Aktuální článek
Co způsobuje sucho v ústech po užití konopí?

Co způsobuje sucho v ústech po užití konopí?

  • Asi každý hulič zná ten suchý, lepivý pocit v ústech, kterému se často příznačně říká „sušák“. Někomu tento pocit nijak zvlášť nevadí – může dokonce sloužit jako připomínka toho, že by bylo dobré se napít. Mnohým lidem však tento vedlejší účinek užití konopí připadá nanejvýš nepříjemný, protože je ruší při spánku, práci nebo mluvení.

Měli jste na jazyku nějakou chytrou průpovídku? Tak na to můžete rovnou zapomenout. Ani s ním nepohnete, protože vám zůstane přilepený na patře i s kouskem toho sendviče, co vám před chvílí přišel k chuti.

Ale teď vážně. Pojďme se podívat, co stojí za suchem v ústech spojeným s užíváním konopí. Co přesně ho způsobuje a jak se mu můžeme bránit?

Kanabinoidy a ústa pod drobnohledem

To, že konopí může způsobovat sucho v ústech, je známou skutečností už několik desítek, možná i stovek let. Teprve v poslední době však začínáme chápat, jak tento proces v těle vlastně funguje.

V roce 2003 objevil tým italských vědců, že endokanabinoidy 2-AG a anandamid se vyskytují ve slinných žlázách klíštěte amerického. Stejné kanabinoidy vytváří i naše tělo, aby jimi mohlo regulovat vlastní endokanabinoidní systém.

Za povšimnutí stojí zjištění, že toto klíště má ve slinách endokanabinoidy, protože působí protizánětlivě a tlumí bolest. To by vysvětlovalo, proč málokdy cítíme, že se do nás klíště zakouslo.

Působení rostlinných kanabinoidů na lidské kanabinoidní receptory má i určité vedlejší účinky – například právě ono sucho v ústech.

O rok později objevili výzkumníci z Univerzity v Buenos Aires v Argentině anandamid a kanabinoidní receptory v příušních žlázách u krys. Příušní žlázy jsou společně s těmi podjazykovými a podčelistními z velké části zodpovědné za tvorbu slin.

V roce 2006 se pak objevila studie, která se tímto tématem zabývá detailně. Provedl ji jiný vědecký tým z Univerzity v Buenos Aires, jemuž se podařilo prokázat, že v podčelistních slinných žlázách krys se vyskytují oba již zmíněné kanabinoidy: 2-AG i anandamid. Dále zjistili, že vysoká hladina anandamidu u krys způsobovala snížení množství vylučovaných slin tím, že přímo působila na kanabinoidní receptory.

Z toho lze vyvodit, že THC se chová obdobně jako anandamid – působením na receptory ve slinných žlázách tedy dočasně snižuje tvorbu slin.

Co vůbec dělají kanabinoidní receptory ve slinných žlázách?

Endokanabinoidní systém má kromě mnoha dalších funkcí také schopnost ovlivňovat chuť k jídlu. Dává tedy smysl, že by mohl mít vliv i na tvorbu slin, jež je propojená s řadou subjektivních pocitů: hladem, chutí k jídlu, sliněním, vychutnáváním si jídla a následnou sytostí.

Nálezy těchto receptorů ve slinných žlázách znovu dokazují, jak hluboce je kanabinoidní systém v našem těle zabudován. Užívání konopí napomáhá udržet tento systém v rovnováze (zejména pokud trpíte nedostatkem kanabinoidů). Působení na kanabinoidní receptory má však i určité vedlejší účinky – například právě ono sucho v ústech.

To, že konopí může způsobovat sucho v ústech, je známou skutečností už několik desítek, možná i stovek let.

Sucho v ústech může být sice nepříjemné, ale stejně jako většina vedlejších účinků konopí je pouze dočasné a rozhodně není nebezpečné.

Jak se můžete suchu v ústech bránit?

Některé odrůdy konopí mohou tento problém způsobovat ve větší míře, zatím ale neexistuje žádný osvědčený postup, jak se mu vyhnout zcela.

Je tu ale pár univerzálních rad, které vám mohou pomoci:

  • Pijte hodně vody.
  • Zkuste žvýkačku.
  • Zdá se, že fungují i pastilky proti kašli bez cukru.
  • Sladké a mléčné nápoje většinou sucho v ústech ještě zhoršují.

Zdroj: http://greenflowermedia.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!