Aktuální článek
Legenda: Acapulco Gold

Legenda: Acapulco Gold

Profilový obrázek
  • Acapulco Gold je pravděpodobně vůbec první odrůdou konopí, která měla své vlastní jméno. Z mexického jihozápadu se rozšířila nejprve do Kolumbie a později přes Kalifornii do celého světa.

Svým specifickým účinkem a charakteristickou nazlátlou barvou si Acapulco Gold získala mnoho pravidelných odběratelů dlouho před Skunkem, Haze nebo Chronicem. Na začátku vší rozmanitosti současných odrůd bylo možno vybírat jen z nějaké trávy nebo Acapulco Gold.

Trocha historie

Současný nejrozšířenější způsob užívání konopí, tedy kouření vyzrálých samiččích květů, pochází z Ameriky. Asiati a Severoafričané užívali výhradně hašiš, zatímco západní civilizace přilnula spíše k alkoholovým extraktům. Právě v Americe, zejména ve Střední, byly vyšlechtěny první odrůdy, vhodné k přímému kouření. Z Mexika a přilehlých oblastí se konopí začalo v devatenáctém století dostávat na sever spolu s migrací obyvatelstva.

Právě tyto migrační vlny pravděpodobně stojí přinejmenším zčásti za ilegalizací konopí. Jednalo se o jistou formu segregace. Na počátku dvacátého století ho totiž kouřily prakticky výhradně etnické menšiny Mexičanů a před pouhými dvěma generacemi osvobozených černých otroků. Kriminalizace konopí tak byla způsobem, jak perzekvovat právě tyto skupiny lidí, aniž by byla postižena populace světlejší pleti. Acapulco Gold je zlatým hřebem této doby.

Původ

Jak název napovídá, Acapulco Gold pochází z prosluněných kopců kolem Acapulca, kde se konopí pěstuje už stovky let. Acapulco se nachází takřka na rovníku a nabízí tak pro konopí ideální přírodní podmínky. Existuje několik dalších tradičních mexických odrůd, například horské rostliny z přilehlého státu Oaxaca, ale žádná z nich nedosáhla věhlasu acapulských zlatých květů.


Když v padesátých letech začalo kouření konopí pomalu pronikat mezi širší vrstvy bílé společnosti v rámci beatnického vzdoru a později coby symbol míru v rukou květinových dětí, začali někteří Acapulco Gold sami pěstovat z importovaných semen. Zejména v Kalifornii byla právě tato odrůda na počátku tamějšího pěstitelského boomu a prošla rukama všech věhlasných pěstitelů té doby, ať už to byli Haze Brothers, Sam Skunkman, nebo mnoho jejich méně slavných kolegů.
Acapulco Gold byla pěstována i na jih od Mexika, zejména v Kolumbii, odkud pochází také poměrně rozšířený název Colombia Gold, který ale odkazuje na tu samou rostlinu.

Historický význam

Coby první skutečně komerční odrůda konopí v současném slova smyslu byla Acapulco Gold pro mnoho prvních moderních šlechtitelů metou, kterou toužili překonat. Protože překonávání často vede cestou vylepšování, byla často křížena s jinými rostlinami tak, aby výslední potomci byli ještě lepší. Je pravděpodobné, že většina současných odrůd s nějakým podílem sativních genů si v sobě nese i Acapulco Gold. Tato hypotéza není ovšem nikterak průkazná, protože v dřívějších dobách se museli pěstitelé velice důkladně skrývat a informace o původu rostlin se typicky šířily jen ústní formou, čímž časem ztratily na věrohodnosti.

Acapulco Gold dala také vzniknout vůbec prvnímu pojmu pro kvalitní marihuanu. Tak, jako se u nás říká jakékoli silné marihuaně Skunk nebo na západním pobřeží USA Chronic, ačkoli se nejedná přímo o jmenované odrůdy, tak se v padesátých a šedesátých letech říkalo vši kvalitní trávě Acapulco. Tak se stalo, že se pojem Acapulco Gold dostal i do Oxfordského slovníku, nejprestižnější knihy obsahující definice anglické slovní zásoby.

Léčebné využití

Coby typická sativa se Acapulco Gold výborně hodí k mírnění dlouhodobého stresu a depresivních stavů. Užívá se nejběžněji ráno, protože na rozdíl od indikových hybridů neunavuje, neotupuje ani nenavozuje lenost. Její původní uživatelé, mexičtí rolníci, ji kouřili průběžně během práce pro osvěžení a doplnění duševní energie. Z přesně těch samých důvodů ji lidé kouří, vaporizují či pojídají dodnes.
Acapulco Gold je velice populární i v současnosti a zejména na jihu USA patří ve výdejnách lékařské marihuany k nejžádanějšímu sortimentu. Nejoblíbenější je mezi tvrdě fyzicky i mentálně pracujícími, a to nikoli coby prostředek pro duševní uklidnění po náročném dni, ale právě pro celkové povzbuzení a potlačení tělesné a duševní únavy.

Současní šlechtitelé

V současnosti nabízí Acapulco Gold dvě věhlasné semenné banky, a sice Barney’s Farm a Seedsman. Pro zajímavost si přečtěte, co o ní píší.

Barney’s Farm:

Jedna z nejvýznamnějších odrůd vůbec. Acapulco Gold nastavuje laťku pro ostatní sativní kmeny. Roste nádherně do výšky a má pevné květy, které se blyští zlatorudými krystaly.

Seedsman:
Úžasné, pevné květy Acapulco Gold jsou lemovány zlatou a rudohnědou s velmi dobře viditelnými krystaly. Intenzivní koktejl ovocných chutí udělá mocný dojem, který jen tak nevyprchá. Acapulco Gold je sativně dominantní odrůda, jejíž účinek má dlouhé trvání a balancuje na hraně nabuzení a uklidnění, kterým se dobře mírní stres.

Doporučení na závěr
Pokud se k Acapulco Gold někdy dostanete, nepromarněte příležitost. Jediná významnější nevýhoda této odrůdy je, že u nás ji venku těžko dopěstujete kvůli jejímu pozdnímu dozrávání a nízké odolnosti proti plísním.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!