zdroj: http://www.iflscience.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!