Aktuální článek
USA: V Kongresu byl předložen přelomový návrh zákona, jenž by ukončil prohibici konopí

USA: V Kongresu byl předložen přelomový návrh zákona, jenž by ukončil prohibici konopí

  • Demokratický senátor a kandidát na prezidenta Bernie Sanders z Vermontu představil návrh zákona, který by vyřadil konopí ze skupiny kontrolovaných ilegálních substancí. Učinil tak další významný krok, který by mohl přispět k zastavení války proti drogám.

Návrh „Zákona o ukončení konopné prohibice ve Spojených státech“ představil Sanders ve středu 4. listopadu. Vzorem mu byl obdobný návrh coloradského kongresmana Jareda Polise z roku 2013, který byl letos znovu předložen Sněmovně reprezentantů (dolní komora Kongresu) pod názvem „Regulujme marihuanu jako alkohol“.

Vyřadit ze seznamu

Pokud by byl Sandersův návrh schválen, musel by Úřad pro kontrolu drog (DEA) konečně vyškrtnout konopí ze seznamu nejnebezpečnějších ilegálních látek – jednotlivé americké státy by tak mohly svobodně rozhodovat o tom, zda chtějí konopí legalizovat pro léčebné i rekreační užívání, aniž by přitom přicházely do konfliktu s federálními zákony.

Prohibice konopí dnes selhává stejně jako dříve prohibice alkoholu,“ tvrdí známý zastánce konopí a práv gayů Polis. „Kvůli tomuto přístupu už dlouho mrháme penězi daňových poplatníků, plníme věznice neškodnými lidmi a dopřáváme drogovým kartelům astronomické zisky. Tato federální nařízení navíc přímo omezují práva všech států na samostatné rozhodování o zákonech týkajících se veřejného zdraví. Předložení Sandersova návrhu v Senátu je důležitým krokem k vytvoření spravedlivých drogových zákonů, jež umožní naší ekonomice růst a budou odpovídat tomu, že se nacházíme v moderním demokratickém státě.“

Je to poprvé, co byl v Senátu předložen návrh, který prosazuje ukončení konopné prohibice.

Bernie Sanders návrh předložil týden poté, co poprvé veřejně prohlásil, že v případě vítězství v prezidentských volbách bude jedním z jeho prvních kroků právě odstranění konopí z federálního seznamu zakázaných látek.

Národ vězňů

„Ve Spojených státech máme dnes 2,2 milionu vězňů – to je více než v jakékoli jiné zemi. Každoročně za provoz věznic platíme více než 80 miliard dolarů. Je zřejmé, že náš právní systém vyžaduje reformu, která se bude týkat i zákonů o drogách,“ prohlásil Sanders 28. října na Univerzitě George Masona. „Spoustě Američanů jsme zničili život tím, že jsme z nich udělali kvůli konopí zločince. To není správné a musí se to změnit.“

Sandersův návrh se od toho, který se projednává ve Sněmovně reprezentantů, v určitých detailech liší – neobsahuje například možná řešení regulace trhu s konopím. Polisův návrh by problematiku konopí zařadil do kompetence pod Úřad pro alkohol, tabák a zbraně (BATF). Do federálních zákonů by také přidal opatření týkající se prodeje konopí – mimo jiné i jeho dovozu a přepravy.

Sandersův návrh sice neobsahuje tyto detaily, nicméně i přesto byl zastánci legalizace přijat s nadšením.

Prohibice konopí dnes selhává stejně jako dříve prohibice alkoholu.

„Je to poprvé, co byl v Senátu předložen návrh, který prosazuje ukončení konopné prohibice,“ prohlásil Tom Angell, předseda proreformní skupiny Marijuana Majority. „Čím dál více Američanů chce, aby jednotlivé státy mohly o konopné legislativě rozhodovat nezávisle na nátlaku DEA – je na čase, aby si toho zákonodárci ve Washingtonu všimli. Předložení tohoto návrhu jen potvrzuje, že odmítnutí legalizace v referendu v Ohiu neznamená, že legalizace ztrácí na podpoře – je tomu právě naopak, přístup ke konopí se po celých Spojených státech stále mění k lepšímu.“

Podle Masona Tverta z další významné legalizační organizace Marijuana Policy Project „vědci už dříve potvrdili, že konopí škodí méně než alkohol – nyní bychom se měli zasadit o to, aby tento fakt odrážely i naše zákony. Senátor Sanders tedy navrhuje, aby federální zákony přistupovaly ke konopí stejně jako k alkoholu – rozhodnutí o opatřeních a regulacích týkající se této látky by měla zůstat v pravomoci jednotlivých států. Je to naprosto logický návrh, který měl být v Senátu předložen již dávno.“

Co se týče veřejného mínění, nejnovější průzkum provedený v říjnu letošního roku agenturou Gallup ukázal, že legalizaci konopí podporuje výrazně nadpoloviční většina – 58 procent Američanů.

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!