Následující řádky jsou zkušeností Jacquese Mabita, francouzského lékaře z centra Takiwasi v peruánské Amazonii, které vzniklo v roce 1992 za podpory francouzské vlády. Zabývají se zde léčbou drogově závislých pomocí unikátní kombinace tradičního šamanismu, včetně užívání vývaru z ayahuascy, a moderní medicíny. Podmínkou přijetí k léčbě je dostatečná motivace klienta a zdravotní stav, který není kontraindikací pro vlastní léčbu. Léčba je složena ze tří pilířů – komunity, psychoterapie a užívání rostlin – vzájemně provázaných. O tom, co se objeví po požití ayahuascy, se mluví na psychoterapeutických sezeních a následně se aplikuje při každodenních činnostech v komunitě.
„Lidé pod vlivem ayahuascy dokáží změnit svůj život a problém závislostí mizí, neboť ayahuasca dovolí pacientům introspekci, hlubinný vhled do svého nitra. S ayahuascou může každý revidovat traumata svého života a své psychologické problémy vidí vlastníma očima. A nejen to, dokáže vidět i problémy svých rodičů a prarodičů, pozná, co se dědí, a pochopí, jak to změnit či přetvořit. Ayahuasca tak představuje současně tělesné pročištění i psychologickou očistu od obtížných stavů duše – vzteku, nenávisti, výčitek a všech dalších negativních nemocí. Obnova duchovních funkcí těla napomůže tomu, že pacient začne rozumět, proč tu je, kam jde a co vlastně chce. Funguje současně na třech různých úrovních: tělo, emoce a spirituální část. Proto je ayahuasca mocný spirituální lék. Není to psychiatr ani psycholog, ale sám pacient, kdo nahlédne na svůj problém a porozumí mu, prostřednictvím ayahuascy pouze vizualizuje své nedostatky a nachází vnitřní sílu změnit je. Je to sám pacient, kdo získá uvědomění, což je samo o sobě velmi léčivé a užitečné.
Většina klientů centra jsou Peruánci a další Latinoameričané, i když stále více lidí přijíždí i z jiných konců světa. Je zajímavé, že oblast, kde roste ayahuasca, je i zóna koky, kokainové pasty a kokainu. Čili ve stejném místě, kde se vyrábí nebezpečná droga, existuje i rostlina, která dokáže drogovou závislost léčit. Šamani říkají, že i koka může být léčivá a jen nerozumné nakládání z ní činí jed, který vede k sociálním problémům. Mladí indiáni, kteří pěstovali koku a stali se drogově závislými, začali hledat šamany, aby jejich závislost vyléčili ayahuascou, která se v tomto případě často vaří s listím koky.“
Citace z dokumentu Šamani odcházejí: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10267495111-samani-odchazeji/