Aktuální článek
V Irsku se rodí reforma drogových zákonů, která by se mohla přelít i do Velké Británie

V Irsku se rodí reforma drogových zákonů, která by se mohla přelít i do Velké Británie

  • Zastánci reformy drogových zákonů v evropských zemích se dnes upínají k novým liberálním přístupům, které jsou prosazovány v Uruguayi a několika amerických státech. V posledních měsících se ovšem zdá, že nový směr v protidrogové politice nabírá i obvykle velmi konzervativní Irsko.

Současná britská vláda označuje jakékoli změny v přístupu k drogové problematice za zbytečné a nepotřebné. Hlasy, že se uvolnění prohibice konopí i dalších drog vyplácí ekonomicky i společensky, odmítali ostrovní politici s tím, že nová opatření zavedená v Coloradu, Washingtonu nebo Uruguayi nelze převést na britské kulturní a společenské prostředí (podobně argumentuje i šéf české Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych – pozn. překladatele).

Zelený ostrov

Co ale britská vláda bude tvrdit, když se k drogám začne liberálně stavět takové Irsko? Změny, které se tam odehrávají v posledních měsících a týdnech, by snad mohly probudit i spící Labouristickou stranu.

Symbolem těchto změn je nový ministr spravedlnosti Aodhán O’Ríordáin, relativně mladý muž, který dříve pracoval jako ředitel školy v Dublinu – tedy celkem atypické zaměstnání pro vysoce postaveného politika. O jeho liberálním založení hovoří mimo jiné to, že na začátku tohoto roku výrazně podporoval vítězné referendum, které mělo za cíl povolit sňatky homosexuálů. Nyní zřejmě vycítil, že v irských dějinách nastává mimořádně otevřené období, a proto chce zahájit zásadní změny i v otázce, která byla v této silně katolické zemi po dlouhá léta veřejným tabu – zmírnění postihů za přečiny spojené s drogami, a to zejména konopím.

Nikdo z aktivistů a bojovníků za ukončení prohibice drog nečekal, že se v nejbližších letech objeví někdo tak progresivně zaměřený.

O’Ríordáin nedávno promluvil ve vyprodaném dublinském sále po boku miliardáře a jednoho z hlavních světových kritiků neúspěšné války proti drogám Richarda Bransona. Energický ministr spravedlnosti zde veřejnosti představil svůj plán na reformu drogové politiky, v rámci které by chtěl dosáhnout úplné dekriminalizace měkkých i tvrdých drog. Zdůrazňuje, že důležitější než pronásledovat uživatele je pomáhat závislým. Během léta se snažil ve společnosti iniciovat debatu ohledně tohoto řešení a překvapivě zjišťuje, že mezi lidmi ani politiky nemá příliš odpůrců.

Nejlepší ředitel

O’Ríordáin na rozdíl od mnoha jiných politiků ví, o čem mluví, a má bohaté zkušenosti. Jako ředitel školy často pozoroval děti, které si vybírají prodej drog jako jejich budoucí povolání. Ve funkci zástupce starosty Dublinu musel řešit například to, že mnozí závislí užívali drogy injekčně na veřejnosti. Opakovaně proto navštěvoval Portugalsko a zabýval se tamní reformou drogových zákonů – úspěšnou dekriminalizací drog.

Letos na podzim vyrazí ministr s osvětovou kampaní na cestu po Irsku. Na zastávkách budou probíhat diskuze, během nichž se O’Ríordáin bude snažit získat další příznivce drogové reformy. Do příštího roku, kdy mají proběhnout všeobecné volby, chce získat podporu i u ostatních politických stran.

Irská labouristická strana je koaliční partner současné irské vlády premiéra Endy Kennyho, zastává tak obdobnou pozici, jakou měli liberální demokraté v britském parlamentu ve vztahu k toryovcům. Na rozdíl od britských liberálů ale mají mnohem větší šanci vystoupit ze stínu většího partnera.

Podpora z mnoha stran

Již nyní získává O’Ríordáin podporu od neziskových organizací a občanských hnutí, jako je třeba Help Not Harm (kampaň rozšiřující osvětu o drogách), a jeho popularita vzrůstá i mezi řadovými občany. V éteru se to jen hemží spekulacemi o výsledku nadcházejících voleb. Zdá se, že nastal čas zásadních změn.

Energický ministr spravedlnosti veřejnosti představil plán na reformu drogové politiky, v rámci které by chtěl dosáhnout úplné dekriminalizace měkkých i tvrdých drog.

Jeden zapálený dobrovolník pracující v dublinské drogové poradně minulý pátek prohlásil, že O’Ríordáin je na místní politické scéně naprosto nečekaný zjev. Nikdo z aktivistů a bojovníků za ukončení prohibice drog nečekal, že se v nejbližších letech objeví někdo tak progresivně zaměřený.

Přístup mladého ministra spravedlnosti ukazuje, že zapálený politik může vyřešit i ty nejzapeklitější společenské problémy, pokud jedná upřímně a neohlíží se na průzkumy veřejného mínění.

Je pravda, že touto dobou za rok může být O’Ríordáin zase ředitelem školy. Ale ani tak se nedá vyloučit, že svou iniciativou odstartoval dalekosáhlé liberální reformy v jedné z nejvíce konzervativních zemí Evropy. Doufejme, že evropští politici dávají bedlivý pozor.

Zdroj: http://www.politics.co.uk/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!