Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Nechci se vracet

Několik let jsem denně užívala konopí. Začala jsem mít vážné zdravotní problémy, které jsou nejspíš způsobeny dlouhodobým požíváním marihuany. Už 14 dní jsem čistá a nechci a ani se k tomu už nevrátím! Zajímalo by mě, zda jsou k dostání nějaký léky nebo rady pro hlubší očistu těla. Jak pomoci tomu, abych ty jedy ze sebe dostala co nejlíp ven. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
v prvé řadě gratuluju k vašemu rozhodnutí. Po několikaletém denním užívání marihuany určitě není úplně snadné přestat, tak ať to vyjde. I když zjevně máte silnou motivaci, mohlo by se stát, že s udržením abstinence budou potíže. Pak bych se na vašem místě zkusila obrátit na odborníky, kteří se léčbou závislostí zabývají, a nechala bych si s tím pomoci.

Co se týká vyčištění – neboli detoxifikace – organismu. Můžete zkusit například přípravky s aloe vera nebo bylinné čistící čaje. V lékárně vám určitě nabídnou řadu těchto přípravků. Neméně významné však je dodržování zdravé životosprávy, tzn. vyvážená strava s dostatkem vlákniny, vitamínů a minerálů, pravidelný režim, co se týče spánku, je důležité věnovat se také pohybovým aktivitám, jít si např. zaplavat, cvičit, jezdit na kole, bruslích, atd., člověk by si v tomto směru měl najít něco, co ho baví a přináší mu radost. A samozřejmě se vyvarovat nadměrné konzumace alkoholu, tabáku, o nelegálních drogách ani nemluvě. Pokud byste měla nějaké psychické problémy – nespavost, úzkosti – můžete si koupit přípravek Magne B6, na nespavost je poměrně účinný meduňkový čaj.

V případě, že by vámi zmiňované zdravotní problémy přetrvávaly, určitě se vypravte za lékařem. Nemusí totiž mít souvislost s marihuanou a bylo by třeba lékařské vyšetření, aby se zjistilo, oč jde.

Věřím, že se vám to povede zvládnout, a brzy se budete cítit dobře.

Pomoc příteli

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné pomoci příteli: marihuanu užívá denně již deset let, výjimečně si dá pár houbiček. Je naprosto demotivovaný, v podstatě je rád, že zvládá chodit do práce, když není zhulený, je náladový a vzteklý. Občas mluví o sebevraždě. Někdy má světlé chvilky a uzná, že za vším stojí jeho psychický stav a marihuana. Bohužel naprosto odmítá pomoc odborníka. On sám říká, že je slabý na to, aby něco řešil. Musím říct, že to přesně vystihuje jeho situaci. Mně se během dvouletého vztahu nepodařilo změnit nic, kromě pár dní, kdy si nezahulil. Příteli je 27 let, já mám dvě malé děti z dřívějšího vztahu. Vzhledem k vyčerpání z neustálého řešení jsem vztah s ním před třemi dny ukončila. Ale přece jenom bych chtěla vědět, jestli neexistuje ještě nějaká možnost, aby se jeho život změnil, protože jsem stále ochotna mu pomoci. Předem velmi děkuji za odpověď.

Zdravím vás,
umím si představit, že kvůli vyčerpanosti z celkové situace jste zvolila cestu rozchodu. Je to naprosto pochopitelné a legitimní. Jako matka dvou dětí zajisté potřebujete energii vydávat jiným směrem, než se motat v začarovaném kruhu, ze kterého s největší pravděpodobností (dle toho co píšete) přítel nijak zvlášť vystoupit nechtěl…

Ptáte, se zda by měl ještě šanci. Šance je vždycky, ale vždy je základním aspektem motivace. Pokud se přítel sám za sebe rozhodne a bude ochoten pro sebe něco udělat, tak rozhodně šanci má, ale musí chtít on. Toto za něj bohužel nikdo jiný udělat nemůže… Pokud vás zajímá, jak by se v případě nemotivované osoby dalo nějak působit, bude nejrozumnější, když osobně navštívíte nějaké zařízení, pracující se závislými osobami. Tam můžete využít poradenských služeb pro rodinné příslušníky a blízké osoby. Podobné situace ale nebývají zrovna jednoduché a nelze na ně odpovědět jednou obecnou radou. Vždy je důležitá dlouhodobější systematická práce. Takže, pokud se rozhodnete nějakým způsobem příteli pomáhat, dojděte se nejdříve poradit. Budete mít větší šanci, že vaše pomoc bude účinná a pro vás bezpečnější. Což je neméně důležité.

Pokud jste z Prahy nebo sem máte blízko, doporučuji se obrátit na kolegyni, která se přímo specializuje na práci s blízkými osobami uživatelů nelegálních drog, kontakt zde:

Poradna pro rodiče, partnery a osoby blízké, o.s.SANANIM

Školská 30
Praha 1
tel.: 284 824 234, 739 268 527
kontaktní osoba: Mgr. Štěpánka Čtrnáctá
email: ctrnacta@sananim.cz

pro více informací se můžete podívat na sananim.cz a kliknout na Poradna pro rodiče (PPR).Pokud je pro vás Praha daleko, lze využít též bezplatného poradenství v některém kontaktním centru pro uživatele nelegálních drog. Bývají ve všech větších městech a kontakty naleznete na drogy-info.cz.mapě pomoci po zadání kraje a města zadáte Kontaktní centrum. Vyberte si to, které máte dobře dostupné. Nebo můžete napsat ještě jednou a udat vhodné město, rádi vám případné zařízení vyhledáme a doporučíme.

