Aktuální článek
Jak vypadá uruguayská legalizace: Tři úspěchy a tři palčivé otázky

Jak vypadá uruguayská legalizace: Tři úspěchy a tři palčivé otázky

  • Před více než dvěma lety prezident Jose Mujica podepsal zákon, který v Uruguayi coby první zemi na světě zavedl státně regulovaný trh s konopím, zahrnující celý proces od pěstování až po prodej v lékárnách.

Tento zákon byl schválen v roce 2013, který byl pro konopí celosvětově přelomový. Ve stejném roce se totiž ve státech Colorado a Washington začalo legálně prodávat konopí pro rekreační užívání a další tři americké státy odhlasovaly v referendech rozsáhlé liberální změny v zákonech týkajících se této rostliny. Také v Jižní Americe se přístup ke konopí začíná rychle měnit. Například v Chile bylo legalizováno léčebné využití a nedávno byl vydán první předpis na konopí pěstované v této zemi.

Co se týče Uruguaye, její revoluční experiment nabírá v určitých ohledech značné zpoždění. Konopí se například stále nedá legálně obstarat, protože místní vláda dosud nedokázala vybrat společnosti, které dostanou licenci na legální pěstování, a v březnu letošního roku byl navíc zvolen nový prezident, jenž původně s legalizací nesouhlasil.

Při hodnocení dvou let legalizace konopí v Uruguayi můžeme uvést tři významné úspěchy, nicméně zde vyvstávají i tři otázky ohledně toho, jak se bude v nejbližší době celý tento konopný pokus vyvíjet.

Úspěch č. 1: Pěstování a prodej konopí je nyní legální.

Rekreační užívání konopí je v Uruguayi ve skutečnosti povolené už desítky let. Donedávna ho ale bylo nelegální pěstovat i kupovat – místní zákony tak vytvářely podivnou protichůdnou situaci.

Tato situace se ale změnila v roce 2014. Podle nových zákonů mohou uživatelé buď pěstovat konopí doma, nebo se stát členem konopného klubu. Členství je podmíněno pravidelnými příspěvky na pěstování a provoz klubu.

Podle výzkumu společnosti GlobalPost cena konopí prodávaného na ulici po schválení nového zákona klesá.

Ředitel Národní komise pro drogy (JND) Julio Calzada v prosinci loňského roku oznámil, že tou dobou bylo zaregistrováno 1 200 pěstitelů konopí a okolo 500 konopných klubů. Tento nárůst sám označil jako „povzbudivý“.

V Uruguayi byla také nedávno uspořádána první konopná výstava. Tato akce byla původně určena především pro začínající pěstitele a přilákala okolo 6 000 účastníků.

Úspěch č. 2: Uruguay probudila jihoamerickou diskuzi o konopí

Uruguay schválila nové přelomové zákony ohledně konopí v roce 2013 – tím se pokusila odklonit od politiky Spojených států, které proti drogám vedou nekončící válku. Takový přístup má totiž podle čelných představitelů Uruguaye katastrofální důsledky.

Cílem legalizace bylo podrýt byznys drogových kartelů a tím snížit zločinnost. Mujica popsal tento nový přístup jako pokus, který může inspirovat mnohé další státy – a v posledních měsících a letech jsme skutečně svědky toho, že mnohé jihoamerické státy se nechávají inspirovat.

Podle průzkumu neziskové organizace InSight Crime se osm latinskoamerických států pravděpodobně chystá již brzy alespoň částečně uvolnit drogovou politiku. Mezi ně patří třeba Argentina, která přímo uvažuje nad legalizací, a Brazílie, kde se o tomto problému začíná otevřeně diskutovat na parlamentní a justiční úrovni.

Úspěch č. 3: Cena konopí na místním černém trhu klesá

Podle květnového výzkumu společnosti GlobalPost cena konopí prodávaného na ulici po schválení nového zákona klesá. Malopěstitelé se totiž nyní snaží vyhovět poptávce v okolí, přestože tak často činí nelegálně. Také kuřáci konopí mohou pěstovat konopí pro vlastní potřebu bez obav z právního postihu.

Pěstitelé legálního konopí budou muset kvůli chladným a vlhkým zimám využívat skleníky a lampy pro pěstování uvnitř, což v Uruguayi představuje zásadní problém kvůli přemrštěným cenám elektrické energie.

