Aktuální článek
Prohibice konopí porušuje základní lidská práva, rozhodl mexický nejvyšší soud

Prohibice konopí porušuje základní lidská práva, rozhodl mexický nejvyšší soud

  • Nejvyšší soud v Mexiku před několika dny přišel s přelomovým rozsudkem, podle nějž je zákaz užívat a pěstovat konopí pro osobní spotřebu v rozporu s ústavou.

 V hlasování pětičlenného senátu ho schválili čtyři soudci, proti byl pouze jeden. V rozhodnutí mimo jiné stojí, že prohibice užívání a pěstování konopí pro vlastní potřebu porušuje základní lidské právo na svobodný rozvoj osobnosti. Pokud na tento zásadní krok adekvátně zareagují aktivisté a především zákonodárci, mohlo by se v Mexiku prosadit ukončení dlouhotrvající prohibice konopí.

Přelomové rozhodnutí

„Tento výnos je výjimečný hned z několika důvodů: jednak se vůbec poprvé v obdobném případě argumentovalo základními lidskými právy, a neméně důležité je také to, že tento krok podnikla jedna ze zemí, jež válka proti drogám nejvíce sužuje,“ prohlásila Hannah Hetzerová, která působí v proreformní organizaci DPA jako vedoucí oddělení pro státy Severní a Jižní Ameriky.

„První zemí Latinské Ameriky, která legalizovala konopí, byla Uruguay. Iniciativy pro podporu legalizace se dnes však objevují v celé této oblasti i v Karibiku. V Severní Americe se k těmto státům a ke Coloradu, Washingtonu, Oregonu a Aljašce pravděpodobně brzy přidá i Kanada, kde čerstvě zvolený premiér Justin Trudeau v kampani hovořil o ukončení prohibice jako o jedné z priorit v případě vítězství,“ popisuje změny Hetzerová. „Mexiko je nyní další zemí, díky níž lze tvrdit, že západní hemisféra se v posledních letech stala nejvýznamnějším dějištěm v boji o reformu zákonů týkajících se užívání a pěstování konopí nejen k léčebným účelům.

O legalizaci konopí v medicíně se v Mexiku začalo mluvit také teprve nedávno, a to v souvislosti s případem osmileté holčičky se závažnou formou epilepsie, která se stala první mexickou pacientkou, jíž bylo vládou umožněno legálně užívat léky na bázi konopí dovezené ze Spojených států. Tento případ získal velkou pozornost místních i zahraničních médií.

Tento výnos je výjimečný zejména proto, že se v obdobném případě vůbec poprvé argumentovalo základními lidskými právy.

Legalizační snahy nabírají v obou částech amerického kontinentu nečekaný spád. Ve Spojených státech je dnes konopí legální v pěti státech a hlavním městě Washingtonu. Kanada bude v horizontu několika let legalizovat na federální úrovni a o zpřístupnění léčivého konopí pacientům se dnes jedná v mnoha jihoamerických státech včetně Brazílie, Chile, Kolumbie, Kostariky a zmiňovaného Mexika.

Poznámka redakce: O jihoamerické válce proti drogám s důrazem na nejnovější vývoj v Chile si můžete přečíst v novém vydání magazínu Legalizace č. 32, které je právě na stáncích.

Zdroj: http://thejointblog.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!