Zatím se mějte hezky. Když bude třeba, klidně zase napište. Přeji dostatek sil.

Sousedi

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co můžu dělat v panelovém bytě, když sousedé pod námi kouří trávu a jde nám to všechno do bytu. Děkuji za odpověď

Já bych zazvonil na sousedy a poprosil je, aby – když kouří konopí – vám nevětrali kouř do oken. Jeví se mi to jako nejrozumnější a nejjednodušší postup. 🙂

Hlad

Dobrý den, když si dá člověk jointa, tak má pak většinou šílenou chuť na jídlo. Já osobně, když si zahulím, většinou pak žeru jak posedlá a nemůžu si pomoct. Jak bych tomu mohla zabránit? Hulit nepřestanu. Díky!

Asi jen tak, že se udržíte a odoláte chuti. Tohle je jeden ze specifických efektů konopí, který bohužel jinak než nehulením moc ovlivnit nejde.

Závislost na Marihuaně

Dobrý den, mám doma manžela a je silně závislý na marihuaně. Máme pětiletého syna, stav mého mažela se zhoršuje, je nervózní, vyčerpaný, cholerický, napadá mě a je nešťastný, každý večer vykouří rituálně až čtyři jointy. Po Novém roce by chtěl nastoupit léčbu, chtěla bych poradit, na koho se obrátit, aby načerpal sil, aby si odpočal a naučil se žít bez trávy a s rodinou. Děkuji za pomoc a přeji pěkný den.

Dobrý den,
pokud to váš manžel myslí s léčbou vážně, měl by se na odbornou pomoc obrátit neprodleně a ne to plánovat až někdy v novém roce. Takhle mi přijde, že to s jeho motivací nebude až tak přesvědčivé. Každopádně, pokud dáte vědět, ze kterého jsteregionu, doporučíme vašemu manželovi zařízení, kam se bude moci obrátit a poradit se, jaký typ léčby by mu vyhovoval a byl pro něj vhodný. Případně mu ji tam i zprostředkují.

V případě, že by si to manžel s léčbou rozmyslel, odbornou pomoc by odmítal a jeho chování k vám by se nelepšilo, mohl by vám možná pomoci osobní kontakt s terapeutem, který se zabývá poradenstvím pro rodinné příslušníky závislých. Určitě by vám to pomohlo zorientovat se v situaci, zvážit, co dál, a navíc byste získala potřebnou oporu do budoucna.

Zatím se opatrujte a pokuste se více než na manželovo kouření marihuany soustředit na syna a svůj vlastní život a to, abyste byli spokojení.

Syn a marihuana

Dobrý den, diskutujeme s dcerou (14) a synem (16) o škodlivosti kouření marihuany. Děti mě přesvědčují, že marjánka není nic tak strašného, a že v jejich okolí (pražské gymnázium) je to zcela běžná záležitost. Také oni již mají svoji zkušenost s kouřením marihuany. Syn přiznal, že si z kamarády zakouří asi tak jednou za čtrnáct dní. Mám strach, aby se z toho nevytvořila závislost. Prozatím jsme se domluvili, ze syn si vyzkouší, jak na tom opravdu je tím, ze ted pojede na lyžařský výcvik, kde se drogy tradičně objevují, a odolá tam všem nástrahám. Syn také dobrovolně svolil, že po návratu se podrobí testu, abychom se mohli přesvědčit. A teď dotaz: má cenu dětem bez diskuze marjánku zakázat? A jak případně nejlépe postupovat v těchto věcech? Děkujeme máma a dospívající děti.

Marihuana nepatří mezi drogy, u kterých by bylo riziko závislosti, případně zdravotních komplikací, tak vysoké jako například u heroinu, pervitinu, nebo i legálního alkoholu. Samozřejmě, dost záleží na věku, ve kterém člověk začne marihuanu kouřit, resp. ji kouří pravidelně. Z mého pohledu je věk blízký dětskému (a to 14 i 16 let nepochybně je) pro kouření marihuany a užívání dalších psychotropních látek dosti rizikový. Je ale pravda, že spousta lidí v tomhle věku experimentuje nebo i užívá.
Bezpečný věk pro začátek experimentování nebo užívání neexistuje. Platí, že relativně bezpečné je užívání marihuany tehdy, když je jedinec celkově stabilizovaný, dospělý (to znamená, že psychosomatický vývoj je ukončený), je schopen vzít za své rozhodnutí plnou odpovědnost a nejsou přítomny kontraindikace (onemocnění duševní, somatické, rodinná zátěž…).
Pokud byste chtěla vy i vaše děti o tomhle diskutovat a mít někoho, kdo vám pomůže problému lépe porozumět, tak doporučuji obrátit se na kterékoliv Prev-centrum. Tam se vám rádi budou věnovat.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!