Aktuální článek
Běhání v rauši

Běhání v rauši

  • Normální středeční večer v New Yorku. Andrew, expert na digitální média, právě dokončil svůj pravidelný běžecký trénink. Stejně jako mnoho dalších běžců se poté protáhne, doplní tekutiny a lehce povečeří. V něčem se ale jeho tréninkový režim liší – Andrew si totiž navíc ubalí a vykouří jointa.

Vášnivý cyklista a běžec, který má na své zdi slávy mimo jiné dokončení sto šedesát kilometrů dlouhého ultramaratonu, pravidelně pokuřuje před fyzickým výkonem a nevynechá ani joint zhruba hodinu až dvě po dokončení tréninku.

A není sám – přínosy kombinování konopí s vytrvalostním sportem, ať už se jedná o cyklistiku, nebo o dálkové běhy, objevuje stále více sportovců. Mezi účastníky oblíbených ultramaratonů, kteří přiznali, že běhají pod vlivem, patří například známi američtí běžci Avery Collins, Jen Sheltonová nebo podle svého vlastního tvrzení „nejrychlejší zhulenec světa“ Chris Barnicle, jinak obhájce léčebného využití konopí z Los Angeles.

Na sociálních sítích vznikají skupiny sportovců z celého světa, mezi jinými můžeme jmenovat denverskou Run on Grass, Cannafit nebo NORML Athletics, jež se snaží propagovat užívání konopí v souladu se zdravým životním stylem a dobrou fyzickou kondicí.

Co dělá tráva s vaším mozkem?

Andrew byl dříve odpůrce kouření konopí před tréninkem, postupem času ale změnil názor: „Když jsem se začal soustředit na větší a větší vzdálenosti, maratony a následně i ultramaratony, došlo mi, že se můj mozek po delším běhu dostává do stavu velmi podobnému tomu po užití konopí. Když si před během zakouřím, přestanu se zabývat tím, kolik už jsem uběhl, v jakém tempu, jaké tepové frekvenci a kolik mi ještě zbývá, a prostě si jen užívám ten pocit.“


A věda mu dává za pravdu. Abychom mohli tomuto efektu porozumět, zopakujme si v rychlosti, co vlastně s naším tělem konopí dělá – po jeho konzumaci, ať už se jedná o kouření, vaporizaci, nebo požití ve formě potravin, reagují jednotlivé kanabinoidy s receptory v našem mozku.

Konkrétně se jedná o ty receptory, které řídí pocit hladu, bolesti, únavy, ale také paměť a emoce. Dva hlavní kanabinoidy, psychoaktivní THC a nepsychoaktivní CBD, přitom působí rozdílnými způsoby – první zmiňovaná látka způsobuje euforické pocity, ztrátu koncentrace a v některých případech také malátnost, zatímco druhá substance přináší uvolnění a klid.

Nepoučenému uživateli se možná konopí nezdá jako rostlina ideální pro konzumaci před zvýšenou fyzickou aktivitou, opak je ale pravdou.

Vědecké pokusy prokázaly, že lidské tělo si samo produkuje po tělesné aktivitě látky, které jsou svou strukturou THC a CBD velmi podobné – takzvané endokanabinoidy. Jednoznačně se podařilo prokázat například zvyšování hladiny anandamidu, což je endokanabinoid vyplavovaný do krevního řečiště po běhu nebo cyklistice.

„Užití konopí simuluje naprosto přirozené procesy zvyšování koncentrace endokanabinoidů v krvi ve spojení s tělesnou aktivitou,“ říká Dr. Gregory Gerdeman, docent biologie na soukromé univerzitě v Eckerdu na Floridě. „Požitek z běhu, přirozený nebo podpořený konopím, může omezovat rušivé jevy a pomáhat sportovcům v tom, aby vnímali aktivitu nejen jako cestu ke sportovnímu cíli, ale také jako prostou radost z pohybu samotného.“

Na plusové straně

Každý účastník běžeckých závodů se snaží předčit soupeře, být rychlejší, obratnější, prostě lepší. K tomu slouží i nejrůznější „vychytávky“ v podobě kompresního a funkčního prádla, ledových koupelí a doplňků stravy.
Může ale v tomto ohledu pomoci i konopí? Studií na toto téma je poskrovnu, a když už je nějaká realizována, zabývá se spíše negativním vlivem kanabinoidů na sportovce než jejich možnými přínosy.

Tvrdí to alespoň baronka Amanda Fieldingová, ředitelka britské neziskové organizace Beckley Foundation, která se zaměřuje na osvětu veřejnosti v oblasti drog.

Zastánci konopí poukazují na jeho četná pozitiva specificky ve spojení s dálkovým během. Většina z nich nemá přímou spojitost se zlepšováním sportovních výkonů, zvyšováním rychlosti nebo síly – jedná se spíše o navození uvolnění před sportovním výkonem i po něm, odstranění napětí a stresu.

Sportovci, kteří konopí vyzkoušeli, byli nadšení jeho schopností potlačovat trému a navodit před závodem pocit pohody a klidu. Pozitivně vnímali i lepší kvalitu spánku. Fieldingová však poukazuje i na skutečnost, že THC může nepříznivě ovlivňovat koordinaci a není tedy vhodné ho užívat bezprostředně před závodem.
Další výhodu spatřují sportovci ve vlivu konopí na zvýšenou schopnost rychlého rozhodování, která ale není spojena s omezením schopnosti činit rozumová rozhodnutí. To může v závodě představovat rozhodující výhodu.

