Aktuální článek
Přátelé konopí: Matthew Paige „Matt“ Damon

Přátelé konopí: Matthew Paige „Matt“ Damon

  • Ganja hrdinové, marihuanové hvězdy a zkouřené celebrity.

(*8. října 1970, USA; herec, scénárista)

Pravděpodobně jeden z nejúspěšnějších herců posledních let se narodil do rodiny s anglickými, skotskými, finskými a švédskými kořeny. Jeho rodiče se rozvedli, když byly Mattovi dva roky, později byl vychováván matkou a nevlastním otcem. A byli to právě oni dva, kdo mladého herce seznámili s účinky konopí a zřejmě mu tak výrazně pomohli získat střízlivý postoj k drogám. „Poprvé jsem kouřil trávu doma jako teenager se svou matkou a nevlastním otcem,“ uvedl Damon v rozhovoru v talk show Johnnyho Vaughana na kanále BBC. „Bylo to něco ve smyslu: Stejně to někdy budeš chtít zkusit, takže budeme radši, když to vyzkoušíš s náma.” Tento přístup se, jak se zdá, vyplatil, neboť mladý Matt byl vzorným studentem a dotáhl to až na Harvard.

Již od střední školy se společně se svým kamarádem a vzdáleným bratrancem Benem Affleckem věnoval herectví a jeho láska k hraní měla nakonec na svědomí i opuštění Harvardu těsně před dosažením titulu bakaláře, když se studií anglické literatury vzdal kvůli natáčení westernu Geronimo: Americká legenda, o němž se mylně domníval, že se stane trhákem. Matt se ovšem nevzdal a kvůli další roli veterána z války v Iráku závislého na heroinu dokázal za sto dní shodit osmnáct kilo, což málem zaplatil životem a další rok a půl se z této zátěže s pomocí léků zotavoval. Skutečný průlom mezi hollywoodskou smetánku se Damonovi podařil snímkem Dobrý Will Hunting (1997), jehož scénář (Matt ho sepsal spolu s Affleckem a oba si ve filmu také zahráli) vycházel z hercovy seminární práce z dob harvardských studií.

Oběma autorům vynesl prvního Oscara i Zlatý glóbus. Následovala celá řada dalších úspěšných rolí, namátkou můžeme jmenovat snímky Zachraňte vojína Ryana, Talentovaný pan Ripley, série filmů o agentu Bourneovi, Elysium, Správci osudu či nejnovější sci-fi hit Marťan. V osobním životě se po krachu několika vztahů (mj. s Winonou Ryder) oženil s argentinskou barmankou Luzianou Bozán Barroso, se kterou má tři dcery, a kromě rodiny se také aktivně věnuje humanitární činnosti. Jak je na tom v současnosti s hulením, bohužel nevíme, jisté je pouze to, že změněného stavu vědomí si užil alespoň při hypnoterapii, díky níž údajně v šestnácti letech seknul s kouřením tabáku.

Tip: Odvaha pod palbou (Courage Under Fire, 1996, režie Edward Zwick) – válečné drama, kvůli jehož natáčení zhubl Damon o osmnáct kilo a odnesl to poškozenými nadledvinkami.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!