Aktuální článek
Growreport: Pollen Chuck

Growreport: Pollen Chuck

  • V minulém čísle jsem psal o čistě outdoorové linii Guerilla Gold, dnes se budu věnovat primárně indoorovému kříženci Pollen Chuck, stvořeném členem internetového fóra icmag.com.

Původ

Pollen Chuck je dílem kanadského pěstitele, který na fóru icmag.com vystupuje pod přezdívkou Core. Mezi předky této rostliny je Sour Diesel, White Widow či Black Russian. Primárně je určen pro indoorové pěstování, přesto se v našich podmínkách osvědčil i venku. Core patří mezi těch několik málo šlechtitelů, kteří došli úspěchu nikoliv tak, že by otevřeli krám a snažili se prodat co nejvíc, ale postupně: semena začal prodávat až na nátlak kolegů pěstitelů, kteří obdivovali jeho výtvory. Trochu se tím podobá Esbemu, který se specializuje na venkovní odrůdy, a kterého jsem tu vzpomínal minule. Core stvořil i celou řadu dalších zajímavých odrůd, ale já měl možnost pěstovat jen tuto, takže nemůžu hodnotit, jak dobrý šlechtitel je celkově. S Pollen Chuckem se každopádně vytáhl.

Růstový vzorec

Pollen Chuck je téměř čistá indika. V jeho rodokmenu se sice vyskytuje nemálo sativních genů, ale selekcí bylo docíleno téměř dokonale indikového vzhledu rostliny. Roste nízký se širokými listy, velmi dobře se větví. Na zastřihnutí reaguje rychle, ale příliš ho nedoporučuju – větvení je skutečně silné a snadno byste tak mohli skončit s velkým množstvím slabých vrcholků, na kterých je všehovšudy nic. Pokud se již rozhodnete Pollen Chuck výrazněji tvarovat, odstřihávejte i spodnější větve tak, abyste udržovali konstantní počet vrcholků. Jednotlivá patra se tvoří velice blízko u sebe, proto je dobré mít již od začátku rozvrženo, jak má rostlina vypadat před sklizní a podle toho ji od začátku tvarovat. Neměl jsem tu čest pěstovat Pollen Chuck ve skříni, proto mohu zprostředkovat pouze dojmy z pěstování ve skleníku. Tam byl růst na indiku až nečekaně dravý, takže jsem musel kytku i přes vysazení na začátku července několikrát zkracovat. Tvoří silné pevné větvičky, díky čemuž se velmi dobře řízkuje. V kloubech je pevnější než většina rostlin, se kterými jsem se setkal, takže se minimalizuje nebezpečí rozlomení rostliny v kloubu při neopatrné manipulaci. Přestože ve výsledku jsou palice masivní, nemá kytka problém jejich váhu unést, a pokud byla alespoň párkrát zastřižena, není třeba ji vyvazovat, což je jinak u odrůd s podobně masivním květenstvím běžná praxe. Má dobrou odolnost jak vůči neopatrnému zacházení, tak vůči nepřízni přírody. Vítr by díky její pevnosti neměl být problém, sucho ani nadbytek vody jí také velkou škodu nenadělá. Pozor je třeba dávat pouze na dostatek živin, protože je to vážně žrout.

Kvetení

Pollen Chuck začíná s květem již před koncem srpna, takže rychlejší fenotypy (výsledek spolupůsobení genotypu a prostředí, pozn. red.) stihnou dozrát již před polovinou října. Proto je vhodný i do našich klimatických podmínek. Již od fáze ježka, tedy téměř od počátku květu, můžete vidět, jak se vršky rostliny hustě obalují pryskyřicí. Její produkce po celou dobu květu neustává, a jak můžete vidět z obrázků, před sklizní již je pryskyřice spousta. Během květu již příliš neroste (ostatně jako většina indik) a květenství je husté a masivní. Rostlina již od začátku květu velmi silně voní. Aroma je ovocné a skunkové, velmi silné, ale přesto jemné. Je cítit na velkou vzdálenost, proto pokud pěstujete v zástavbě, je na místě opatrnost. V pozdní fázi květu se květenství silně nafukuje a je dobré nechat rostlinky dozrát až nadoraz, protože při brzké sklizni byste se ochudili jak o solidní část objemu, tak o úžasné aroma. Ke konci květu se paličky navíc začnou zbarvovat do nachova a jsou celkově potěchou pro oko.

Sklizeň

doporučujeme

Sklizeň není příliš pohodlná (alespoň u venku pěstovaných rostlin), protože květy obsahují velké množství listů. Na druhou stranu pokud vám nebude vadit, že na paličkách zůstane nějaký ten lístek, o nic se neochudíte. I paličkové listí je u Pollen Chucku jako posypané cukrem, takže by byla škoda ho vyhazovat. Plíseň bývá u mnoha podobně hustých indik velkým problémem, ne u Pollen Chucku. Rostlina má sice uzavřenou strukturu a husté a velké květenství, které plísním vyhovuje, i velké listy, které omezují pohyb vzduchu, přesto k zahnívání nedochází a moje ztráty byly naprosto minimální. Když to porovnám s jinými rostlinami, které jsem stejný rok pěstoval, vychází mi Pollen Chuck jako proti plísním velmi odolná odrůda. Sušit je opět potřeba s ohledem na silné a průrazné aroma, které pro málokoho bude zaměnitelné. Takhle prostě smrdí tráva. Efekt je velice silný, a pro medicínské využití vhodný, protože účinek trvá dlouho a je značně sedativní. Silně povzbuzuje chuť k jídlu, dobře tlumí bolest a zároveň otupuje myšlení. Osobně mám velmi dobrou zkušenost s jejím použitím při tlumení astmatických a alergických obtíží. Myslím si, že lékařské využití této odrůdy je nanejvýš vhodné a osobně bych ji doporučil spíš k tomuto účelu, než pro rekreační užívání.

Závěr

Pollen Chuck je velmi silnou, odolnou a dobře rostoucí odrůdou. Výborně se hodí pro medicínské využití a jeho pěstování nevyžaduje zvláštní dovednosti a znalosti. Pro rekreační užívání se příliš nehodí, protože skutečně uzemňuje. Sice nemám zkušenosti s pěstováním v umělých podmínkách, ale z referencí kolegů jsem došel k závěru, že ve skříni jsou výsledky ještě lepší, než venku.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!