Aktuální článek
USA: Muž odsouzený na doživotí za konopí se po dvaadvaceti letech dočkal milosti

USA: Muž odsouzený na doživotí za konopí se po dvaadvaceti letech dočkal milosti

  • Prvního září se z Američana Jeffa Mizanskeyho stal konečně znovu svobodný člověk. Jako oběť nesmyslně drakonických trestů za drogové delikty měl původně strávit za mřížemi celý život, díky pardonu prezidenta Obamy se však dostal ven „již“ po dvaceti dvou letech. Lze Mizanskeyho propuštění považovat za první projev avizované změny v kurzu tvrdé represivní politiky v oblasti trestního práva?

Místnost pro veřejnost v Nápravném středisku v Jefferson City ve státě Ohio byla v úterý naplněna očekáváním. Když Mizanskey opustil střežený prostor, propukla mezi přítomnými nelíčená radost a nikdo neskrýval dojetí.

Vnučka, kterou nikdy neviděl

Více než dvacítka členů jeho rodiny a přátel, včetně vnučky, kterou ještě nikdy neviděl, čekala na tento okamžik dlouhé roky. Propuštěný sám řekl tisku, že poslední dny strávené za branami věznice byly jako sen. Věnoval je přemýšlení a snažil se vnitřně vyrovnat se vším, co ho na svobodě může čekat: „U soudu jsem byl nesčetněkrát a pokaždé jsem doufal, že se něco změní. Nikdy se ale nic nestalo,“ vysvětluje Mizanskey, „Teprve teď mi to úplně dochází.“

Jeff Mizanskey byl zadržen a odsouzen v roce 1993 za prodej šesti liber (asi 2,75 kilogramu) konopí dealerovi s vazbami na mexické drogové kartely. Jednalo se o jeho třetí prohřešek spojený s drogami a podle tehdy platných zákonů bylo možné odsoudit pachatele v takovém případě až na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění – a právě takový trest dostal.

Bez soucitu

Za zmírnění nesmírně tvrdého trestu bojovala dlouhá léta celá rodina, přátelé i zastánci legalizace konopí a případ se také několikrát dostal do hledáčku médií.

Zásadní přelom přišel ale až v loňském roce, kdy bylo na základě mnoha stížností zrušeno nechvalně proslulé pravidlo v trestním zákoníku „třikrát a dost“. Díky tomu mohl být na jaře letošního roku předložen návrh zákona, který by Mizanskeyho osvobodil.

Ačkoli návrh nikdy neprošel legislativním procesem, guvernér Ohia Jay Nixon změnil více než dvacet let staré rozhodnutí soudu a dal odsouzenému 22. května šanci být propuštěn na podmínku.

10. srpna bylo podmínečné propuštění schváleno soudem a cestě na svobodu tak až na několik administrativních formalit nestálo nic v cestě.

Mizanskey prohlásil, že se nyní hodlá aktivně věnovat osvětě a obhajobě legalizace konopí a také boji za reformu vězeňského systému. Lidí s podobným osudem, tedy odsouzených k neadekvátně dlouhým trestům odnětí svobody za drobné drogové prohřešky, jsou podle něj tisíce.

Jak napravit vězeňský stát

Mizanskey se zároveň domnívá, že věznice a nápravná zařízení by měla věnovat více pozornosti přípravě vězňů na život na svobodě a jejich vzdělávání, což by usnadnilo resocializaci bývalých trestanců a pomohlo předcházet jejich návratu k protizákonným aktivitám.

Systém podle něj není v současné podobě schopen – a ani nemá zájem – dostatečně předcházet recidivě.

„Prostoru ke zlepšení je opravdu hodně. Mezi vězni je řada takových, kteří nemají žádnou naději. Nevidí světlo na konci tunelu a nevěří, že by se jejich situace mohla změnit k lepšímu,“ prohlásil Mezanskey po svém propuštění a dodal: „Víte, když ztratíte naději, ztratíte všechno. Nemáte důvod se snažit. Prostě je vám jedno, co bude.“

Zásadní přelom přišel v loňském roce, kdy bylo na základě mnoha stížností zrušeno nechvalně proslulé pravidlo v trestním zákoníku „třikrát a dost”.

Zatím je jeho největším přáním vrátit se k rodině a ke svému bývalému povolání. Před uvězněním pracoval jako bytový architekt a tento obor ho láká i nadále. Kromě toho dostal i několik nabídek zaměstnání od podniků v místě, kde žije. Chce prostě mít zase normální život, jehož velkou část mu vzala válka proti drogám.

Zdroj: http://krcgtv.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!