Aktuální článek
Floriďan léčil svou manželku s rakovinou prsu konopím, teď mu hrozí až pětatřicet let vězení

Floriďan léčil svou manželku s rakovinou prsu konopím, teď mu hrozí až pětatřicet let vězení

  • Florida by se podle průzkumů měla v roce 2016 stát dalším americkým státem, jenž bude legalizovat konopí pro léčebné využití. Nemocní ho ovšem potřebují a užívají již dnes, takže se nevyhnutelně dostávají do křížku se zákonem.

Nedávný případ, kdy byl muž z Miami obviněn z pěstování konopí pro svou manželku, která měla rakovinu prsu, bude jen jedním z mnoha.

Jeden a půl kila

Podle dostupných informací byl Richardo Varona loni zatčen za pěstování 15 rostlin na zahradě, z nichž by podle policejních odhadů sklidil až 14 kilogramů. Nicméně při domovní prohlídce nebyly objeveny žádné důkazy, jež by nasvědčovaly tomu, že Varona konopí pěstoval za účelem prodeje a zisku.

To, že obviněný rozhodně není žádný drogový dealer, zdůrazňoval minulý týden u soudu jeho obhájce Jose Aguirre.

„Chtějí, abyste si mysleli, že obžalovaný je nějaký kokainový král nebo ještě něco horšího,“ prohlásil směrem k porotě Aguirre. Zástupcům médií po jednom z přelíčení sdělil, že policie u jeho klienta nenašla žádné záznamy nebo důkazy o prodeji konopí, žádné váhy ani gripy. Podle tvrzení obhájce se Varona pouze snažil zachránit život své těžce nemocné ženě.

Než se její rakovina dostala do remise, museli s mužem často podnikat drahé a zdlouhavé cesty do Colorada.

Státní zástupci ale odmítají připustit, že Varona pěstoval konopí v hodnotě kolem 90 000 dolarů (přes 2 miliony korun) pouze z důvody léčby své manželky.

Vrchní žalobce se nechal slyšet, že „Varona sice mohl pomáhat své ženě, ale jistě pomáhal i své peněžence“.

Omezené zákony

V loňském roce byl na Floridě schválen zákon, jenž velmi omezeně legalizuje využití konopí k léčbě – pouze pacientům s epilepsií. Ti navíc mohou na předpis obdržet pouze odrůdy bez obsahu THC a s vysokým podílem CBD, který nemá omamné účinky.

Pěstování konopí pro vlastní potřebu – ani léčbu – stále není povolené. Ale i kdyby bylo, pacienti by pravděpodobně neměli povolení pěstovat více než šest rostlin najednou (jako tomu je v jiných amerických státech).

Důležitým datem pro konopí na Floridě budou prezidentské volby v roce 2016, kdy by se mělo hlasovat o legalizaci jak léčebného konopí, tak rekreačního užívání. V současnosti v tomto státě operuje několik zájmových skupin, které čile lobbují za legalizaci konopí k léčbě i rekreaci. Referendum o legalizaci konopné léčby proběhlo již loni, bohužel se ale kvůli nesmyslně nastavené hranici (pro schválení nestačila klasická nadpoloviční většina, ale potřeba bylo 60 procent voličů) nezdařilo – ačkoli pro uzákonění léčby konopí hlasovalo takřka o milion voličů více než proti, do 60 procent stále chyběla dvě procenta hlasů.

Za pár kytek na celý život do lochu

Více než polovina amerických států již konopí k léčbě v různém rozsahu legalizovala – i to je jeden z argumentů Varonova obhájce, proč by jeho klient neměl jít na 35 let do vězení za pěstování několika rostlin.

Varona se pouze snažil zachránit život své těžce nemocné ženě.

Manželka obviněného sdělila soudci, že předtím, než se její rakovina dostala do remise, museli s mužem často podnikat drahé a zdlouhavé cesty do Colorada, kde si mohla legálně kupovat potraviny z konopí, jimiž se léčila. Důvodem, proč rostlinu chtěla užívat i poté, co byla oficiálně prohlášena za vyléčenou, je dle jejích slov prevence – v rodině totiž mají k rakovině genetické predispozice.

Státní žalobce však neprojevil soucit, naopak ji obvinil z křivé výpovědi a snažil se všemi prostředky dosáhnout toho, aby ji i manžela v očích poroty zdiskreditoval.

Nezbývá než doufat, že v porotě budou sedět právě ti Floriďané, kteří léčbu konopím podporují a mají smysl pro spravedlnost.

Zdroj: http://www.hightimes.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!