Aktuální článek
Proč si uživatelé konopí nepamatují sny?

Proč si uživatelé konopí nepamatují sny?

  • Je známou skutečností, že konopí pomáhá osobám trpícím nespavostí. Zvláštní ale je, že u mnoha lidí, kteří konopí užívají pravidelně, dochází k poklesu snové aktivity a někteří zcela přicházejí o schopnost vybavovat si sny z předchozí noci. Proč tomu tak je?

Otázkou, jak konopí ovlivňuje fázi REM ve spánku, se poprvé zabývala studie amerického profesora Irwina Feingerga již v roce 1975. Jeho tým porovnával rytmus spánku zkušených kuřáků po užití konopí s vyšším obsahem THC a placeba. Po konzumaci THC se u testovaných subjektů ve spánku snížila aktivita spojená s pohybem očí a délka fáze REM.

Při užití placeba byl naopak pozorován takzvaný „rebound efekt“, tedy zvýšení aktivity REM. Díky této studii tak máme vědecké důkazy o tom, že konopí fázi REM nějak ovlivňuje.

Dlouhé snění unavuje

V průběhu fáze REM, která u dospělého člověk má trvat zhruba 90 až 120 minut, se objevují sny a mozek začíná fungovat téměř stejně, jako když bdíme – jen s tím rozdílem, že vše, co „vidíme“, vytváří naše mysl.

Tyto snové stavy mohou v nadměrném množství vyčerpat mysl stejně jako normální bdění, a proto se někdy po dlouhém spánku probouzíme unavení. Pokud před spaním užijeme konopí, drasticky se zkrátí doba strávená ve fázi REM a prodlouží se délka hlubokého spánku, takzvaná pomalovlnná fáze (nazývaná též delta spánek nebo hluboký spánek ve fázi NREM). Během hlubokého spánku se tělo uzdravuje a regeneruje z fyzického a citového vyčerpání předešlého dne.

Máte-li problémy se spánkem, může pro vás být konopí vhodným lékem.

Odborníci tvrdí, že spánková deprivace má nejničivější účinky při nedostatku pomalovlnné fáze spánku. Výzkumy například ukázaly, že omezení pomalovlnné fáze spánku může u starších mužů významně přispívat ke zvyšování krevního tlaku. Lidem, kteří mají problémy s touto fází spánků, může proto konopí významně prospívat.

Jakmile se pravidelní uživatelé zdrží konzumace konopí, často během prvních několika nocí zažívají příliv intenzivních a živých snů, kdy spánek není doprovázen obvyklou regenerací. To je způsobeno automatickým rebound efektem v těle, jemuž jsou dopřány fáze spánku, kterých se mu dříve nedostávalo.

Bez negativních účinků

Badatelé se stále snaží pochopit účinek fáze REM na mozek a tělo, avšak snížená aktivita během této fáze podle všeho nemá negativní účinky na kognitivní a tělesné schopnosti. Bylo zjištěno, že omezení doby strávené ve fázi REM může dokonce zlepšit paměť a schopnost učit se a také zmírnit příznaky začínající deprese.

Pozoruhodné je, jak jednoduše dokáže konopí účinně podporovat spánek. Zatím nemáme přesný obraz toho, jak látky v této rostlině působí na mozek a tělo spícího člověka, ale z provedených pozorování vyplývá, že účinky jsou bez ohledu na způsob konzumace pozitivní.

Pokud před spaním užijeme konopí, drasticky se zkrátí doba strávená ve fázi REM a prodlouží se délka hlubokého spánku, takzvaná pomalovlnná fáze.

Chcete-li se i nadále toulat říší snů a netrápí vás kvalita či nedostatečná délka spánku, není nic jednoduššího než konopí omezit či zcela vyloučit a umožnit mozku zahájení plnohodnotné fáze REM. A naopak máte-li problémy se spánkem, může pro vás být konopí vhodným lékem.

Člověk dostatečně obeznámený s účinky rostliny také může zkoušet vybalancovat množství přijímaného konopí tak, aby ve svém spánkovém cyklu zachoval určitou míru fáze REM – za předpokladu, že by rád opět začal snít (což nemusí být pravidlem).

Zdroj:http://timewheel.net/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!