Studie také naznačují, že kanabinoidy zlepšují prokrvení tkání, zrak a soustředění, pomáhají potlačit vzpomínky na předchozí selhání, úrazy nebo pády, brání křečím a zmírňují bolest.

Stále ale chybí významnější studie s větším počtem účastníků, které by dokázaly popsat specifický vliv konopí na výkonnost.

„Dalším úskalím je nejběžnější způsob konzumace konopí, tedy kouření, které není kvůli značnému množství škodlivin přítomných v kouři považováno za vhodné,“ doplňuje Dustin Sulak, lékař a příznivec celostní medicíny.

Mnohem přijatelnější je podle něj konzumace potravin s obsahem kanabinoidů nebo vaporizace. Tyto metody nepoškozují plíce a jsou tedy s ohledem na celkovou fyzickou kondici sportovců vhodnější (za nejlepší je obecně považována právě vaporizace).

Ačkoli si na jednoznačné potvrzení pozitivního vlivu konopí na běžce musíme ještě počkat, zkušenosti mnoha sportovců jsou k dispozici už dnes.

Tyler Hurst, spisovatel, běžec a konopný aktivista z Portlandu v Oregonu, užívá konopí pravidelně nejméně pět let. Před dlouhými víkendovými výběhy si dává malou, lehce stravitelnou sušenku s obsahem kanabinoidů.

„Byla to pro mě úplně nová zkušenost. Začal jsem být mnohem vnímavějším ke svému okolí a k věcem, které mě obklopují, takže si každý běh po louce nebo lese opravdu užívám. Pozoroval jsem také zlepšení celkové regenerace organismu, i když trénuji a jím stejně jako předtím a běhám delší tratě. Konopí mi pomáhá uvolnit unavené svaly a usnadňuje mi strečink po tréninku,“ popisuje Hurst.

Negativní aspekty

Je to vůbec bezpečné? To je otázka – a odpověď na ni je spíše záporná. Tolik potřebná data od více výzkumných subjektů (rozuměj sportovců) v současnosti chybí.

Amanda Fieldingová uvádí jako příklad fakt, že konopí zrychluje srdeční tep, takže běžec dosáhne anaerobního pásma (hranice svého výkonu) relativně rychleji.
Jsou tu samozřejmě i účinky konopí známé od běžných uživatelů – tedy zhoršení krátkodobé paměti, ztráta bdělosti, delší reakční doba, únava nebo lenost. Někteří lékaři pak spojují kouření konopí se zvýšenou hrozbou kardiovaskulárních chorob a ve výjimečných případech údajně konopí způsobuje paranoiu nebo úzkost – což rozhodně nejsou pro sportovce přínosné stavy.

Nelze nevidět také skutečnost, že kouření poškozuje plíce. Konopí je sice v tomto ohledu mnohem méně nebezpečné než tabák, při spalování se přesto uvolňuje množství škodlivých látek a dlouhodobé kouření je spojováno s rizikem vzniku chronické bronchitidy.

Ani konopné potraviny nejsou stoprocentně bezpečné: „Konzumace konopí ve formě sladkostí nebo jiných poživatin má jiné, obecně můžeme říci silnější účinky než kouření. Ty se navíc dostavují se zpožděním, takže riziko nadměrné konzumace, která vyústí v nepříjemné pocity nebo zážitky, je oproti inhalaci řádově vyšší. Jointa típnete, když máte dost – sušenek je ale člověk schopen sníst mnohem víc, než snese,“ říká Fieldingová.

A v neposlední řadě je konopí ve většině zemí stále nelegální, což také není úplně zanedbatelný aspekt. Jeho užívání neschvaluje ani Mezinárodní dopingová komise, takže pro profesionální sportovce je úplně tabu.

Debata pokračuje

S tím mnoho atletů nesouhlasí. Většina sportovců a terapeutů totiž nesdílí názor sportovních organizací, že by konopí pomáhalo profesionálům zlepšovat výkony jako jiný doping. „Může pomoci zlepšit koncentraci během tréninku nebo zkvalitnit odpočinek, jeho účinky se ale rozhodně nedají v žádném měřítku srovnat s moderními hormonálními přípravky a chemickými látkami. Spíše než k dopingu bych ho přirovnal ke zdravé stravě – ta také pomáhá zlepšovat výkonnost a fyzickou kondici,“ říká Dr. Gerderman.

Největší překážkou v dalším zkoumání je podle Amandy Fieldingové to, že konopí se počítá mezi nelegální návykové substance a že tedy není v naprosté většině zemí dostupné ve standardizovaném množství a kvalitě. Jedině výzkum přitom může přinést potřebné poznatky a zkušenosti.

Chris Barnicle, samozvaný nejrychlejší hulič na světě, by v první řadě ocenil, kdyby veřejnost i oficiální orgány přistupovaly ke konopí bez předsudků. Dlouhou dobu musel své hobby tajit před přáteli i tréninkovými partnery a trenéry a je přesvědčen o tom, že není sám.

Více sportovců by se podle něj mělo ke konzumaci konopí přiznat a pomoci tak propagovat pozitivní účinky rostliny. V současné době se proto zabývá vývojem energetické tyčinky pro sportovce s obsahem konopí. „Atleti jsou v tomto ohledu velmi konzervativní, přesto doufám, že se s tímto nápadem postupně prorazím,“ uzavírá Barnicle.

Zdroje:
•    www.greatist.com/play/marijuana-effects-on-runners
•    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12784123
•    www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3717337/
•    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14625449
•    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11157422
•    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3182732

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!