Dva na sobě nezávislé výzkumy, jejichž závěry byly publikovány v průběhu září, znovu ukazují, že postupující legalizace konopí napříč Spojenými státy nemá za následek stoupající počet mladistvých konzumentů této rostliny – spíše naopak.
Závěry první studie byly zveřejněny v odborném časopise Drug and Alcohol Dependence a vycházejí z monitorování užívání konopí americkou mládeží v letech 1999 až 2013.
V abstraktu se dočteme, že i přes postupné uvolňování prohibičních zákonů v jednotlivých státech klesal počet dětí, které konopí někdy vyzkoušely, ze 47,2 procent v roce 1999 na 36,8 v roce 2009. V roce 2013 toto číslo opět stouplo na 40,7, nicméně podle autorů studie se ještě nejedná o statisticky signifikantní rozdíl. V závěru se tak dočteme, že „ačkoli jsme v posledních patnácti letech zaznamenali řadu legislativních změn liberalizujících protikonopné zákony, počet středoškoláků, kteří tuto drogu někdy vyzkoušeli, významně poklesl.“
Druhá studie, která byla publikována v časopise American Journal of Drug and Alcohol Abuse, přišla s možným (a pro zastánce prohibice zřejmě velmi překvapivým) vysvětlením tohoto klesajícího trendu: mnohem více teenagerů dnes zásadně odmítá marihuanu, než tomu bylo před deseti lety. Autoři v závěru konstatují: „Mladiství v důsledku legalizačních zákonů z posledních let nezačali vnímat konopí pozitivně – ve skutečnosti jsme naopak vypozorovali výrazné zvýšení počtu teenagerů, kteří se k užívání konopí staví odmítavě.“