Spotřeba konopí, kterého je podél cest na západě nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš k vidění i k mání zjevný nadbytek, narůstá v období putování mnichů několikanásobně. Tato pouť je zasvěcena bohu Šivovi, jehož stoupenci si rostlinu dopřávají rádi a často.
Přibližujeme se bohům
Mnichové potvrdili novinářům, že užívají konopí v mnoha podobách. Rámeš Kašjap, který letos absolvoval cestu z Haridváru do Mérutu pěšky již pětkrát, ho kouří, aby se přiblížil bohům: „Pomáhá mi také vydržet dlouhé pěší cesty, protože udržuje v těle rovnováhu energie.“
Šambu Náth vysvětluje, že kouření konopí je nedílnou součástí hinduistických náboženských obřadů: „Pouť bez něho není úplná,“ říká.
Státní správa ale stojí před složitým rozhodnutím. Přijetím zákona o návykových a psychotropních látkách v roce 1985 se vláda zavázala ničit veškeré volně rostoucí konopí, problém ale je, že úředníci prostě tak velké množství rostlin nezvládají likvidovat. Jeden ze zaměstnanců místního úřadu, který si nepřeje být jmenován, si postěžoval: „Co máme dělat? Roste to úplně všude, vůbec netušíme, jak se toho zbavit!“
Raději dekriminalizovat než mýtit
Bývalý komisař indické protidrogové policie Romeš Bhattáčhárdží řekl novinářům: „Nekontrolované přemnožení konopí je problémem v celé severní, severovýchodní a jižní Indii. Rostliny jsou tak rozšířené, že je administrativa nestíhá likvidovat. Bylo by určitě jednodušší přistoupit k dekriminalizaci a vyhnout se tak zbytečnému postihování neškodných uživatelů a plýtvání naším časem.“
Kouření konopí je nedílnou součástí hinduistických náboženských obřadů.
Co se negativních účinků konopí na lidský organismus týče, nenalezli zatím lékaři v Indii jednoznačně shodu. Doktor Bhúpénder Čhaudháry, neurolog z nemocnice v Mérutu, má ze své praxe řadu zkušeností: „V průběhu let pomalu, ale konstantně roste počet mladých pacientů, kteří po pouti Kánvar Jatrá trpí neobvyklými příznaky, jako je nespavost, podrážděnost, neschopnost se soustředit, nebo mají zpomalené reflexy.“
S jeho názorem na škodlivost konopí ale jiný lékař ze stejného města nesouhlasí: „Ve srovnání s alkoholem je konopí výrazně bezpečnější. Nevzniká na něm závislost a na rozdíl od pijáků nejsou kuřáci agresivní a podráždění, ale spíše utlumení a nekonfliktní. Nemá ani žádné dlouhodobé negativní účinky a může sloužit jako prevence Alzheimerovy choroby.“
Bývalý protidrogový policista Bhattáčhárdží si také myslí, že jakékoli postihování kuřáků je kontraproduktivní: „Bylo prokázáno, že kouření konopí je asi stokrát méně škodlivé než pití alkoholu, a navíc má evidentní léčebné účinky.“