Aktuální článek
Legalizace v Coloradu: Zisky ze zdanění konopí se oproti prvnímu roku zdvojnásobily

Legalizace v Coloradu: Zisky ze zdanění konopí se oproti prvnímu roku zdvojnásobily

  • Zisky ze zdanění konopí prodávaného legálně ve státem licencovaných a dozorovaných obchodech lámou v Coloradu rekordy. Krátce po polovině letošního roku již překročily sumu získanou za celý loňský rok.

Za prvních sedm měsíců bylo na daních vybráno celkem 73,5 milionu dolarů (kolem 1,7 miliardy Kč) a při zachování dosavadního objemů obchodů se odhaduje, že celkový finanční obnos získaný zdaněním konopí za rok 2015 by měl přesáhnout 125 milionů (kolem 3 miliard Kč).

Pomalejší rozjezd

V roce 2014 odhadovali odborníci, že stát by mohl na daních vybrat až 70 milionů dolarů, jejich očekávání se ale nenaplnila a vybraná suma nakonec nepřesáhla 44 milionů.

Prodej konopí pro rekreační užívání sice v loňském roce nedosáhl předpokládané úrovně, letos je ale jisté, že odhad z roku 2014 bude výrazně překonán. Rapidní zvyšování prodejů přičítají odborníci i sami obchodníci vstřícnějšímu postoji Coloraďanů ke konopí. Tento názor sdílí například Tyler Henson, předseda Coloradské komory obchodníků s konopím: „Stále více lidí vnímá legalizaci konopí pozitivně a nevidí na jeho užívání nic špatného.“

Společnost Colorado Harvest Company provozuje v současné době tři výdejny konopí a plánuje otevření čtvrté. Její výkonný ředitel Tim Cullen je v otázce dalšího rozvoje byznysu optimistický: „Do našich obchodů přicházejí i lidé, které by dříve nenapadlo konopí vyzkoušet.“

Navzdory původním očekáváním není průměrným zákazníkem student ve věku mezi 20 a 25 lety, ale muž nebo žena ve středním věku s dobrým zaměstnáním.

Podle účetních záznamů rostl obrat jeho provozoven v letošním roce každý měsíc o 8 až 12 procent, naprostou většinu jeho zákazníků přitom tvořili obyvatelé státu Colorado, kteří si konopí kupovali za účelem rekreačního užívání.

Cesta k legalizaci a prosperitě

Datem, které se nesmazatelně zapsalo do historie, byl 6. listopad 2012, kdy občané Colorada v celostátním referendu schválili 64. dodatek, jenž v podstatě staví konopí na roveň alkoholu a dovoluje konzumaci, přechovávání a pěstování (6 rostlin na osobu) osobám starším 21 let. Zároveň také vymezuje pravidla pro jeho prodej a pěstování za účelem prodeje.

Veřejná podpora legalizace od té doby neustále roste: průzkum realizovaný v únoru letošního roku vědci z Quinnipiacké univerzity v Connecticutu zjistil, že 58 procent obyvatel Colorada je rozhodně pro zachování současného stavu, zatímco pro návrat prohibice bylo pouze 38 procent dotázaných.

Důvodem, proč objem prodeje v počáteční fázi nedokázal naplnit očekávání, byl především nedostatek prodejních míst. V lednu 2014, kdy se s konopím pro rekreační účely začalo obchodovat, bylo získání povolení podmíněno vlastnictvím licence na prodej léčebného konopí. V důsledku tohoto omezení nabízelo volně prodejné konopí v celém státě pouze několik desítek obchodů.

„Každý majitel výdejny konopí potvrdí, že získat povolení k provozu není snadné. Výdejen postupně přibývá a trh se sytí, zatím se ale nedaří zprovoznit prodej po internetu,“ vysvětluje Tyler Henson z Coloradské komory obchodníků s konopím.

