Aktuální článek
Kašel u kuřáků konopí

Kašel u kuřáků konopí

  • Konopí kouřím už od osmnácti let a kašel mě nikdy v mládí netrápil. Teď mi je sedmatřicet a poslední dva roky mě po každém potáhnutí chytne prudký záchvat kašle. Oslovil jsem proto odborníky z magazínu Cannabist, kteří se vyjádřili následovně:

V tuto chvíli by pro vás bylo nejlepší, kdybyste si od kouření dal pauzu. Kvůli kašli si jointa stejně neužijete, navíc skutečnost, že vás tento problém trápí už dva roky, nesignalizuje nic dobrého.

Zmapujte svůj stav

Měli byste si položit několik základních otázek: Nepřijde vám vaše spotřeba konopí nadměrná? Jak často kouříte? Co přesně – sušené palice, koncentráty a hašiš? Užíváte konopí převážně ze zdravotních, nebo rekreačních důvodů? Neuvažovali jste o vaporizaci nebo jiných způsobech aplikace kanabinoidů?

Také doporučuji, abyste se svým problémem svěřil lékaři, který dokáže objektivně zhodnotit váš zdravotní stav a vysvětlit vám důvod vašich zdravotních problémů s ohledem na výsledky dřívějších vyšetření.

Chronický kašel (často doprovázený zvýšenou tvorbou hlenu a sípáním, ale ne dušností) se objevuje přibližně u 25 procent pravidelných kuřáků konopí.

Co se týká konopí, které kouříte – jste si jistý s jeho kvalitou? Víte, v jakých podmínkách bylo vypěstováno? Vždy se vyhýbejte konopí, na kterém jsou vidět stopy plísně. Pokud si sami nepěstujete, zjistěte, zda váš „dodavatel“ při pěstování nepoužívá nějaké pesticidy.

Co říká věda

Bylo sice provedeno několik výzkumů zabývajících se vlivem kouření konopí na dýchací cesty, většina se ale primárně zabývala závažnými nemocemi, nikoli kašlem. Například ve studii z roku 2006 provedené pod záštitou amerického Národního institutu pro zneužívání drog (National Institute on Drug Abuse – NIDA) se výzkumníci zaměřili na 1 200 kuřáků konopí a pravděpodobnost onemocněním rakovinou plic. Jen pro zajímavost dodáme, že ani u těžkých kuřáků se neobjevilo vyšší riziko onemocnění.

V roce 2013 byl ale pracovníky Oddělení pro plicní onemocnění a intenzivní péči na Kalifornské univerzitě v Los Angeles proveden výzkum, ve kterém bylo zjištěno, že „pravidelné kouření konopí samo o sobě způsobuje viditelné i mikroskopické poškození velkých dýchacích cest – to má za následek vyšší pravděpodobnost výskytu příznaků chronického zánětu průdušek. Tyto problémy však poté, co jednici s častým kouřením přestanou, ustupují.“

Zeptali jsme se proto na váš kašel Dr. Donalda Tashkina – emeritního profesora zkoumajícího konopí na Kalifornské univerzitě, který nám odpověděl následujícím e-mailem:

„Chronický kašel (často doprovázený zvýšenou tvorbou hlenu a sípáním, ale ne dušností) se objevuje přibližně u 25 procent pravidelných kuřáků konopí. Pokud jedinec nekouří také tabák, pak takový kašel ustává brzy poté, co konopí přestane užívat. Dobu, po které kašel odezní, nikdo blíže nezkoumal.“

Pokud se kašel dlouhodobě nezlepšuje, je načase nechat plíce na nějaký čas odpočívat.

Dr. Tashkin dále uvedl, že kašel může „být i zcela jiného původu – například může doprovázet astma, refluxní chorobu jícnu nebo onemocnění plicní tkáně“.

Jeho dopis končil výše zmiňovanou radou, abyste si zašel za lékařem, který dokáže zjistit, čím je váš kašel způsoben.

Zdroj: http://www.thecannabist.co/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!