Aktuální článek
Hledání jehly v kupce sena: Pátrání po marockém hašiši v Gibraltarském průlivu

Hledání jehly v kupce sena: Pátrání po marockém hašiši v Gibraltarském průlivu

  • Motory silných policejních lodí řvou a španělští policisté prohledávají okolní moře termovizí. Pátrají po pašerácích, kteří převážejí hašiš z Maroka do Španělska a odtud dále do celé Evropy.

Na lodi s protidrogovkou

Je chvíli po půlnoci. Kamery a radary, které sledují pobřeží, právě objevily podezřelou loď.

Řídící centrum upozorňuje policejní hlídku z Algericas – přístavního městečka v jižním Španělsku, jež je od Maroka vzdálené jen 90 minut plavby trajektem. Tři policisté ihned naskakují do lodi a vydávají se pátrat po pašerácích.

„Určitě hledají místo, kde by kontraband mohli vyložit,“ vysvětluje Jesus, jeden z policistů. Odmítl uvést příjmení.

Jeho kolega Claudio se mezitím ujímá řízení motorového člunu. Ten pohání dva motory o síle 300 koní a jeden další, který je zatím vypnutý. Třetí policista obsluhuje infračervenou kameru.

Naše loď se řítí po vodě od světel přístavu Algericas směrem ke kousku britského území na Gibraltaru. „Jeďte přímo tam, kam mířím reflektorem,“ zavelí Jesus, když reflektor odhalí neosvětlený nafukovací člun.

Dva zakuklení muži ve člunu s plovacími vestami policistům nekladou odpor.

Ne vždy se zadaří

Navzdory očekávání však policisté na loďce nic nenašli. Chvíli ještě prohledávali okolní hladinu a snažili se vypátrat balíčky vyhozené pašeráky z lodě. Nakonec podezřelé zadrželi a společně s jejich člunem je odvezli zpět do přístavu.

Nedá se říct, že by se jednalo o životu nebezpečnou akci. Někdy má však pátrání mnohem dramatičtější průběh…

Pašeráci si v Gibraltarském průlivu hrají s policisty na kočku a myš – aby zjistili polohu policejních hlídek, často posílají falešné lodě, které nic nepřevážejí.

Pašeráci hašiše, který nejčastěji pochází z hor severního Maroka, používají malé nafukovací čluny o délce 8–12 metrů, jež jsou vybavené až pěti motory a dokáží vyvinout rychlost přes 100 kilometrů za hodinu. Nedávno se španělská policie při pronásledování podezřelé lodi dostala do britských vod a dokonce musela přistát na pobřeží Gibraltaru – tento postup vyvolal ze strany britských představitelů vlnu nevole.

„Rychlé pronásledování může být nebezpečné – na moři je často špatné počasí a pašeráci jsou ochotni hodně riskovat,“ tvrdí další policista Antonio.

Zločinci se například snaží policii setřást tím, že do jejich lodí prudce vráží. V poslední době dokonce vymysleli novou taktiku, kdy svými rychlými motorovými čluny přejíždějí přes policejní lodě. Tím se snaží policisty ohrozit a zastrašit.

Podle Jesuse se také objevují případy, kdy pašeráci házejí různé věci po pátracích helikoptérách. Před několika lety takto poničili jedné helikoptéře rotor – ta následně spadla a jeden z pilotů zemřel.

Nelehká práce

Mnoho pašeráků se při pokusu o převoz drog utopí, většinou se jedná o muže ve věku okolo 20 let. Motivací pro ně je odměna až několik tisíc euro. Takové částky se dají v Maroku nebo i na jihu Španělska jen těžko vydělat – obvyklá míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi se zde pohybuje okolo 40 procent.

„Větší organizované skupiny pašeráků mají až 50 členů. Jsou mezi nimi kormidelníci, nosiči, řidiči i hlídky. Převážejí zásilky o celkové hmotnosti od jedné do dvou tun, které jsou rozděleny po třicetikilových balících,“ popisuje Pablo Cobo – kapitán místní policejní jednotky zaměřené na boj proti organizovanému zločinu a pašerákům drog.

Podle průzkumu Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) se z Maroka v posledních letech stal největší světový výrobce a vývozce hašiše.

Gibraltar je ideálním místem pro pašování drog, protože vzdálenost mezi Marokem a Španělskem je zde pouhých 14 kilometrů. Kilo hašiše se ve Španělsku na černém trhu prodává za 1600 euro (tedy kolem 40–45 Kč za gram), což je výrazně více než v Maroku, navíc jeho cena cestou dále do Evropy několikanásobně stoupá.

Hašišové překladiště

Z 319 tun hašiše zabaveného v roce 2013 ve Španělsku pocházelo 262 tun z jižního regionu – Andalusie, jež je Maroku nejblíže.

Podle posledního průzkumu EMCDDA činil v roce 2012 podíl hašiše zabaveného ve Španělsku na celkovém objemu zabaveném v Evropě 73,7 procenta.

Rychlé pronásledování může být nebezpečné – na moři je často špatné počasí a pašeráci jsou ochotni hodně riskovat.

Pašeráci si v Gibraltarském průlivu hrají s policisty na kočku a myš – aby zjistili polohu policejních hlídek, často posílají falešné lodě, které nic nepřevážejí.

V teplých letních měsících při klidném počasí se hašiš mnohdy převáží na vodních skútrech, které je mnohem těžší odhalit.

Tímto způsobem se do Španělska dostávají i uprchlíci: „Jeden plně naložený skútr pojme čtyři balíky konopí a dva uprchlíky. Když přistanou, snaží se co nejrychleji prodat drogy, které přivezli, aby zaplatili za převoz a měli peníze na život v nové zemi,“ uvedl Jesus.

Zdroj: http://news.yahoo.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!