Aktuální článek
Kanadský premiér pověřil ministryni spravedlnosti vytvořením legislativy legalizující konopí

Kanadský premiér pověřil ministryni spravedlnosti vytvořením legislativy legalizující konopí

  • Je to tady, Kanada oficiálně vykročila na cestu legální regulace trhu s konopím. V dopise nastiňujícím hlavní úkoly a priority nařizuje čerstvě zvolený premiér Justin Trudeau své ministryni spravedlnosti Jody Wilson-Raybouldové, aby zahájila proces postupné dekriminalizace a legalizace konopí na federální úrovni.

V dokumentu mimo jiné stojí: „Očekávám, že ve spolupráci s dalšími kolegy legislativně vymezíte zákonné podmínky pro legalizaci a regulaci konopí. Tento úkol považuje nová vláda za jednu ze svých priorit.“

V další části dopisu premiér konkretizoval úkoly, jež před novou šéfkou resortu spravedlnosti vyvstávají: „Stěžejní bude spolupráce s ministry vnitra a zdravotnictví a vytvoření zákonného rámce na ose stát – provincie – teritoria, který ve svém důsledku umožní regulaci prodeje, pěstování a užívání konopí.“

Z výše uvedeného vyplývá, že se na vzniku potřebné legislativy a jejím uvedení v platnost budou kromě již zmíněné ministryně Wilson-Raybouldové podílet také ministr vnitra Ralph Goodale a ministryně zdravotnictví Jane Philpottová. Pojďme si tyto konopné průkopníky nyní stručně představit.

Jody Wilson-Raybouldová začínala s právem od píky

Nová ministryně spravedlnosti se v oboru pohybuje již řadu let a pracovala mimo jiné jako státní návladní v Britské Kolumbii nebo vedoucí regionální pobočky Shromáždění původních národů.

Je prokázáno, že regulace zamezuje mladistvým v přístupu ke konopí, nikoli naopak.

V průběhu předvolební kampaně si Wilson-Raybouldová získala na svou stranu zástupce hnutí Sensible BC, které prosazuje legalizaci konopí v Britské Kolumbii. Podle této organizace byla Wilson-Raybouldová jedinou kandidátkou schopnou porazit ve volbách odpůrce legalizace z řad konzervativců.

Ředitel Sensible BC Dana Larsen v rozhovoru ozřejmil strategii organizace: „Naším záměrem je podpořit politického představitele, který je co nejotevřenější debatě o legalizaci, ale zároveň má dostatečnou podporu veřejnosti na to, aby porazil kandidáty konzervativců.“

K tématu reformy drogové politiky se v médiích tato nová ministryně zatím nevyslovila, dá se však očekávat, že její osobní názory budou ve shodě s postoji strany. Larsen a další aktivisté nicméně od šéfky resortu spravedlnosti očekávají více než jen pouhé souhlasné stanovisko – na jejích bedrech leží budoucí podoba celé konopné legislativy v zemi.

Současná totální prohibice je nefunkčním modelem, kdy veškerý zisk z prodeje konopí končí v rukou zločinců, což nečiní naši společnost ani zdravější, ani bezpečnější.

Sama Wilson-Raybouldová pochází z Britské Kolumbie a právě tato skutečnost mohla hrát při jejím výběru na post ministryně spravedlnosti nezanedbatelnou roli: tato provincie totiž patří – alespoň co se přístupu ke konopí týče – v Kanadě mezi ty nejprogresivnější.

Dr. Jane Philpottová – lékařka a obhájkyně legalizace

Nová ministryně zdravotnictví pracovala až dosud jako praktická lékařka, vyučovala medicínu na Torontské univerzitě a byla vůdčí osobností mnoha zdravotnických iniciativ. Více než deset let strávila jako lékařka v africkém Nigeru, kde kromě běžné lékařské praxe také pomáhala školit místní zdravotnický personál.

V průběhu nedávné předvolební kampaně patřila doktorka Philpottová mezi liberálními kandidáty k nejhlasitějším a nejdůraznějším zastáncům legalizace konopí. Na svém twitterovém účtu pravidelně zveřejňovala nesouhlasné komentáře k výrokům a činům bývalého torontského policejního šéfa a také ministra za Konzervativní stranu Juliana Fantina. V půli srpna například napsala: „Fantino úplně převrací naše slova. Je prokázáno, že regulace zamezuje mladistvým v přístupu ke konopí, nikoli naopak.“

Ralph Goodale – dlouholetý liberální matador

Nově jmenovaný ministr vnitra byl poprvé zvolen do parlamentu před více než 40 lety. Zastával celou řadu postů ve vládách předešlých liberálních premiérů, pracoval mimo jiné na ministerstvu přírodních zdrojů, jako představitel vlády v dolní sněmovně parlamentu, v úřadu pro veřejnou službu a v neposlední řadě byl mezi lety 2003 a 2006 ministrem financí.

V reakci na loňský editorial deníku New York Times ocenil Goodale přínos tohoto periodika k rozumné, otevřené debatě o legalizaci. Doslova řekl: „Velmi mě potěšil další fundovaný komentář na toto téma, za kterým se skrývá velká dávka intelektuálního rozhledu. Jasně z něj vyplývá, že současná totální prohibice je nefunkčním modelem. Veškerý zisk z prodeje konopí končí v rukou zločinců, což nečiní naši společnost ani zdravější, ani bezpečnější. Určitě zde existuje prostor pro inteligentní, věcnou diskuzi o tom, jak to dělat lépe.“

Zdroj: https://www.civilized.life/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!