Aktuální článek
IACM ZPRAVODAJ: Mladí lidé nacházejí čím dál větší zalíbení v inhalaci konopí z elektronických cigaret

IACM ZPRAVODAJ: Mladí lidé nacházejí čím dál větší zalíbení v inhalaci konopí z elektronických cigaret

  • IACM Zpravodaj - ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím. (www.cannabis-med.org)

Výzkumníci z prestižní Yaleovy univerzity ve Spojených státech zjistili, že zhruba 1 z 5 středoškoláků používá elektronické cigarety – ovšem nikoli jako (možná zdravější) náhradu za nikotin, nýbrž jako prostředek k aplikaci konopných látek v podobě substance, které se říká hash oil (nejedná se přímo o hašiš, ale o tekutý koncentrát s vysokým obsahem kanabinoidů).

Vedoucí autorka a docentka psychologie Meghan E. Moreanová k tomu dodává: „Jedná se o relativně nový způsob užívání marihuany, který si zejména děti velmi oblíbily.“ Celkem se průzkumu, jehož závěry byly zveřejněny v odborném časopise Pediatrics, zúčastnilo takřka 4 000 studentů z pěti středních škol ve státě Connecticut. Odhaduje se, že jen ve Spojených státech dnes elektronické cigarety používá (ať už k inhalaci nikotinových náplní, nebo jiných produktů) na 2 miliony studentů, přičemž v tomto průzkumu se k tomu přiznala zhruba třetina všech studentů.

Důvodů, proč se kromě nikotinových náplní v elektronických cigaretách mladých lidí objevují stále častěji konopné produkty, je podle Dr. Moreanové hned několik: „Aroma při inhalaci není zdaleka tak výrazné jako při kouření, navíc nikotinové náplně nejdou na první pohled rozeznat od náplní s konopným obsahem, takže uživatelé jsou ve výsledku velmi nenápadní.“

V závěru výzkumníci varují před nedostatečnou regulací elektronických cigaret a možnými negativními důsledky jejich používání na lidské zdraví. Na druhou stranu některé výzkumy naznačují, že se jedná o méně škodlivý způsob aplikace nikotinu i kanabinoidů, než představuje kouření.

Zdroj: www.medicalnewstoday.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!