Aktuální článek
Konopný bestseller roku 2015

Konopný bestseller roku 2015

  • Dlouholetý bojovník za práva uživatelů konopí a sociální spravedlnost Steve DeAngelo z Kalifornie ve své nové knize s názvem Konopný manifest (The Cannabis Manifesto) představuje převratnou vizi budoucího vztahu lidstva k léčivé, bohužel ale zatím stále potírané bylině.

Steve DeAngelo je zakladatelem Harborside Health Center, největší výdejny konopí k léčebným účelům na světě, a na problémy konopného průmyslu se dívá nejen vlastníma očima, ale také optikou více než 200 000 svých klientů. Rostlinu vnímá jako prostředek k dosažení životní „pohody“ a legalizaci považuje za nevyhnutelnou.

Všichni se léčíme

Pojem rekreační užívání konopí je podle něj mýtem, protože rostlina pomáhá „uzdravovat se“ i těm, kdo ji užívají čistě pro navození onoho příjemného stavu lehkého omámení. DeAngelo je přesvědčen, že tento stav je důsledkem procesů v lidském těle iniciovaných stimulací endokanabinoidního systému. Tento systém je spojen téměř se všemi životně důležitými orgány a ovlivňuje trávení, nervovou soustavu, krevní oběh, rozumové schopnosti, spánek nebo sekreci hormonů.

Vedle těchto účinků lze pak s pomocí konopí prokazatelně léčit vážné zdravotní obtíže, mezi jinými i různé formy rakoviny a epilepsie, Alzheimerovu chorobu a cukrovku. Řada lidí je k pozitivnímu vlivu byliny skeptická, DeAngelo se však domnívá, že celospolečenská nedůvěra je způsobena negativní prezentací rostliny ze strany médií a představitelů politických stran a vlád.

Schopnost fundovaně, ale zároveň lidsky nazírat na konopí z mnoha úhlů pohledu dělá z Konopného manifestu ojedinělý knižní výtvor.

Svou knihu uvedl tento legendární aktivista, který v roce 2014 navštívil i pražský Cannafest, mírnými a moudrými slovy: „Konopí není škodlivé, skutečným nebezpečím je prohibice.“ V jednotlivých kapitolách pak prezentuje čtenářům možnosti léčebného využití konopí a odhaluje také kořeny sociální nespravedlnosti, která je přímým následkem války proti drogám.

Narkotika byla ve Spojených státech postavena mimo zákon v éře prohibice a protidrogová legislativa je od té doby hojně zneužívána jako nástroj rasové i sociální diskriminace postihující především Afroameričany a Hispánce. Tato praxe je bohužel ve Spojených státech běžná dodnes a je ztělesněná rozbujelým vězeňským systémem.

Legalizace zastaví násilí

Nejlépe je úbytek násilí, jež bylo po desetiletí živené nefunkční protidrogovou politikou, patrný na činnosti narkomafií na americko-mexické hranici. Jak legalizace konopí nezadržitelně postupuje Spojenými státy, je patrný také přesun zájmu kartelů k jiným komoditám, především heroinu, kokainu a metamfetaminu.

To je jasným signálem, že legalizace funguje. DeAngelo tvrdí, že bude-li užívání a držení konopí zcela uzákoněno, budou postupně a dlouhodobě klesat kriminalita a ubývat bude také závislých na tvrdých drogách – jako dobrý příklad přitom uvádí úspěšný legalizační proces ve státě Colorado.

Obsáhlý rozhovor se světoznámým aktivistou Stephenem DeAngelem najdete v magazínu Legalizace č. 20 a na našem webu.

Právě schopnost fundovaně, ale zároveň lidsky nazírat na konopí z mnoha úhlů pohledu dělá z Konopného manifestu ojedinělý knižní výtvor. Mediální prezentace rostliny, ať už v pozitivním, nebo negativním kontextu, se zřídkakdy snaží zkoumat problematiku do hloubky. DeAngelo neopírá svůj postoj o nahodilá tvrzení notorických huličů a hippies, ale cituje vědecké studie a názory artikuluje konzistentním způsobem, který je srozumitelný široké veřejnosti. Konopný manifest je proto tím pravým dárkem pro všechny vaše doposud skeptické příbuzné a přátele – zatím bohužel pouze v angličtině, nicméně bude jen otázkou času, než se najde český vydavatel.

Konopný manifest staví na osmi základních pravdách, z nichž poslední zní: „Legalizace nemůže být a nebude zastavena.“ Stejně neotřesitelná víra v lidskost zaznívá i v hlase Stephena DeAngela, když mluví o své práci, jak můžete vidět z této videosérie natočené u příležitosti vydání knihy.

Zdroj: https://www.recreator.org/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!