Aktuální článek
Jak vypadá obchod s drogami na internetu po uzavření Silk Road?

Jak vypadá obchod s drogami na internetu po uzavření Silk Road?

  • Internetový trh s narkotiky pružně zareagoval na zrušení webové stránky Silk Road. Nejoblíbenějšími komoditami na online černém trhu zůstávají konopí s extází a podle vědců z americké univerzity Carnegie Mellon se boj představitelů zákona s nelegálním prodejem míjí účinkem.

Pracovníci pittsburské Carnegie Mellon University, Dr. Kyle Soska a profesor počítačových věd Nicolas Christin, ve své zprávě dokonce tvrdí, že se na internetovém černém trhu navzdory horečnému úsilí především americké vlády každoročně prodají narkotika za více než sto milionů dolarů a že se majitelé webových stránek a tržišť velmi rychle učí reagovat na kroky politiků i policie. Tato zpráva je přitom zatím nejobsáhlejším pojednáním o kvetoucím drogovém internetovém trhu vůbec.

Kde je poptávka, tam bude internetová nabídka

Autoři shromáždili v období od roku 2013 do letošního ledna data z pětatřiceti online obchodů či tržnic aktivních na takzvaném temném webu („dark web“) – ten je dostupný pouze prostřednictvím anonymního prohlížeče Tor a pro státní orgány je díky naprosté anonymitě těžší účastníky jednotlivých transakcí odhalit a vystopovat.

Profesor Christin vytvořil speciální program, který přímo z temného webu sbíral údaje o prodejích, včetně cen jednotlivých látek od konopí po kokain. Zajímalo ho také, zde zákazníci poskytují prodejcům zpětnou vazbu, a jak hodnotí kvalitu služeb. Všechny tyto informace umožnily vědcům udělat si o problému komplexní obrázek. Své závěry pak prezentovali na konferenci Usenix ve Washingtonu D. C.

Vědcům se podařilo prokázat, že růst trhu se od dob rané éry Silk Road výrazně zpomalil. A není divu – zakladatel a provozovatel jednoho z prvních internetových obchodů s drogami Ross William Ulbricht byl zatčen a následně odsouzen na doživotí.

Snaha vlády potírat tento druh internetové kriminality je spíše hrou na kočku a myš, kterou nemohou úřady nikdy vyhrát.

Prodeje nicméně pomalu, ale jistě rostou a trh dávno není ovládaný jedním velkým hráčem. Když byla „Hedvábná stezka“ na podzim 2013 definitivně uzavřena, přesunuli se zákazníci i obchody na jiné stránky, například Sheep Marketplace nebo Black Market Reloaded. Oba obchody byly ale zrušeny nedlouho po konci Silk Road, což na trhu s narkotiky způsobilo značný rozruch. Zatímco Black Market Reloaded ukončil svou činnost sám, uživatelé Sheep Marketplace se pravděpodobně stali oběťmi podvodu.

Silk Road 2.0 a další nástupci

Mezeru na trhu postupně zaplnily další a další stránky jako Silk Road 2.0, Agora, Pandora nebo Evolution a obchod se začal znovu rozvíjet. Ve chvíli, kdy se jeden z portálů stal terčem hackerů nebo byl zakázán vládou, přesunuli se zákazníci jednoduše k dalšímu dodavateli.

V listopadu 2014 během operace Onymous, která byla společnou akcí amerických a evropských úřadů, byl například uzavřen Silk Road 2.0 a několik dalších menších obchodů, následkem čehož prodeje krátkodobě poklesly. Trh se ale takřka okamžitě z prodělaného šoku otřepal a kupující začali odebírat zboží od konkurence. Celkový objem prodejů se ustálil mezi 300–500 000 dolarů denně (zhruba 6 až 12 milionů korun).

Nové trendy

Více než polovinu peněz lidé utrácejí jen za konopí a extázi. Popularita dříve oblíbeného kokainu v posledních letech upadá a naopak roste zájem například o léky na předpis. Během výzkumu bylo zároveň zjištěno, že většina transakcí se odehrává v relativně malém množství – přibližně 70 procent se pohybuje pod hranicí 1 000 dolarů (zhruba 24 000 korun), dalších 18 procent pak v rozmezí 1 000 až 15 000 dolarů. Jen dvě procenta obchodů přesáhnou jednorázovou částku 100 000 dolarů.

Prodejci mají stále sofistikovanější technické vybavení i znalosti, což je zřejmě jedním z nechtěných důsledků represe ze strany státních úřadů. Téměř všechny internetové obchody dávají zákazníkům možnost kontaktovat své zástupce pouze prostřednictvím důmyslně zakódovaných stránek, kde mohou jednotlivé zprávy otevřít a přečíst pouze odesilatelé a příjemci. V počátcích Silk Road přitom taková opatření prováděly pouze dvě třetiny z nich.

Když se nějaký portál stane terčem hackerů nebo je zakázán vládou, přesunou se zákazníci jednoduše k dalšímu dodavateli.

V závěru zprávy uvádějí odborníci z Carnegie Mellon University, že snaha vlády potírat tento druh internetové kriminality je spíše hrou na kočku a myš, kterou nemohou úřady nikdy vyhrát. „Myslíme si, že je na čase přehodnotit represivní postoj k anonymním tržištím. Vzhledem k tomu, že poptávka po nabízeném je zboží opravdu vysoká, není vůbec jasné, zda jsou současná opatření účinná, a budeme-li je posuzovat podle dosavadních výsledků, zdá se, že spíše ne,“ uvádějí autoři.

Někteří odborníci i zákazníci jsou přesvědčeni o tom, že nákup drog na internetu je bezpečnější než od pouličních dealerů. Průzkum mezi uživateli nejrůznějších narkotik, jehož se zúčastnilo více než 100 000 respondentů, ukázal, že většina z nich považuje prostředí internetu za bezpečnější. Výrazně při nich totiž klesá pravděpodobnost fyzického napadení nebo – díky recenzím a zpětné vazbě – nákupu nekvalitních substancí.

Zdroj: http://www.thecannabist.co/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!