Aktuální článek
Šest důvodů, proč je dobré pravidelně užívat konopí

Šest důvodů, proč je dobré pravidelně užívat konopí

  • V rámci probíhajících debat o možné dekriminalizaci a legalizaci konopí je tato rostlina stále ve většině mainstreamových médií prezentována jako škodlivá droga, nicméně to, že má i léčebné účinky, se již takřka nikdo neodváží zpochybňovat.

Další a další studie spojují užívání konopí se zlepšením zdravotního stavu u celé řady chorob a obtíží, z čehož lze celkem logicky vyvodit, že pravidelná konzumace může mít celou řadu pozitivních dopadů. Podívejme se na hlavní důkazy toho, že pravidelné užívání konopí je zdravé.

1. Frekvence vašich návštěv u lékaře se rozhodně nezvýší

Studie Bostonského centra pro zdraví a Bostonské lékařské univerzity zkoumala 589 uživatelů drog, přičemž 80 procent z nich byli kuřáci konopí. V závěru bylo uvedeno, že užívání konopí nesouvisí s častějšími návštěvami lékaře a tedy ani výskytem běžných chorob.

2. Konopí je skvělým přírodním lékem proti bolesti

Jedním z největších přínosů konopí je jeho schopnost tlumit bolest, což je patrné zejména při léčbě bolestí chronických. Pár potáhnutí denně vám může pomoci od nepříjemných problémů při menstruaci, bolestí hlavy i dalších obtíží stejně dobře, ne-li lépe než syntetická analgetika – a navíc bez závažných vedlejších účinků.

Pravidelní uživatelé konopí mají nižší průměrné hodnoty hladiny krevního cukru a jejich organismus je schopen rychleji a efektivněji zpracovávat a štěpit uhlovodany.

„Konopí tlumí bolest tak, že změní procesy v nervové soustavě,“ vysvětluje specialista na léčbu bolesti Dr. Mark Ware z Lékařské fakulty McGillovy univerzity v Kanadě.

3. Konopí zvyšuje kreativitu

Celá řada světově uznávaných umělců z minulosti i současnosti užívala konopí jako přírodní stimulant a zdroj inspirace. Tento fenomén je lidstvu znám od středověku. Psychoaktivních účinků tetrahydrokanabinolu (THC) využívají při své práci spisovatelé, básníci, malíři, hudebníci anebo herci – za všechny jmenujme Williama Shakespeara, Boba Marleyho a Morgana Freemana.

4. Konopí pomáhá s léčbou kloubních zánětů

Studie z roku 2013, jejíž závěry se objevily v lékařském žurnálu Rheumatology, prokázala, že konopí má dobré výsledky při léčbě pacientů trpících artrózou. Chemické látky obsažené v rostlinách totiž pomáhají lidskému organismu aktivovat obranné mechanismy cílící právě na záněty kloubů.

5. Kouření konopí upravuje tělesnou hmotnost

Výzkum publikovaný v americkém odborném periodiku Journal of Epidemiology prokázal, že uživatelé konopí jsou – pro někoho možná překvapivě – méně náchylní k rozvoji obezity. Jiný článek, zveřejněný v žurnálu American Journal of Medicine, uvádí, že kuřáci konopí mají ve srovnání s nekuřáky v průměru menší obvod pasu.

Užívání konopí nesouvisí s častějšími návštěvami lékaře a tedy ani výskytem běžných chorob.

6. Konopí pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi

Předchozí výzkum prokázal mimo jiné to, že uživatelé konopí mají nižší průměrné hodnoty hladiny krevního cukru a jejich organismus je schopen rychleji a efektivněji zpracovávat a štěpit uhlovodany. Oba tyto faktory jsou přitom stěžejní při snižování rizika vzniku cukrovky, stejně jako při její léčbě.

Jak je z výše uvedeného zřejmé, zdravotní přínosy pravidelného užívání konopí jsou stále častěji prokazovány i odbornými studiemi a vědeckými pracemi. Není proto důvod podléhat protidrogové propagandě a přehánění o možných škodlivých účincích, které zcela jistě nezpochybňujeme, nicméně je nutné vnímat i neustále rostoucí množství důkazů o pozitivních dopadech užívání tohoto léčiva, jež nám k dispozici dala sama příroda.

Zdroj: http://www.thestonerscookbook.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!