Aktuální článek
Autoflowering – díl 1.

Autoflowering – díl 1.

Redakce
  • Autoflowering je schopnost rostlin kvést nezávisle na fotoperiodě, tedy délce dne. V posledních pár letech se na trhu objevilo mnoho nových odrůd s touto schopností a dobře se ujaly. Mezi pěstiteli je o ně zájem a neustále se zvyšuje jak počet dostupných linií, tak i jejich kvalita. V tomto seriálu bych vás chtěl seznámit s tím, proč je vlastně pěstovat, jak to celé funguje, jaké jsou odrůdy na trhu a v neposlední řadě mám pro vás připraven i rozhovor s jedním z lidí, kteří stáli u zrodu všech těchto linií, Mdanzigem.

Něco o autofloweringu

Problém vyvstává již s překladem. Osobně mám nejradši autokvetení, ale již se celkem ujalo samonakvétání, tudíž ho budu používat. Ale k tématu. Všechny rostliny, s výjimkou samonakvétajících, mají v genech zadrátovanou nějakou fotoperiodu, při které začínají kvést. Lze si to představit jako nádobku, do které celou noc kape konstantní rychlostí tekutina a ráno se vždy vyprázdní. Teprve ve chvíli, kdy přeteče, začne rostlina kvést. Pro představu tahle metafora poslouží dobře, realita je ale taková, že rostlina až do doby květu produkuje růstové hormony, které kvetení oddalují. Teprve když noc dosáhne požadované délky, produkce těchto hormonů ustane a začne samotný květ. Pokud se vrátíme k představě plnící se nádobky, tak u samonakvétajících linií nádobka chybí a tekutina protéká rovnou. Rostlina tedy vůbec neprodukuje hormony, které by kvetení bránily. Samozřejmě nezačne kvést hned po vyklíčení, protože stejně jako my, potřebuje i ona před rozmnožováním dosáhnout pohlavní zralosti. Ta u rostlin konopí nastává asi po třech týdnech od vyklíčení. Po uplynutí této doby se objevují první pestíky a během dalšího týdne až dvou je již kvetení zřejmé na první pohled. U většiny samonakvétajících rostlin trvá květ jen kolem padesáti dní, takže je běžně sklízíme měsíc a půl od vyklíčení.

Co autoflowering přináší

Vzhledem ke krátkému životnímu cyklu rostlin je můžeme pěstovat stejným způsobem, jako se pěstuje indoor, tedy klidně tři várky rostlin během jedné sezóny. Velikost rostlinek může také být výhodou, hlavně pokud se snažíte být nenápadní. Výnos je zde poněkud limitován, protože i při třech várkách ročně s krásnými kytičkami vyjde asi 90 gramů na jednu – není to špatné, ale na dobře pěstované venkovní rostliny to nestačí. Taková dvoumetrová kytička urodí asi 200 gramů. V objemu sklizně se tedy automatiky regulérním rostlinám rovnat nemůžou, ale malá velikost může být i výhodou. Dají se krásně pěstovat v květináčích nebo na dvorku, kde je díky malé výšce těžko někdo uvidí. Určitě vám nepřerostou plot, aby je viděli všichni sousedi. Pokud jde o sílu, jsou samonakvétající rostliny stejně různorodé jako ty, které kvetou normálně. Původní Lowryder je například relativně slabý a zkušený kuřák účinek nejspíš ani nezaregistruje. Naproti tomu třeba AutoAK-47 se přinejmenším vyrovná běžným komerčním odrůdám.

Počátek

Již několikrát jsem zde zmínil „původního Lowrydera“. O co se jedná? Lowryder byl první komerční samonakvétající odrůdou. Na trh s ním přišel Joint Doctor v roce 2002 a přes svou minimální sílu a chabé aroma slavil úspěch díky dosud pouze teoretickému samonakvétání. Již dříve zde byly oficiální pokusy stabilizovat takový hybrid, který by nebyl závislý na délce dne. Například seedbanka Sensi Seeds již v devadesátých letech rozjela dva takové projekty. Ruderalis Indica a Ruderalis Skunk byly ty skutečně první samonakvétající odrůdy na trhu. Bohužel v Sensi Seeds neviděli skutečný potenciál této schopnosti a ani jedna linie nebyla nikdy stabilizována. Již asi 15 let se sice dají koupit dvě linie rostlin, u nichž asi polovina jedinců má schopnost kvést nezávisle na délce dne, ale až Joint Doctor v roce 2002 jednu takovou linii stabilizoval. Přesný původ Lowrydera je samozřejmě zamlžen (legenda pomáhá prodejnosti), ale uvádí se, že pochází z odrůd Northern Lights, William’s Wonder a něčeho zvaného Mexican Ruderalis. Již krátce po jeho vydání stvořil Joint Doctor další hybridy, jako Lowryder #2, který zlepšil prakticky všechny charakteristiky původního Lowrydera integrací brazilské genetiky, konkrétně odrůdy Santa Maria. O pár let později se k novému směru šlechtění přidali pánové z Lowlife seeds a stvořili další unikátní křížence, jako Automatic AK-47 nebo Automatic Hindukush, které dokázaly konečně dotáhnout regulérní rostliny, co se síly týče.

Současnost a budoucnost

Po úspěchu Joint Doctora a Lowlife seeds se se samonakvétajícími odrůdami roztrhl pytel. Najednou má každá seedbanka svoji linii a na trhu jsou tak stovky různých odrůd. Mnoho z nich jsou bohužel pouze přejmenované linie někoho jiného, přesto variabilita neustále stoupá a samonakvétající rostliny se staly hitem v malých domácích pěstírnách, kde umožňují mnoha lidem šlechtit si svoji jedinečnou odrůdu podle vlastních preferencí. Je těžké předpovídat budoucnost, ale snad nešlápnu vedle, když řeknu, že samonakvétající odrůdy své tažení světem konopí teprve začaly a ještě se v této oblasti máme na co těšit.

AutoAK-4

Automatická AK-47 pochází od seedbanky Lowlife. Je to stabilizovaný hybrid původního Lowrydera a světoznámé AK-47 od Serious seeds. Jedná se o jednu z prvních skutečně kvalitních samonakvétajících linií. Z jedné kytky se dá získat až 30 gramů při výšce rostlinek kolem půl metru. Paličky jsou sice trochu řidší, ale krásně se obalují pryskyřicí a mají jemně ovocnou vůni. Silou se přibližně vyrovná originálnímu skunku.

Diesel Ryder

 

Diesel Ryder je jednou z linií od Joint Doctora, se kterou se snažil vylepšit nevalnou sílu a chuť původního Lowrydera. Bohužel se nejedná o žádný zázrak, výnos není nejlepší, vůně je nenápadná, pouze síla není úplně špatná, ale pořád je pod úrovní skunku.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!