Tímto Uruguay dosáhla jednoho z jejích hlavních cílů – zasáhla drogové kartely na citlivém místě. Obdobný důsledek měly analogické právní změny i ve Spojených státech. Například ve zprávě texaského rádia z prosince 2014 zaznělo, že legalizace konopí v Coloradu podkopává pěstitele z mexického státu Sinaloa, kteří na černém trhu v Americe prodávají velké množství konopí. Citujeme úryvek z této zprávy:

Mexický institut konkurenceschopnosti uveřejnil před dvěma lety studii s názvem „Kdyby naši sousedi legalizovali“ (If Our Neighbors Legalize.) V ní předpověděl, že pokud budou Spojené státy pokračovat v dekriminalizaci a legalizaci konopí, jeho ceny na černém trhu se propadnou o 22–30 procent… Byly doby, kdy doslova všechna tráva – od odrůdy Acapulco Gold až po Colombian Red – přicházela do Ameriky z jihu, dnes tomu tak ale už není. „Mexické konopí je tu pořád k sehnání. Většinou ale pochází ze Států nebo z Kanady. Dnes už nenacházíme pouze ony pověstné slisované balíky, jak se typicky pašovala mexická tráva,“ prohlásil nadporučík David Socha z drogového oddělení policie v texaském Austinu.

Otázka č. 1: Zvládne místní vláda uvést nové zákony do praxe a konopí doopravdy začít prodávat?

Přestože Mujica podepsal nový zákon již více než před dvěma lety, konopí zde stále nelze konopí legálně koupit. Nový prezident Vázquez nedávno oznámil médiím, že oficiální prodej konopí se v žádném případě nesmí uspěchat. I z toho důvodu valná většina kuřáků konopí v Uruguayi musí stále nakupovat nelegálně.

V srpnu minulého roku sice uruguayská vláda vypsala výběrové řízení pro firmy, které by zásobovaly místní farmaceutický průmysl léčivým konopím, ovšem na výsledky této soutěže se stále čeká.

Otázka č. 2: Budou lékárníci ochotní konopí prodávat?

Jakmile se objeví první státem regulovaná a kontrolovaná sklizeň, má se konopí podle vládního rozhodnutí začít prodávat v soukromých lékárnách. Toto řešení se ale stalo předmětem vážného sporu. Členové Uruguayské chemické a farmaceutické společnosti (AQFU) hrozí kolektivním odstoupením z funkcí, pokud budou nuceni konopí prodávat. Způsob, jakým hodlá místní vláda přimět soukromé lékárny k prodeji léčivého konopí, zůstává jednou z důležitých nezodpovězených otázek celého uruguayského pokusu.

Rekreační užívání konopí je v Uruguayi ve skutečnosti povolené už desítky let.

Prezident Vázquez zřejmě přistupuje k tomuto problému skepticky. Ve své prezidentské kampani vyjádřil obavy z toho, že lékárny, které by otevřeně nabízely konopí, by se mohly stát obětí pomsty drogových kartelů. Po uvedení do úřadu sice prohlásil, že legalizace konopí má jeho plnou podporu, není ale jasné, zda jako bývalý lékař bude od lékáren prodej konopí vyžadovat.

Otázka č. 3: Dokáže stát na pěstování konopí vydělat?

Uruguayská vláda údajně prohlásila, že gram konopí se bude prodávat za 1 americký dolar (asi 24 Kč) – to prý stačí na to, aby mohlo konkurovat černému trhu. Tato cena je však nízká na místní i mezinárodní standardy – cena uruguayského konopí by se tak dostala hluboko pod cenu ve Spojených státech, kde za stejné množství zaplatíte více než desetkrát větší částku.

Světoví odborníci na trhy s konopím mají za to, že udržet obdobné ceny je z hlediska státní ekonomiky prakticky nemožné. Vláda proto bude muset předvést, jak toho chce dosáhnout – nás zatím napadají jedině tučné dotace pěstitelům.

V Uruguayi existuje celá řada překážek pro výnosné podnikání v oboru pěstování konopí. Na rozdíl od mexického státu Sinaloa nebo Jamajky, kde mají vlhké subtropické podnebí, jsou v Uruguayi chladné, vlhké zimy znemožňující venkovní pěstování. Pěstitelé tak budou muset využívat skleníky a lampy pro pěstování uvnitř, což v této zemi představuje zásadní problém kvůli přemrštěným cenám elektrické energie.

Každopádně je už načase, aby místní politici uvedli podepsaný zákon doopravdy v platnost a začali konopí pěstovat a prodávat.

Zdroj: http://www.nbcnews.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!