Aktuální článek
Ayahuasca nevyvolává závislost, ale naopak závislost na drogách léčí

Ayahuasca nevyvolává závislost, ale naopak závislost na drogách léčí

  • Účinky rostlinky s půvabným jménem ayahuasca mají hluboký psychologický potenciál, který teprve čeká na vědecké poznání. Indiáni rostlinu používají převážně spirituálně, ale dosud nerozvinuli její psychoterapeutické možnosti, což může prohloubit právě západní věda.

Následující řádky jsou zkušeností Jacquese Mabita, francouzského lékaře z centra Takiwasi v peruánské Amazonii, které vzniklo v roce 1992 za podpory francouzské vlády. Zabývají se zde léčbou drogově závislých pomocí unikátní kombinace tradičního šamanismu, včetně užívání vývaru z ayahuascy, a moderní medicíny. Podmínkou přijetí k léčbě je dostatečná motivace klienta a zdravotní stav, který není kontraindikací pro vlastní léčbu. Léčba je složena ze tří pilířů – komunity, psychoterapie a užívání rostlin – vzájemně provázaných. O tom, co se objeví po požití ayahuascy, se mluví na psychoterapeutických sezeních a následně se aplikuje při každodenních činnostech v komunitě.

„Lidé pod vlivem ayahuascy dokáží změnit svůj život a problém závislostí mizí, neboť ayahuasca dovolí pacientům introspekci, hlubinný vhled do svého nitra. S ayahuascou může každý revidovat traumata svého života a své psychologické problémy vidí vlastníma očima. A nejen to, dokáže vidět i problémy svých rodičů a prarodičů, pozná, co se dědí, a pochopí, jak to změnit či přetvořit. Ayahuasca tak představuje současně tělesné pročištění i psychologickou očistu od obtížných stavů duše – vzteku, nenávisti, výčitek a všech dalších negativních nemocí. Obnova duchovních funkcí těla napomůže tomu, že pacient začne rozumět, proč tu je, kam jde a co vlastně chce. Funguje současně na třech různých úrovních: tělo, emoce a spirituální část. Proto je ayahuasca mocný spirituální lék. Není to psychiatr ani psycholog, ale sám pacient, kdo nahlédne na svůj problém a porozumí mu, prostřednictvím ayahuascy pouze vizualizuje své nedostatky a nachází vnitřní sílu změnit je. Je to sám pacient, kdo získá uvědomění, což je samo o sobě velmi léčivé a užitečné.

Většina klientů centra jsou Peruánci a další Latinoameričané, i když stále více lidí přijíždí i z jiných konců světa. Je zajímavé, že oblast, kde roste ayahuasca, je i zóna koky, kokainové pasty a kokainu. Čili ve stejném místě, kde se vyrábí nebezpečná droga, existuje i rostlina, která dokáže drogovou závislost léčit. Šamani říkají, že i koka může být léčivá a jen nerozumné nakládání z ní činí jed, který vede k sociálním problémům. Mladí indiáni, kteří pěstovali koku a stali se drogově závislými, začali hledat šamany, aby jejich závislost vyléčili ayahuascou, která se v tomto případě často vaří s listím koky.“

Citace z dokumentu Šamani odcházejí: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10267495111-samani-odchazeji/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!