Aktuální článek
Odborníci odmítají tvrzení kanadského premiéra, že konopí je nebezpečnější než tabák

Odborníci odmítají tvrzení kanadského premiéra, že konopí je nebezpečnější než tabák

  • Kanadský premiér a lídr konzervativců Stephen Harper v rámci předvolebního boje nedávno prohlásil, že konopí je „nekonečně škodlivější“ než tabák, který má každoročně na svědomí stovky tisíc životů. Co na jeho tvrzení říkají odborníci?

Legalizace stěžejním volebním tématem

Stephen Harper se k otázce konopí vyjadřoval v průběhu vrcholící volební kampaně pravidelně. Tvrdý postoj současné vlády přitom ostře kontrastuje s plány liberálů a zelených, kteří chtějí konopí v případě vítězství v plné míře legalizovat, a také se závazkem Nové demokratické strany, jejíž představitelé ho plánují dekriminalizovat a důkladně prostudovat otázky jeho legalizace. Parlamentní volby, které se uskuteční 19. října, nemají jasného favorita – Harperovi konzervativci v průzkumech sice vedou, nicméně liberálové a noví demokraté jsou v těsném v závěsu a je pravděpodobné, že v případě získání většiny křesel v poslanecké sněmovně vytvoří právě tyto dvě strany vládnoucí koalici.

Když byl stávající premiér koncem září dotázán, proč jeho strana odmítá legalizaci konopí, Harper odpověděl, že legální tabák sice „páchá značné škody“, ale konopí „je nekonečně škodlivější a jeho užívání rozhodně nebudeme podporovat“.

Nesrovnatelně škodlivější cigarety

Kanadská onkologická společnost uvádí, že kouření tabáku si každoročně vyžádá život 37 tisíc Kanaďanů a zůstává hlavní příčinou předčasných úmrtí v zemi. Podle informací této neziskové organizace je tabák hlavním rizikovým faktorem pro vznik rakoviny, infarktu a onemocnění srdce a plic.

Přístup současného premiéra má zapůsobit zejména na silně konzervativní voliče, ale zároveň se tím také snaží shodit svého relativně mladého rivala v čele Liberální strany.

Naproti tomu nebyl nikdy zaznamenán případ úmrtí, které by jednoznačně souviselo s užíváním či předávkováním konopí, tvrdí Dr. Tim Stockwell, ředitel Centra pro výzkum závislostí na Victorijské univerzitě v Britské Kolumbii. Dodává však, že konopí zřejmě každoročně hraje roli v několika smrtelných nehodách. „Není to úplně neškodná bylina, ale pokud jde o úmrtnost, s tabákem se nemůže vůbec srovnávat,“ říká Dr. Stockwell.

Menší nebezpečnost konopí v porovnání s tabákem vyplývá i ze studie, která srovnávala na dvě desítky legálních a nelegálních drog z hlediska rizika vzniku závislosti a sociální a zdravotní škodlivosti. V závěru zprávy, zveřejněné v roce 2010 v britském lékařském časopisu Lancet, se uvádí, že tabák je škodlivější než konopí, ale celková nebezpečnost obou těchto drog je daleko menší než u heroinu, kokainu a alkoholu.

Dan Werb, ředitel torontského Mezinárodního centra pro vědu v drogové politice, naznačuje, že podle posledních výzkumů existují „obrovské rozdíly“ v tom, jak snadno lze získat závislost na jednotlivých látkách. Studie dokazují, že 68 procent kuřáků si vypěstuje závislost na tabáku, avšak závislost na konopí se týká maximálně 10 procent jeho uživatelů.

„Pokud chceme zakazovat drogy podle návykovosti, pak musíme začít tabákem, jelikož podle některých odhadů je návykovější než heroin,“ dodává Werb.

Důkazy o tom, že konopí poškozuje plíce či srdce, považuje tento odborník za „velmi sporné“, zatímco o škodlivosti tabáku existují nezvratné důkazy.

Rizika ano, ale jaká

Epidemiolog M. J. Milloy z Referenčního centra pro výzkum HIV/AIDS, jenž studuje léčebné účinky konopí, také zásadně nesouhlasí s dalším kontroverzním tvrzením Stephena Harpera, že existují „rozsáhlé vědecké a lékařské důkazy o negativních dlouhodobých účincích konopí“.

Dr. Milloy sice uvádí, že existují jasná krátkodobá rizika, například řízení pod vlivem THC, ale dodává, že důkazy o tom, že by přiměřené dlouhodobé užívání konopí způsobovalo závažné zdravotní újmy, neexistují.

Harper tvrdí, že legální tabák sice „páchá značné škody“, ale konopí „je nekonečně škodlivější a jeho užívání rozhodně nebudeme podporovat“.

Podle některých výzkumů dlouhodobé užívání konopí s vysokým obsahem THC může u mladistvých vést k duševním problémům, jako je psychóza a schizofrenie. Dr. Milloy však uvádí, že tato souvislost nebyla prokázána a uvedení mladí lidé mohou mít k těmto duševním poruchám genetické sklony.

Důkazy nicméně naznačují, že adolescenti a takzvaní mladí dospělí „by se měli mít na pozoru, pokud začnou užívat konopí“, jelikož jejich mozek je stále ještě ve vývinu, dodává epidemiolog.

Předvolební boj o trávu

Mluvčí konzervativců prohlásil, že Stephen Harper jednoznačně odmítá plán lídra liberálů Justina Trudeaua na legalizaci konopí a zavedení obdobné regulace, jako máme u alkoholu a tabáku. Konzervativci tvrdí, že takový přístup jen zvýší dostupnost této drogy pro děti. Z údajů, jež mají k dispozici, údajně vyplývá, že jejich protidrogová strategie v posledních deseti letech pomohla snížit míru užívání konopí mezi kanadskou mládeží.

„Konopí není úplně neškodná bylina, ale pokud jde o úmrtnost, s tabákem se nemůže vůbec srovnávat.“

Zpráva UNICEF z roku 2013 uvádí, že v posledním roce kouřila konopí jen čtvrtina Kanaďanů ve věku 15 let, což je výrazný pokles oproti 37,5 procentům o desetiletí dříve.

Dr. Werb namítá, že mladí Kanaďané začali omezovat užívání konopí už předtím, než se Konzervativci dostali k moci v roce 2006, a to z kulturních, a ne politických důvodů.

Richard Johnston, profesor politologie na Univerzitě Britské Kolumbie, vysvětluje, že Harperův přístup má zapůsobit zejména na silně konzervativní voliče, ale zároveň se tím také snaží shodit svého relativně mladého rivala Justina Trudeaua (vůdce liberálů), jakožto nováčka v politické aréně, který „správu věcí veřejných nebere dostatečně zodpovědně a vážně“.

„Ačkoli většina Kanaďanů legalizaci konopí podporuje, ďábel se jako obvykle skrývá v detailu,“ uzavírá profesor Johnston. „Přístup konzervativců ke konopí je v souladu s jejich morálním přesvědčením, že vlast musí bez bázně čelit všem pokušením.“

Zdroj: http://www.theglobeandmail.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!