Aktuální článek
Dozvuky války proti konopí v USA: Policie se vyzbrojuje obrněnými vozidly od armády

Dozvuky války proti konopí v USA: Policie se vyzbrojuje obrněnými vozidly od armády

  • Chceme-li vést válku s drogami, je v každém případě nezbytné vyzbrojit se jako praví válečníci. Podobnou logikou se pravděpodobně řídily stovky amerických policejních oddělení, jež mezi lety 2012 až 2014 zaslala federálnímu ministerstvu obrany žádosti o obrněná vozidla. Tuto informaci získal magazín Mother Jones poté, co podal žádost o její zveřejnění dle nařízení amerického zákona o svobodném přístupu k informacím. Zdá se, že se tamější policie pod záminkou válčení proti drogám v posledních letech značně militarizovala.

Oddíly strážců zákona mohou vznášet své požadavky na dovybavení vojenskými zbraněmi a dalšími pomůckami v rámci programu 1033 garantovaného ministerstvem obrany. Americká vláda do něj plánuje každoročně investovat stovky milionů dolarů. Za peníze by si policisté měli nakoupit široký sortiment taktického vybavení od spodního prádla až po obrněná vozidla. Po incidentech ve Fergusonu, kde policisté použili k potlačení pokojné demonstrace transportéry a do účastníků stříleli útočnými puškami, je celý program nyní pod drobnohledem odborníků, novinářů i veřejnosti.

Z Iráku až k vám do obýváku

Investigativní vyšetřování časopisu Mother Jones bylo zaměřeno speciálně na požadavky o přidělení obrněných bojových vozů, které se staly jedním ze symbolů Fergusonu a toho, co následovalo. Boj s drogami byl přitom jako odůvodnění pro jejich nákup uveden ve čtvrtině z celkových 465 žádostí a narkotika tak byla mezi ostatními důvody zdaleka nejoblíbenější. Například únosy, teroristické útoky nebo ozbrojené loupeže a vraždy zůstaly daleko za drogami.

Nejméně sedm policejních oddělení pak zmínilo přímo konopí, jehož uživatelé podle tvrzení vedoucích těchto oddělení často holdují i tvrdým drogám a jsou tedy vysoce nebezpeční. Například šerif Tom Bosenko z okresu Shasta v Kalifornii uvedl v roce 2012, že jeho jednotka potřebuje armádní bojový vůz „pro možné budoucí střety s osobami podezřelými z pašování a prodeje marihuany, především při pátrání a následném zadržení“.

Hlava policejního sboru v Sumter County chtěl zase transportér používat k vyhledávání a likvidaci pěstíren konopí, „jichž bylo v poslední době v okolí města nalezeno několik, venkovních i vnitřních“.

A našly se i další jednotky, které měly rozhodně dobrou motivaci k rozšíření svého vozového parku. Například okres Clearwater County ve státě Idaho má necelých 10 000 obyvatel a těžko si tedy lze představit, že je v tak malém okrese k boji s konopím potřeba válečné mašinérie z Afghánistánu a Iráku. Obzvláště pak v oblasti, kde by se všechny odhalené pěstírny za posledních několik let daly spočítat na prstech jedné ruky.

„Jednotka potřebuje armádní bojový vůz pro možné budoucí střety s osobami podezřelými z pašování a prodeje marihuany.“

Silná potřeba ozbrojovat a chovat se naprosto neadekvátně situaci patří ale k válce proti drogám od jejího úplného počátku. Masová uvězňování neškodných „pachatelů“, policejní brutalita, násilná úmrtí a rozmach gangů bojujících o svůj podíl na černém trhu, to všechno jsou důsledky řešení marginálního problému prostředky těžkého kalibru.

Obamova administrativa naštěstí v této oblasti začíná konečně brát rozum do hrsti a hodlá zpřísnit pravidla pro podávání oficiálních žádostí o těžkou vojenskou techniku v rámci programu 1033. Ovšem než se tak stane, může se policie z každého maloměsta vyzbrojit třeba i pancéřovanými tanky, aby už konečně porazila trávu.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!