Aktuální článek
Crohnova choroba aneb Jak mi konopí změnilo život

Crohnova choroba aneb Jak mi konopí změnilo život

  • O tom, jak může pomoci konopný výtažek při léčení Crohnovy nemoci vypráví pacientka z vlastní zkušenosti.

Co je to Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které se může projevit v jakékoli části trávicího ústrojí, nejčastěji však v počáteční části tlustého střeva. Zánět proniká celou stěnou, nezřídka je granulomatózní povahy. Onemocnění se vyskytuje častěji v průmyslově vyspělých zemích severní polokoule, v ČR se objevuje v počtu 4–9 nových nemocných na 100 000 obyvatel za rok.

Hlavními symptomy jsou bolesti v podbřišku, hubnutí, únava, zvýšená teplota a průjmy, většinou bez krve. Onemocnění může mít projevy i mimo trávicí ústrojí, např. kožní vyrážka, artritida a výskyt aftů v dutině ústní.

Přestože příčina Crohnovy choroby není známa, všeobecně se usuzuje, že se jedná o nemoc autoimunního charakteru. Sklon k onemocnění je ovlivněn geneticky, nemoc mohou u náchylné osoby vyvolat vlivy okolního prostředí. Crohnova choroba patří do skupiny zánětlivých onemocnění vnitřností označovaných IBD (Inflammatory Bowel Disease). Crohnova choroba může být těžko rozeznatelná od jiných forem IBD, jako je např. ulcerózní kolitida (colitis ulcerosa).

Kdy jste zjistila, že trpíte tímto onemocněním?

Diagnóza Crohnovy nemoci mi byla potvrzena v roce 2008 po kolonoskopickém vyšetření a odebrání vzorků zánětlivé tkáně. V letech 2008 a 2009 za mě VZP vykázala zdravotní péči za více jak 530.000 Kč.

Jaké byly příznaky a průběh nemoci?

Cesta k diagnóze byla složitá, bolestivá a dlouhá. Začalo to před šesti lety zánětem úponků páteře po přetažení v kickboxu, sakralgie, artritida se pozvolna stala společníkem. Potom se přidaly záněty oční duhovky léčené kortikoidy a následoval další zásah do černého ve formě potvrzené diagnózy Crohnovy choroby s externími příznaky, s remisemi (klidovými fázemi) a relapsy (znovuvzplanutí nemoci). Klasická léčba pokulhávala, postižen konec tenkého střeva, intolerance na Methotrexát, lék, který je na Crohnovu chorobu předepisován.

V roce 2009 mi léky totálně odbouraly imunitu a probudil se cytomegalovirus po terapii Azaprinem. Napadl mi plíce, krev, játra, ledviny,… a za pár týdnů jsem byla v umělém spánku na plicní ventilaci.

Po dýchacím přístroji jsem několik měsíců šeptala a učila se chodit. Lékaři mi „hrozili“ umístěním do rehabilitačního ústavu v Kladrubech, ale jsem bojovník, takže to nakonec nebylo nutné. Jizvy po dekubitech se hojily dlouho, lékař mi nasadil i chemoterapii, ale to nejhorší už je minulostí.

Jak ovlivnila nemoc váš život?

V negativním smyslu ovlivnilo mé onemocnění celou rodinu. Doteď o mne mají strach, nedivím se. Crohnova choroba je nevyléčitelná a nikdy nevíte, kdy a v jaké síle se vrátí. Po zkušenostech s „klasickým“ léčebným postupem, kdy nade mnou lékaři lomili rukama a nevěděli, co mají dělat, mi došla trpělivost. To už jsem byla nejen na ně, ale i na sebe hodně naštvaná a totálně na dně, není nic horšího než bezmoc. Proto jsem hledala jinou, alternativní možnost léčby.

Při akutní fázi je rodina zvyklá, že jsem třeba měsíc v nemocnici, z toho čtrnáct dní jen na kapačkách. Chuťové buňky po dlouhodobém půstu reagují na každý podnět, třeba obyčejná pitná voda je sladká jako med. Také je třeba držet speciální dietu pro nemocné Crohnovou chorobou. Za ty roky už vím, co smím jíst, a po čem je mi špatně, v podstatě se mi celý život obrátil naruby.

Kde jste se dozvěděla, že konopí pomáhá na Crohnovu chorobu?

Informace o léčbě marihuanou jsem našla na internetu. Rodina se k tomu ze začátku stavěla dost odmítavě, nechtěla mít oplétačky se zákonem. Většina lidí zná v lepším případě mastičky, ale nikdo v okolí o výtažku z konopí nic nevěděl. Nejvíc informací a nakonec i pomoc jsem nalezla na internetovém fóru www.free-grower.cz, které se zabývá léčebnými účinky konopí.

Jaké byly první příznaky po užití konopného výtažku, tzv. Fénixových slz?

První příznaky po užití výtažku byly docela pikantní. Ihned po obdržení zkušební dávky jsem Fénixovými slzami amatérsky postříkala svou kuchyňskou linku a v panice, že o ně přijdu jsem je setřela piškoty,  zbytek z prstů jsem snědla. Do dvaceti minut jsem se cítila malátná a zpomalená, stihla jsem ještě dovařit oběd a pak jsem si šla lehnout. Po probuzení jsem byla v pořádku a nikdo z rodiny nic nepoznal.

V jaké podobě konopí užíváte?

Používám konopný výtažek. Je to v podstatě vyextrahovaná pryskyřice z konopí. Více informací o výtažku a jeho výrobě můžete najít na www.free-grower.cz/vytazek.

Jaké je dávkování?

Zpočátku jsem používala výtažek o velikosti půl rýžového zrnka, jeho konzistence je hustější než med a dobře se dávkuje injekční stříkačkou na piškot, na kterém máte dobrý přehled a jeho nahořklou, lehce pálivou chuť to trošku stáhne. Po zapití trochou vody do těla dostanete bez problému celou dávku. Když mi není dobře nebo cítím příznaky remise Crohnovy choroby, používám zhruba velikost většího zrnka rýže. Tělo si na Fénixovy slzy poměrně rychle zvykne a malátnost a zpomalenost není už tak znát. Výtažek si beru na noc, dobře se po něm usíná a ráno jsem ok. Rodina na mně nepozoruje žádné negativní účinky, jsem klidnější, optimisticky naladěná a bez bolestí.

Cítíte se jako kriminálník, když víte, že přechovávání a pěstování  marihuany ve větším množství než malém je v ČR trestným činem?

Rozhodně se necítím být zločincem! Konopí používám pro vlastní potřebu, nekupuji ho a ani neprodávám. Díky léčbě konopným výtažkem i můj lékař zrušil léčbu a já se konečně cítím dobře, bez bolestí. Během alternativní léčby jsem nemusela navštívit gastroentrologa ani jiného lékaře. Rozhodně jsem pro dekriminalizaci konopí pro léčebné účely, ale nemohu si dovolit čekat, až na pěstování a léčení se marihuanou dostanu svolení od úředníků. Život je na to moc krátký. Pokud někdo váhá, zda zvolit tuto alternativní léčbu, tak ji mohu vřele doporučit.

Děkuji vám za rozhovor a přeji hodně zdraví!

Rádo se stalo. Přeji hodně zdraví i vám a doufám, za sebe i za ostatní nemocné lidi, v co nejrychlejší dekriminalizaci konopí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!