Aktuální článek
Legalizace v Coloradu a trendy pro rok 2016: Mapování genomu konopí, klinický výzkum a zdravé potraviny

Legalizace v Coloradu a trendy pro rok 2016: Mapování genomu konopí, klinický výzkum a zdravé potraviny

  • Podnikatelé v okresu Boulder v Coloradu, kde je konopí již třetím rokem legální, přicházejí s nápady na nové produkty a jsou také hnacím motorem výzkumů účinků a možností využití rostliny, která uchvátila uživatele, vědce i investory.

Mapování genomu konopí

Na výsluní zájmu se v současné době vyhřívá nepsychoaktivní kanabinoid CBD (kanabidiol), titulní stránky novin a časopisů by ale v následujících letech mohly patřit i jiným složkám konopí. Vědci stojí před nelehkým úkolem prozkoumat stovky chemických látek, přičemž každá z nich má specifické vlastnosti i možné přínosy.

Podle Nolana Kanea, evolučního biologa a výzkumníka z Coloradské univerzity, může genetická rozmanitost doposud neprobádaných složek konopí umožnit vznik tisíců nových výrobků. „Pomalu se učíme chápat a využívat některé komponenty, celkově je ale výzkum stále v plenkách,“ vysvětluje Kane, jenž je jedním z vědců podílejících se na projektu úplného rozluštění genomu konopí (Cannabis Genomic Research Initiative). Pracovníkům jeho laboratoře se dosud podařilo objevit na šest stovek různých odrůd, od kolegů z Kanady pak dostali k prozkoumání dalších 148 vzorků.

Díky tomu, že se o konopné výrobky stále více zajímají i jiní než tradiční uživatelé, zvyšuje se poptávka po zdravějších pokrmech.

Než došlo k legalizaci, byly geneticky popsány pouze tři odrůdy. Pokrok je podle Kanea velmi uspokojivý: „Dá se říct, že dnes známe třistakrát více variací než před pouhým jedním rokem.“ Rozvíjí se také spolupráce s jinými fakultami univerzity, například s oddělením neurologického výzkumu, psychologie nebo ekonomie. Mezioborová kooperace může pomoci výzkum urychlit a rozšířit jeho záběr.

„O zkoumání rostliny se nepochybně zajímá stále více lidí,“ potvrzuje Lucy Troupová, která na Coloradské státní univerzitě vyučuje kognitivní neurologii a vede zároveň výzkum vlivu konopí na zpracovávání emocí.

Studium potenciálu konopí je ve Spojených státech stále omezováno nedostatkem rostlinného materiálu, společenským stigmatem a restrikcemi ze strany federální vlády, které znesnadňují získání souhlasu s prováděním výzkumu. Vláda prezidenta Obamy se snaží tyto překážky postupně odstraňovat, první vlaštovkou v této oblasti bylo červnové zrušení nutnosti souhlasu Úřadu pro veřejné zdraví s každým jednotlivým projektem. Některé požadované procesní náležitosti jsou ale podle Troupové stále nesmyslné: „Vzorky potřebné pro výzkum musejí být dle současné legislativy dodávány pouze z vládních pěstíren, ale my potřebujeme zkoumat konopí, které užívají lidé v reálném životě – a kupodivu se moc nestává, že by si ho obstarávali od představitelů vlády.“

Jídlo místo kouření

Další oblastí, ve které se dá v letošním roce očekávat významný posun, jsou potraviny. Ty podle výzkumu agentury BDS Analytics v současnosti představují zhruba sedm procent objemu trhu s konopnými produkty. Hlavními obchodními artikly jsou nepříliš zdravé výrobky jako sušenky a další sladkosti.

