Aktuální článek
Jak policie pomáhá a chrání během Cannafestu aneb Kde je společenská nebezpečnost?

Jak policie pomáhá a chrání během Cannafestu aneb Kde je společenská nebezpečnost?

  • Letošní ročník Cannafestu, jehož se podle ředitele Lukáše Běhala zúčastnilo kolem 27 000 lidí, proběhl opět zcela bezproblémově a celý veletrh se jako každý rok nesl ve velmi přátelském duchu. Jedinou vadou na kráse bylo tradičně představení, které předvedla české policie.

Po celé tři dny konání jednoho z největších evropských konopných veletrhů se to na pražském Výstavišti v Holešovicích hemžilo nejen příznivci zelené medicíny, ale i tajnými policisty (především uvnitř a kolem areálu) a uniformovanými strážci zákona (ti zase kontrolovali především odjíždějící auta).

Člověk by si pomalu mohl myslet, že se nachází na srazu nebezpečných extremistů, kteří plánují svrhnout vládu anebo vyhodit do povětří vlak – nikoli na setkání mírumilovných uživatelů konopí ať už k léčebným, nebo k rekreačním účelům.

Opravdu nemáte nic lepšího na práci?

Na stránkách www.policie.cz se major Andrea Zoulová, mluvčí pražské policie, dokonce den po skončení veletrhu pochlubila: „Policisté z místních oddělení Letná a Výstaviště, Holešovice a Nádraží Holešovice, dopravního inspektorátu a kriminalisté z 5. a 8. oddělení obecné kriminality prvního policejního obvodu rozhodně o víkendu nezaháleli.“

Policie by měla být schopna vyhodnotit míru společenské nebezpečnosti daného jednání a zaměřovat svou pozornost a omezené kapacity na aktivity, kde existuje i nějaká skutečná oběť.

Opravdu ale policisté ze sedmi (!) různých pražských oddělení mohou tvrdit, že nezaháleli? Místo toho, aby řešili reálnou trestnou činnost, kdy dochází ke skutečným újmám na lidském zdraví nebo majetku, místo toho, aby se zabývali varnami pervitinu, kterých je v Praze jako máku (a sami zástupci protidrogové policie připouštějí, že jim zoufale chybí kapacity na jejich potírání), tak tráví celé tři dny na Výstavišti, aby mohli rozdávat pokuty za přechovávání pár gramů voňavé sušiny.

Jaký má vlastně taková koncentrace policejních sil efekt? Majorka Zoulová samozřejmě neopomene zmínit 164 000 korun, které strážci pořádku vybrali na pokutách, nicméně by bylo také zajímavé vědět, na kolik celá tato „zábava“ přišla stát, respektive daňového poplatníka?

A především – jak asi taková pokuta a pokárání působí na mládež? Získává si tím u nich policie důvěru, nebo je tomu spíše naopak? Vždyť u mladých lidí jen a jen ztrácí respekt, když prosazuje nesmyslnou represi vůči takřka neškodné rostlině a jejím uživatelům, kteří moc dobře vědí, že svou zálibou nikomu jinému neškodí.

Zajímavou skutečností je také to, že policisté na místě nemají šanci prokázat nepovolené množství THC v rostlinném materiálu, za který udělují pokutu. Podle zákona musí být přítomnost zakázané látky zjištěna laboratorní analýzou, což v podstatě znamená, že k udělení pokuty na místě neexistuje důvod – konopí s obsahem THC pod 0,3 procenta (a třeba 5 procenty CBD) může vonět a vypadat naprosto stejně jako odrůda s 15 procenty THC. Na druhou stranu je celkem pochopitelné, že většina „chycených“ raději na místě zaplatí několikasetkorunovou pokutu, aby měla od policistů klid.   

Může být i hůře, ale i lépe

V mezinárodním kontextu musíme uznat, že na tom nejsme úplně nejhůře – například u našich východních sousedů může i jeden joint a jeden gram znamenat pro dotyčného soud a klidně i vězení, takže oněch „285 přestupků, z nichž 282 bylo vyřešeno na místě blokovou pokutou,“ nelze vnímat ve zcela negativním světle. Jak ostatně potvrdil i ředitel veletrhu Lukáš Běhal, policisté takto kontrolují návštěvníky každý rok: „Je to běžná kontrolní činnost. Policie dělá svoji práci.“

Opravdu mohou policisté ze sedmi (!) různých pražských oddělení tvrdit, že nezaháleli?

Nicméně policie by také měla být schopna vyhodnotit míru společenské nebezpečnosti daného jednání a zaměřovat svou pozornost a omezené kapacity aktivity, kde existuje i nějaká skutečná oběť. Náhodnými kontrolami, rozdáváním pokut a nasazením desítek „tajných“ na konopném veletrhu spíše dává především mladším lidem (na seniory, kterých se veletrhů také účastnili tisíce, se ze zjevných důvodů nezaměřovala) zakusit atmosféru minulého režimu a zbytečnou buzerací v nich vyvolává naprosto zbytečný odpor ke všem představitelům zákona.

Taková ztráta důvěry mladých lidí v policii a zákony je v konečném důsledku mnohem horší než zbytečně vyhozené peníze za víkendové policejní manévry na Výstavišti – a společensky mnohem nebezpečnější než samotné užívání konopí.

Zdroje:

http://www.policie.cz/clanek/bezpecnostni-akce-cannafest-2015.aspx

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zatah-na-konopnem-festivalu-policie-rozdavala-pokuty_361798.html

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!