Aktuální článek
EXPEDICE NEURON: JE MOŽNÉ POUŽÍT PSYCHEDELIKA V LÉČBĚ DEPRESE?

EXPEDICE NEURON: JE MOŽNÉ POUŽÍT PSYCHEDELIKA V LÉČBĚ DEPRESE?

  • Podporujeme projekt MUDr. Tomáše Páleníčka a MUDr. Filipa Tylše, jehož cílem je výzkum možného přínosu psychedelik v léčbě deprese.

Cílem plánované expedice je vyrazit do nitra Amazonie prozkoumat užívání psychedelických látek v jejich rituálním kontextu pomocí moderních neurovědeckých metod. Výzkumníci mají v plánu měřit mozkovou aktivitu jedinců podstupujících šamanské rituály s psychedelickými rostlinami pomocí přenosného EEG a porovnat tyto data s mozkovou aktivitou zdravých dobrovolníků po užití psilocybinu (psychoaktivní látky obsažené v halucinogenních houbách) v laboratorním prostředí. Projekt je zcela unikátní právě porovnáním západního experimentálního přístupu k psychedelikům s přístupem původních kultur. Výsledky tohoto projektu přispějí k využití psychedelických látek v západní medicíně, zejména pak v léčbě depresivního onemocnění. 

Podívejte se na krátké video, které shrnuje hlavní cíle výzkumu a pomozte ho svým hlasem realizovat. Vítězný projekt získá v rámci soutěže Nadačního fondu NEURON dotaci na realizaci expedice.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!