Zvyšuje se ale poptávka po zdravějších pokrmech, a to zejména díky tomu, že se o konopné výrobky stále více zajímají i jiní než tradiční uživatelé. Tento trend potvrzuje například Allyson Feilerová, ředitelka společnosti Green Tree Medicinals, která provozuje výdejny v Boulderu a Longmontu: „Přichází k nám vyšší procento starších uživatelů bez předchozích zkušeností, kteří chtějí pomoci s chronickými obtížemi nebo se zbavit závislosti na lécích proti bolesti.“

Vědci stojí před nelehkým úkolem prozkoumat stovky chemických látek.

Posun směrem ke zdravějším potravinám není pro odborníky novinkou, v současné době se ale jedná spíše o návrat ke stavu, kdy bylo konopí v Coloradu legální pouze pro léčebné účely a potraviny byly primárně vyráběny jako terapeutika. „Když jsem před více než pěti lety začala v tomto oboru podnikat, vyráběly se přírodní, zdravé potraviny, například müsli tyčinky,“ tvrdí Feilerová. Legalizace rekreačního užívání vzbudila zájem velkých výrobců, kteří zakrátko ovládli rostoucí a stále se vyvíjející trh díky schopnosti nabízet levnější varianty výrobků s vysokým obsahem rafinovaného cukru.

Zdravé výrobky zaujímají v současnosti na trhu menšinové postavení, poptávka po nich v Boulderu ale podle Julie Dooleyové, majitelky společnosti Natural Edibles, roste: „Boulder je pro mě z hlediska objemu prodeje klíčovou lokalitou, ačkoli se zde nachází jen třetina prodejen, které nabízejí mé výrobky. V Boulderu nebo Lyonu prodám víc než například v hlavním městě Denveru.“

Konopné koktejly také ve vašem baru?

Relativně malý zájem o konopné potraviny je podle Allyson Feilerové způsoben také velkými výkyvy v jejich účinnosti na jednotlivé uživatele. Odborníkům je tento problém znám již dlouho – například Dooma Wendschuh, spoluzakladatel zpracovatelské firmy Ebbu, která se zabývá zpracováním psychoaktivního i technického konopí, popisuje situaci v analogii s pivem: „Přestavte si, že jdete do obchodu a koupíte si balení piva. Každá láhev nebo plechovka bude ale mít úplně jiné účinky. Po jedné máte závratě, po jiné jste v euforii, z další se opijete do němoty a poslední vám nic neudělá. Výsledkem je nejistota a nespokojenost.“

Špatná předvídatelnost je podle Wendschuha pro trh s konopnými potravinami velkým omezením. Podnikatelé logicky nechtějí prodávat výrobky, za něž se nemohou zaručit. Právě na tuto doposud málo probádanou oblast trhu se chce Ebbu zaměřit. Vlajkovou lodí společnosti se má stát konopný extrakt a olej. Ty mohou být díky konstantnímu obsahu látek používány při výrobě potravin i nápojů a Wendschuh věří, že by mohly v budoucnosti konkurovat alkoholu.

Genetická rozmanitost doposud neprobádaných složek konopí může umožnit vznik tisíců nových výrobků.

Poptávka po podobném produktu určitě existuje – Ebbu mělo od dubna obrat sedm milionů dolarů, další dva miliony mu od roku 2014 přinesl prodej semen.

Změny v legislativě

Státní Úřad pro kontrolu konopí v Coloradu vydal v říjnu loňského roku zásadní nařízení, jež má vstoupit v platnost v říjnu 2016. Podle něj budou muset výrobci konopných produktů s obsahem psychoaktivního THC vyrazit přímo na všechny tyto výrobky nápis „THC“.

„Tím se zásadně změní situace,“ říká Nancy Whitemanová z boulderské firmy Wana Brands. „Všechno, co vyrobíte, na sobě bude muset mít vyražený tento nápis. Můžete mít skvělý nápad na výrobu konopné salsy, těžko ale do ní něco napíšete. Bude určitě zajímavé sledovat, jaký bude mít toto regulační nařízení dopad na vývoj a inovace při produkci nové generace konopných potravin.“

Zdroj: www.thecannabist.co

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!