Aktuální článek
Nastal čas nahradit plast konopím?

Nastal čas nahradit plast konopím?

  • Slovinská startupová společnost Konopko se dostala do evropského finále soutěže pro vznikající environmentální projekty ClimateLaunchpad, kde soutěžila se svým vynálezem konopného granulátu, který by mohl nahradit plasty a jiné syntetické materiály.

Podle majitelů společnosti Konopko bude návrat k využívání konopí pro člověka v budoucnu nezbytný: „Lze jím nahradit mnoho syntetických materiálů, při jejichž výrobě se často používají fosilní paliva. Přechod na tuto přírodní alternativu by přinesl řadu výhod – například snížení koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře.“

Produkt, se kterým tato firma soutěžila, je ekologicky nezávadný a snadno odbouratelný granulát, který je vyrobený z konopných vláken a polymeru kyseliny mléčné (PLA).

Konopí i PLA jsou jednoduché, biologicky odbouratelné látky, které lze recyklovat. Mohly by nahradit těžko rozložitelné plasty a další syntetické materiály, jež jsou prokazatelně zodpovědné za řadu civilizačních zdravotních problémů a poškození přírody.

Proč přejít na konopí?

Konopný granulát by měl najít uplatnění v různých odvětvích – lze z něj zpracovat výrobky, které se využívají v automobilovém průmyslu, stavebnictví, elektronice a při výrobě obalových materiálů.

“Konopí se znovu vrátí na výsluní a stane se „rostlinou budoucnosti, která lidstvu pomůže v mnoha oblastech.“

Konopí je zcela přírodní, ekologický a plně odbouratelný materiál. Získává se z rostlin vysokého vzrůstu, jimž se daří téměř v jakýchkoli klimatických podmínkách. V minulosti lidé tuto rostlinu využívali v každodenním životě v mnohem větší míře.

Z konopného materiálu se dá vyrobit více než 50 000 různých produktů využitelných ve stavebnictví, potravinářství, lékařství, textilním průmyslu, kosmetice, papírnictví a v automobilovém průmyslu, kde může sloužit jako náhrada fosilních paliv.

V zemědělství lze konopí využít k odvodňování půdy, má vysoký výnos na hektar, nevyžaduje používání jakýchkoli pesticidů a celkově není náročné na pěstování. Zásadním faktem je, že jeho pěstování a zpracování nezanechává v ekosystému uhlíkovou stopu.

Budoucnost konopí

Společnost Konopko věří, že konopí se znovu vrátí na výsluní a stane se „rostlinou budoucnosti, která lidstvu pomůže v mnoha oblastech.“

Využívání této rostliny ve větší míře by podle mladých Slovinců mělo pomoci nejen z ekologického hlediska, kde by se toto zlepšení projevilo nejvýrazněji, ale i z ekonomického hlediska – mohlo by například napomoci v udržitelném rozvoji nejen slovinské ekonomiky.

Zdroj: http://www.climate-kic.org/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!