V zářijovém vydání odborného časopisu Journal of Leukocyte Biology byly zveřejněny výsledky výzkumu odborníků Lékařské fakulty Jihokarolínské univerzity ve Spojených státech, který se zabýval působením THC na myši, jimž byla krátce předtím transplantována kůže.
Tým pod vedením Dr. Jessicy M. Sidové vybral dvě skupiny geneticky odlišných myší a navzájem jim transplantoval kůži, přičemž jedné skupině bylo podáváno THC, zatímco druhá dostávala placebo. Jelikož se jednalo o geneticky nekompatibilní myši, v obou skupinách došlo k odmítnutí transplantované tkáně pocházející z druhé skupiny – nicméně u hlodavců, kteří dostávali THC, k odmítnutí došlo později.
Podle autorů se jedná o první vědecký důkaz toho, že endokanabinoidní soustava a kanabinoidy „hrají důležitou roli v možném oddálení odmítnutí transplantátu, a to prostřednictví potlačení imunitní reakce v těle příjemce“.
V abstraktu se píše mimo jiné následující: „THC účinně potlačovalo tzv. HvGD reakci (jedna z posttransplantačních imunologických komplikací), snižovalo proliferaci T-buněk a počet cytokinů, jejichž nadměrná tvorba indikuje odmítnutí transplantátu.“
V konečném hodnocení autoři shrnují, že tyto „výsledky otevírají dveře novým oblastem bádání, jež by mohly vést ke zdokonalení péče o pacienty podstupující transplantace a ke snížení pravděpodobnosti, že dojde k odmítnutí transplantátu. Zároveň by získané znalosti mohly vést k objevení léků na bázi kanabinoidů na různé zánětlivé choroby.“
Zdroj: www.eurekalert.org/