Aktuální článek
Vodovodní hrátky

Vodovodní hrátky

  • Pokaždé, když spláchnu, je mi stydno. A to hned dvakrát. Poprvé, že jsem se tímto aktem definitivně vyčlenil z přírody – vždyť to, co vylučujeme, není odpad, ale potenciální hnojivo, zdroj živin pro rostliny, potrava pro mikroorganismy, je to život, který spláchnutím a odesláním do kanalizace topíme. Ba co hůř, a to je mi stydno podruhé, topíme jej v pitné vodě.

Pět až deset litrů na jedno spláchnutí, až 100 litrů na domácnost a den! A záchodem to nekončí. Perete, umýváte se, myjete nádobí, vytíráte, zaléváte? A používáte k tomu pitnou vodu? Celkem přibližně 100 litrů na osobu a den (přes 35 000 litrů za rok) se použije na jiné účely než je pití. K přežití, tedy na vaření a pití nakonec připadá jen necelých 10% celkové spotřeby pitné vody!

Není jen voda z vodovoda

Co s tím? Máme hned několik, ne příliš složitých, možností.

1.      Používat vodu ze studny

Tak třeba Pavel Rokyta, můj spoluhráč z ping pongu, se při jedné cestě na zápas chlubil, jak při rekonstrukci chalupy vyzrál na spotřebu vody: „Z obecního vodovodu mi teče voda jen ve dřezu v kuchyni. Všude jinde mám svou vodu ze studny,“ radoval se. Jeho radost je samozřejmě spojená s faktem, že ušetří. Ekologický dopad je přesto neoddiskutovatelný. Úspěch této strategie samozřejmě závisí na dostatku podzemní vody, té je ale naštěstí na Dačicku, alespoň zatím, dostatek.

2.      Sbírat dešťovou vodu

Druhou možností, vhodnou třeba i pro městskou zástavbu bez možnosti kopat studnu, je využití vody dešťové. Pro její zachycení potřebujeme střechu (pokud možno s nekarcinogenní krytinou), dobré okapy a sběrnou nádrž vybavenou jednoduchými mechanickými filtry (na chatě používáme sítka a molitan). Nádrž musí být umístěná tak, aby ani v zimě nezamrzla (pod střechou, ve sklepě, technické místnosti, nebo zakopaná pod zem). Pro rozvod vody po domě pak stačí úsporné čerpadlo.

Dešťovka má řadu výhod:

  • Je jemnější než voda z vodovodu – ideální je díky tomu na praní, kdy měkkost vody umožňuje snížit množství pracího prášku. Zároveň omezuje vznik vodního kamene a prodlužuje tak životnost pračky
  • Při mytí nádobí pomáhá přirozená kyselost dešťové vody při odmašťování
  • Při sprchování méně vysušuje pokožku

3.      Vícenásobné použití vody

Spotřebu vody v domácnosti můžeme snížit také jejím opětovným používáním. Tak třeba voda z umyvadla v koupelně může být snadno přivedena do zásobníku na splachování toalety. Vodou z vany zase můžeme vytřít podlahu. V případě, že používáme prostředky na přírodní bázi (jary, šampony), můžeme tzv. šedou vodou bez obav i zalévat.

Když voda není odpad

Odpadní voda je druhou stranou stejné mince. Výše uvedenými způsoby a jejich kombinací šetříme pitnou vodu hned několikanásobně. Vždyť litr odpadní vody dokáže znečistit až osm litrů vody sladké. Ke snižování množství odpadní vody odtékající z domácnosti pomáhá:

–          kompostovací záchod zmiňovaný v minulých číslech magazínu v souvislosti s festivaly a kompostováním (jejich typům, konstrukci a použití budeme věnovat některý z dalších článků v Legalizaci)

–          používání prostředků na přírodní bázi a následné využití vody pro úklid v domácnosti nebo zalévání zahrady

–          kořenová čistírna odpadních vod, která využívá přirozenou schopnost rostlin odstraňovat z vody nečistoty = živiny. Kořenovky existují jak malé, domovní, tak větší, obecní. Jejich mobilní verze se opět prosazuje i na letních festivalech (o kořenových čistírnách dopodrobna také někdy příště)

Dodatečnou příležitost, jak využít alespoň něco z toho, co odplavává z našich domovů, jsou klasické čistírny odpadních vod vybavené bioplynovou stanicí s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny.

Změna je ve vašich rukou

Odkazy:
Dešťová voda v domácnosti – www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/destova-voda-vyuzijte-ji-ve-svem-rodinnem-dome.aspx

Tipy, jak šetřit vodou:
finance.idnes.cz/viteze.asp?c=A080331_012434_viteze_hla

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!