Aktuální článek
Flashback – konopné zprávy

Flashback – konopné zprávy

  • Novinky ze světa konopí.

Blbej den

S rekordním úlovkem se hlásí hned zkraje letních prázdnin brněnští celníci. Při kontrole osobního vozu na dálnici D2 totiž nalezli celých několik kilogramů sušené marihuany v celkové hodnotě 1,6 miliónu korun. Policisté prováděli noční namátkovou kontrolu nedaleko hranic se Slovenskem a v kufru automobilu objevili jednu tašku a dva igelitové pytle. „Uvnitř se nacházely další zatavené igelitové pytle s obsahem neznámé hnědozelené rostlinné látky,“ komentovala událost Lucie Havlíčková z Celního ředitelství Brno. Příslušníci obsah následně testovali a zjistili, že se skutečně jedná o aktivní konopí v rekordně velkém množství. „Celkem bylo nalezeno přes 16 kilogramů marihuany, přičemž jeden kilogram by se na trhu prodával zhruba za sto tisíc korun,“ pokračuje mluvčí. Případem pašeráka, který cestoval od našich východních sousedů, se nyní zabývá policie. Hrozí mu až deset let odnětí svobody. Soud na nešťastníka již uvalil vyšetřovací vazbu.

Italové legálně

Jako čirá pohádka se může zdát rozsudek italského Nejvyššího soudu, který rozhodl, že občané této jihoevropské republiky můžou na svých balkónech a terasách pěstovat malé množství marihuany. Jako první o tom informoval deník Il Giornale. Celý proces odstartoval případ třiadvacetiletého Itala, který na své terase ve městě Scalea pěstoval konopí v truhlíku. Soud odmítl odvolání žalobců a rozhodl, že 16 miligramů omamné látky THC, přítomné v rostlině, nemohlo žalovanému ani společnosti nijak ublížit. Rozsudek platí jako přelomový precedens, v budoucnu by se jím měly řídit i ostatní italské soudy. Rozhodnutí navíc znamená, že držení malého množství drogy nebude trestné ani v případě, že bude existovat zákon, který tvrdí opak. Vláda a někteří velcí obchodníci verdikt tvrdě kritizovali.

Opium útočí

Cílem narkomanů se čím dál více stávají kvetoucí maková pole na jižní Moravě. Blanensko, Vyškovsko a Brněnsko tak po dlouhých letech opět bijí na poplach. Surové opium z makovic narkomani užívají různými způsoby. „Po rozpuštění se dá aplikovat injekčně nebo kouřit,“ říká k tomu Jiří Valnoha ze sdružení Podané ruce, které pomáhá drogově závislým. „Takto získaná látka je velice nebezpečná, jde o stokrát silnější drogu, než je marihuana.“ V Česku se smí mák pěstovat bez jakéhokoliv omezení, zatímco v ostatních vyspělých zemích je k tomu potřeba vlastnit licenci. Pěstitelé však letos právě kvůli nájezdům vysadili máku méně a svá pole umisťují do odlehlejších oblastí. I přes zanedbatelný obsah morfinu v místních odrůdách nad zemědělci bdí celní správa a pěstitelé tak musí každý rok nahlásit celkovou výměru makových polí, která se později ověřuje přímo na místě.

V pohodě nákupíček

Dobrý tip pro ty, kteří zrovna cestují s baťůžkem po Spojených státech, je určitě konopný hypermarket kalifornské společnosti weGrow. Obchoďák s rozlohou bezmála 2000 metrů čtverečních stojí v Arizoně z jednoduchého důvodu: reaguje na poptávku. Sousední stát se nedávno přidal k patnácti dalším státům, které umožnily užívat marihuanu pro lékařské účely. Z medicínského užití konopí se tak v USA stává miliardový byznys. „Až na samotné rostliny konopí prodáváme úplně všechno,“ může se pochlubit zakladatel společnosti Dhar Mann. Pobočky se pomalu rozrůstají a kromě Oaklandu a Sacramenta se Mann chystá expandovat do Washingtonu a Denveru.  Pro návštěvníky je připravený i firemní lékař, který případné pacienty se zájmem o legální užívání konopí vyšetří a zjednoduší tak vyřízení patřičných povolení na úřadech. Arizona kromě podobných obchodních domů legalizovala také konopné lékárny a začala vydávat nutné licence.

Izrael léčí marihuanou

Kabinet izraelské vlády se dohodl na zorganizování a dohledu nad zásobováním marihuanou do zdravotních center a pro výzkum. V současné době je oficiálně v Izraeli marihuanou léčeno 6000 lidí. Výrok poradce předsedy izraelské vlády Benjamina Netanyahua doslova říká: „Ministerstvo zdravotnictví bude v koordinaci s policií a protidrogovou centrálou dohlížet na výše zmíněné zásobování a bude také zodpovědné za dovoz a místní pěstitelství. Většina z oficiálně léčených 6000 pacientů v Izraeli trpí chronickými bolestmi anebo jsou v konečném stádiu rakoviny nebo jiných vážných nemocí. Mnoho pacientů, jako oběti sexuálních útoků trpící tzv. posttraumatickou stresovou poruchou, kterým byla léčba konopí také doporučena, se však stále setkávají s překážkami ze strany úřadů.

Vyhuleno kuřetem

Kuriózním případem otravy THC si prošlo dvanáct mladých studentů v penzionu v Lipolticích na Pardubicku. Podle policie byla účinná látka marihuany přítomna v kuřeti s rýží, kterou konzumenti dostali k večeři z místní kuchyně. Po vyšetřování, jak se látka do jídla dostala, obvinila policie dva muže, kteří se k ohavnému činu po několika dnech sami doznali. V jednom případě se jednalo o jejich vlastního profesora. „Kriminalisté v pátek 15. července obvinili dva muže z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy,“ uvedla pro server iDnes policejní mluvčí Markéta Janovská. „Znalecká expertíza prokázala přítomnost látky THC v jídle, kde však měla několikanásobně vyšší účinek, než je obvyklé,“ dodala.  „Stěžovali si na poruchy vidění, dvojité vidění, brnění jazyka, sucho v ústech nebo poruchy pohybu,“ doplnila ji mluvčí záchranné služby Helena Škuligová. Sanitky rozvezly do nemocnic dvanáct pacientů od 20 do 35 let. Pachatelům nyní hrozí až pět roků za mřížemi.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!