Podle údajů o cestovním ruchu navštívilo stát v roce 2014 více než 71 milionů turistů, kteří zde utratili 18,6 miliardy dolarů.

Proces se ale postupně zjednodušuje a prodejny na území státu se v současnosti počítají na stovky, čímž zároveň narůstá i konkurence v oboru. Získávat nové zákazníky je tak stále obtížnější.

Před šesti lety, kdy bylo konopí legální pouze pro účely léčby na lékařský předpis, připomínaly některé výdejny spíše vysokoškolské koleje. Dnes jsou oproti tomu zákazníci mnohem náročnější – požadují odborné informace, vyhledávají profesionální poradenství a specifické odrůdy s přesným obsahem hlavních léčivých látek. Zásadní roli při výběru prodejny hraje také přátelská, otevřená atmosféra.

Navzdory původním očekáváním není průměrným zákazníkem student ve věku mezi 20 a 25 lety, ale muž nebo žena ve středním věku s dobrým zaměstnáním, kteří chtějí kvalitní konopí a mohou si ho dovolit.

Byznys jako žádný jiný

Konopný obchod v Coloradu připomíná dnes spíše vinotéku než studentskou kantýnu. Zákazníci přicházejí s jasnou představou o tom, co si chtějí z obchodu odnést, a od prodavačů se jim dostává úplných informací o chuti, vůni i účincích konkrétních odrůd. Jako v jiných odvětvích, i v tomto druhu byznysu nabízejí jednotlivé prodejny akce, ochutnávky, slevy a věrnostní programy pro pravidelné zákazníky.

Coloradští rezidenti však nejsou jedinými zákazníky. Podle údajů o cestovním ruchu navštívilo stát v roce 2014 více než 71 milionů turistů, kteří zde utratili 18,6 miliardy dolarů. Obě tato čísla jsou historickými maximy a není jistě náhodou, že jich bylo dosaženo právě v prvním roce po legalizaci. Údaje za rok 2015 nejsou dosud známy, lze ovšem předpokládat, že budou opět rekordní.

Mezi květnem a červencem vzrostl o 25 procent také prodej konopí na lékařský předpis, přičemž počet pacientů se ve stejném období prakticky nezvýšil a pohybuje se stabilně mezi 110 000 a 115 000 pacienty.

Klacky pod nohy

Jak Tyler Henson, tak Tim Cullen očekávají, že objem prodaného konopí bude i v budoucnu dále narůstat, poukazují ale na to, že zcela svobodnému rozvoji stále stojí v cestě četné překážky, například neochota bank a úvěrových společností poskytovat začínajícím podnikatelům půjčky na realizaci jejich obchodního záměru nebo nemožnost uplatnit v případě malého podnikání běžné daňové úlevy jako v jiných odvětvích.

„Náš obor je stále velmi přísně regulován, což nám brání rozvíjet se a růst tak, jak bychom chtěli a mohli,“ stěžuje si Henson.

Stále více lidí v Coloradu vnímá legalizaci konopí pozitivně a nevidí na jeho užívání nic špatného.

Zatímco výrobci a prodejci alkoholu běžně inzerují v tisku, na internetu i na veřejných prostranstvích, prodejnám konopí zůstává tato možnost prozatím zapovězena. Pokud se ale příznivci rekreačního užívání konopí nemýlí, porostou tržby i v budoucnu, všem legislativním překážkám navzdory. Jak se zvyšuje tolerance většinové společnosti k užívání konopí a mění se jeho celkové vnímání, přibývá i uživatelů, kteří se svým koníčkem nijak netají.

„Ještě nejsme ve stadiu, kdy bych mohl přijít na obchodní večeři nebo návštěvu k přátelům a místo lahve dobrého vína donést pár jointů kvalitní trávy. Ta doba ale jednou přijde – a bude to, doufejme, brzy,“ uzavírá Tim Cullen.

Zdroj: http://www.theguardian.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!