Aktuální článek
Kanada: Liberálové ve volbách rozdrtili Konzervativce i díky slibu, že budou legalizovat konopí

Kanada: Liberálové ve volbách rozdrtili Konzervativce i díky slibu, že budou legalizovat konopí

  • Voliči v Kanadě dali červenou deset let trvající nadvládě netolerance a ignorace, kterou se ve vztahu ke konopí prezentovala Kanadská konzervativní strana (Conservative Party of Canada – CPC). V parlamentních volbách vyhrál na celé čáře Justin Trudeau, jeho Liberální strana (Liberal Party – LP) a spolu s nimi i všichni, kdo podporují legalizaci konopí.

Předvolební průzkumy nijak nenaznačovaly, že by mělo jít o předem rozhodnutý souboj – liberálové v průběhu tříměsíční kampaně oscilovali v průzkumech mezi prvním a posledním místem. Nakonec se ukázalo, že obyvatelé mají po devíti letech vlády konzervativců dost, a Trudeau zvítězil s takovým náskokem, že nebude potřebovat s nikým vytvářet koalici.

Současný premiér Stephen Harper a zatvrzelý odpůrce konopí navíc po volebním fiasku odstoupil z funkce předsedy konzervativců a připustil, že strana musí zásadně přehodnotit svůj program.

Spousta práce před námi

Budoucí ministerský předseda a jeho vláda před sebou mají spoustu práce. Od voličů získali velmi silný mandát a mohou tak nastolit nový směr nejen v otázce dekriminalizace a legalizace konopí (na které slíbili, že začnou pracovat „takřka okamžitě“), ale i v oblastech rozvoje ekonomiky, evropské uprchlické krize, boje s islámskými teroristy a tak dále.

Prvotní impuls ke globální debatě o legalizaci konopí daly bezpochyby americké státy Colorado a Washington, které k tomuto kroku přistoupily již před třemi lety. Výsledky kanadských voleb ale znamenají, že na celostátní úrovni tato země jižního souseda předběhne.

Program Liberální strany na legalizaci a regulaci konopí:

Současný kanadský systém přístupu ke konopí, tedy prohibice, se míjí účinkem. Není schopna zabránit nezletilým v přístupu ke konopí a zbytečně penalizuje koncové uživatele za držení i malého množství látky.

Zatýkání, souzení a věznění pachatelů těchto přečinů, jejichž společenská nebezpečnost je minimální, stojí kanadskou justici neúměrně mnoho financí a navíc jsou tak občani zbytečně trestáni za marginální, nenásilné skutky. Zisky z nelegálního obchodu s konopím pak tečou do kapes organizovaného zločinu a podílejí se na financování mnohem rizikovějších trestných činností, jako je výroba, pašování a prodej tvrdých drog nebo obchod s lidmi.

Abychom zajistili, že se konopí nebude dostávat do rukou mladistvým a že zisky z jeho prodeje budou využity účelně, rozhodli jsme se výrobu a prodej legalizovat a regulovat.

Užívání a držení konopí pro vlastní potřebu nebude nadále trestným činem, o to přísněji ale budeme postihovat ty, kdo ho budou distribuovat nezletilým, kdo budou řídit pod vlivem THC a kdo budou s rostlinami obchodovat mimo zákonem vymezený rámec.

Vytvoříme speciální pořádkové jednotky a ve spolupráci s odborníky na zdravotnictví, návykové látky a zákonodárství navrhneme nový systém kontroly výroby a prodeje konopí, které také adekvátně zdaníme.

Zdroj: http://www.marijuana.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!