Aktuální článek
V Oregonu byl zahájen prodej konopí i k rekreačním účelům

V Oregonu byl zahájen prodej konopí i k rekreačním účelům

  • Legalizace v Oregonu vstoupila první říjnový den do další fáze: Hned několik výdejen konopí k léčbě otevřelo své dveře i zákazníkům, kteří rostlinu nevyhledávají kvůli medikaci, nýbrž rekreaci. Oregon se tak po Coloradu a Washingtonu stal třetím americkým státem, kde si může konopí koupit každý dospělý člověk.

Několik z celkového počtu 250 výdejen konopí na lékařský předpis v Oregonu začalo brzy po půlnoci prodávat produkty z rostliny i veřejnosti. Stalo se tak přesně ve chvíli, kdy vstoupil v platnost zákon povolující prodej konopí každé osobě starší 21 let.

Nová éra a světlé zítřky

Spoluzakladatel firmy Portland’s Shango Premium Cannabis, Shane McKee, přivítal prvního zákazníka krátce po úderu dvanácté hodiny, zatímco mnoho dalších se už nedočkavě srocovalo u výlohy obchodu.

„Tipuju, že ve frontě stojí 60 až 70 lidí – a vypadá to, že jsou všichni celí žhaví do nakupování,“ popisuje nám McKee situaci v telefonickém rozhovoru. Prvním zákazníkem v jeho obchodě byla Davia Flemingová, která již dříve užívala konopí k léčbě: „Moc jsem se na tenhle okamžik těšila a myslím, že jde o důležitý krok. Prohibici můžeme – alespoň v našem státě – definitivně prohlásit za ukončenou.“ Mezi nakupujícími a personálem podle ní panovala přátelská, otevřená atmosféra.

V Oregonu se vždy pěstovalo obrovské množství konopí, které doposud zásobovalo jak legální pacienty, tak černý trh.

Shane McKee a jeho obchodní partner doufají, že se jim podaří vyhnout se problémům, jimž v minulém roce po legalizaci čelily prodejny konopí ve Washingtonu a Coloradu, tedy nedostatku zboží a kolísajícím cenám. Zákazníky se snaží nalákat na prodlouženou otvírací dobu, nabídku občerstvení a bonusy. Prvních 25 nakupujících bylo za svou rychlost odměněno slevou, všichni bez ohledu na pořadí pak dostali limonádu, džus, kávu a něco na zub.

„Myslím, že se jedná o přelomový okamžik nejen pro obyvatele Oregonu, ale i pro všechny Američany. Každý nový obchod s konopím odebírá zákazníky prodejnám alkoholu a tabáku, a to je podle mě skvělé,“ říká McKee.

Do konce roku bez daní

Zákazníci mají ještě jeden dobrý důvod, proč nakupovat konopí právě teď – až do 1. ledna je prodej osvobozen od všech daní a veškerý sortiment je tedy levnější o zhruba dvacet procent.

Konkurence mezi obchody bude velká a prodejci se už teď snaží získat stálé zákazníky. Některé obchody rozdávají trička, v jiných pobaví nakupující živá kapela a potěší desetiprocentní sleva.

Světoznámá konopná aplikace Leafly vyšle v rámci propagace značky do několika obchodů pojízdné občerstvení a bude nabízet pořádnou porci jídla každému, kdo se do ní přihlásí. Hlavní město Portland se mezitím plní výmluvnými billboardy a první reklamy na výdejny se ozývají také z rádií.

Chris Byers, majitel River City Dispensary v městečku Merlin na jihu Oregonu, se na příval nových zájemců dobře připravil: „Nakoupil jsem asi pětkrát větší množství konopí, než jsem bral obvykle pro pacienty.“

Zákazníci si mohou legálně zakoupit až sedm gramů sušených listů nebo květů na osobu – tedy těch částí rostlin, jež jsou určeny k přímé spotřebě – a dále řízky a semena k domácímu pěstování. Co se týče konopných pokrmů, sladkostí, olejů, tinktur a výtažku, jejich prodej rekreačním uživatelům bude povolen nejdříve koncem roku 2016, neboť podle zákonodárců zatím neexistuje legislativa potřebná k regulaci těchto produktů.

Je z čeho vycházet

V Oregonu se vždy pěstovalo obrovské množství konopí, které doposud zásobovalo jak legální pacienty, tak černý trh. Mnoho společností, jež dodávají konopí na trh pro nemocné, vlastní rozlehlé pěstební prostory, kde produkují rostliny pod umělým osvětlením, zatímco jih státu patří mezi regiony s nejpříznivějšími podmínkami pro venkovní pěstování.

Kultivace zatím nebyla podrobena žádné přísnější regulaci, takže zásobování obchodů je plynulé a dostatečné, na rozdíl od poněkud kostrbatého dodavatelského řetězce, jehož byli v počátcích prodeje svědky zákazníci v Coloradu a Washingtonu

Jedná se o přelomový okamžik nejen pro obyvatele Oregonu, ale pro všechny Američany. Každý nový obchod s konopím odebírá zákazníky prodejnám alkoholu a tabáku.

Problémy se ale nevyhýbají ani Oregonu. Z hlediska dostupnosti je v tomto státě tradičně problematickým obdobím léto, kdy dochází zásoby z předchozího roku a většina venku pěstovaných rostlin ještě není dostatečně zralá. Pěstitelé indoorových odrůd navíc neměli moc času se na vyšší poptávku připravit, protože 1. říjen byl jako termín zahájení prodeje určen teprve před třemi měsíci.

„Zásobování trhu je u nás stále hodně závislé na roční době,“ vysvětluje Jeremy Pratt, majitel firmy Nectar Cannabis, která v Portlandu provozuje čtyři prodejny. „V zimě jsou zásoby konopí v podstatě neomezené, zatímco těsně před podzimní sklizní máme obvykle nedostatek.“

Společnost Green Oasis má v Portlandu dvě prodejny a třetí se chystá otevřít v nejbližší době. Nedostatku zboží se snaží předejít tím, že buduje pevné vztahy se svými dodavateli. Na otevírací večer si pro své zákazníky připravila živý koncert a těm, kdo utratí víc než 40 dolarů, dá desetiprocentní slevu. „Živou kapelu, pokud vím, máme jako jediní, takže doufám, že přitáhneme pozornost,“ doufá majitel Matthew Schwimmer.

Zdroj: http://finance.yahoo.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!