Aktuální článek
Konopí – synergie terpenů

Konopí – synergie terpenů

  • Uživatelé konopí pro léčebné i rekreační účely často vybírají odrůdu podle její charakteristické vůně, za kterou zodpovídají látky zvané terpeny. Jedná se o aromatické sloučeniny, jež spolu s kanabinoidy vznikají v trichomech na samičích květech. Většinu terpenů nacházejících se v konopí lze přitom najít i v celé řadě dalších rostlin.

Tak například těžká, pižmová vůně, která je většinou spojována s odrůdami typu Kush, je způsobena vysokou koncentrací terpenu myrcenu. Ten je známý zejména pro své uklidňující účinky a vyskytuje se i v chmelu (Humulus), jenž také patří do čeledi konopovitých (Cannabaceae). Voní-li vaše konopí po borovicích, znamená to, že obsahuje alfa-pinen, esenciální olej z borovic, který má pozitivní účinky na pozornost a paměť. Citrusové sativní odrůdy zase obsahují limonen, jenž má dle uživatelů „povznášející“ účinky. Jak asi tušíte, v rostlinné říši se vyskytuje také v citrónech.

Synergie kanabinoidů a terpenů

Zvláštní vydání odborného časopisu British Journal of Pharmacology ze srpna roku 2011 nazvané „Cannabinoids in Biology and Medicine, Part 1” (Kanabinoidy v biologii a medicíně, 1. část) obsahuje články o chemickém složení konopí a procesech v něm se odehrávajících. Konkrétně článek „Taming THC“ (Krocení THC) pojednává o tom, jak tyto aromatické látky v kombinaci s kanabinoidy vytvářejí tzv. „synergický účinek“ (anglicky „the entourage effect“), což znamená, že jejich vzájemné působení má výraznější léčebné účinky než při léčbě jednotlivými látkami.

Stejně tak platí, že některé terpeny například potlačují psychoaktivní účinky THC. Mezi časté způsoby, jak zmírnit úzkost způsobenou nadměrnou konzumací konopí, proto patří čichání k černému pepři bohatému na alfa-pinen, konzumace citrónu (obsahujícího limonen) nebo kořene puškvorce, v němž je vysoká koncentrace myrcenu.

Šetrné zacházení a skladování může štěpení kanabinoidů a terpenů oddálit – i proto se konopí nejlépe skladuje v uzavřené nádobě na chladném a temném místě.

Terpeny a flavonoidy obsažené v konopí mají také schopnost zlepšit prokrvení mozku, zvýšit činnost kůry mozkové, odstranit patogeny v dýchacím ústrojí a působit protizánětlivě.

Autor mnoha knih o pěstování Ed Rosenthal tvrdí, že myrcen obsažený v mangu může zesílit účinek méně kvalitního konopí, pokud jej uživatel sní hodinu před užitím konopí. V nizozemské studii vypracované pro výzkumnou společnost Hortipharm se zjistilo, že pryskyřice s 50 % THC je po obohacení terpeny potentnější.

Aktivace kanabinoidních receptorů

Beta-karyofylen (BCP) je terpen, jenž také přispívá k vůni a chuti a kromě konopí se nachází i v mnoha bylinách, koření a rostlinné potravě. Vědci přitom zjistili, že aktivuje kanabinoidní receptor CB2 a má protizánětlivě vlastnosti. Díky tomu, že na rozdíl od THC nemá psychotropní účinky, je jako potravinový doplněk schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Můžeme ho proto považovat za první konopný terpen, který lze legálně užívat jako doplněk stravy.

Některé terpeny například potlačují psychoaktivní účinky THC.

S postupem času se terpeny rozpadají – když jsou cítit, znamená to, že o ně přicházíte. Některé terpeny jsou nestabilní i v nižší než pokojové teplotě – například menší, lehčí terpeny, jako je myrcen nebo limonen, se vypařují rychleji. Větší, těžší terpeny se naopak vypařují pomaleji a mají v konopné sušině větší koncentraci. Šetrné zacházení a skladování může štěpení kanabinoidů a terpenů oddálit – i proto se konopí nejlépe skladuje v uzavřené nádobě na chladném a temném místě.

Kolo vůní

Holandská seedbanka Green House Seeds se nedávno zaměřila právě na rozpoznávání terpenů v konopí a nechala provést spektrální analýzu všech svých odrůd. Ve výsledku se ukázalo, že obsahují šestnáct různých terpenů. Dle tohoto výzkumu vytvořili „kolo vůní“ (anglicky odor wheel), které má zákazníkům pomoci s výběrem odrůdy na základě jejího terpenového profilu.

Zdroj: http://cannabisdigest.ca/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!