Aktuální článek
Otci hrozí vězení za to, že dceři léčil rakovinu konopím

Otci hrozí vězení za to, že dceři léčil rakovinu konopím

  • Australan Adam Koessler se snažil svou dvouletou dceru s rakovinou v pokročilé fázi léčit pomocí konopného výtažku – a teď mu za to hrozí dlouholeté vězení.

Otec samoživitel začal svou dvouletou dceru léčit konopným výtažkem poté, co jí byl diagnostikován neuroblastom ve IV. stadiu. Extrakt jí podával jako doplněk k chemoterapii a podle něj dceři pomáhal.

Zastaralé zákony

Koessler však žije v Austrálii, kde je jakákoli léčba konopím nelegální, a proto byl
2. ledna 2015 zatčen. Sice byl po zaplacení kauce dočasně propuštěn, ale nedlouho poté musel čelit žalobě za držení nelegálních drog a za podávání těchto látek nezletilým. (Dle aktuálních informací z Koesslerovy facebookové stránky může od té doby dceru navštěvovat pouze pod dohledem, zatímco proces se neustále protahuje – znovu se bude odvolávat k Nejvyššímu australskému soudu v Brisbane koncem ledna 2016 – pozn. překladetele). Tento případ šokoval tisíce lidí po celém světě, kteří začali sepisovat elektronické petice a organizovat peněžní sbírky na jeho podporu.

„Takřka okamžitě po podání extraktu se doslova probudila k životu. Vrátila se jí zdravá barva a oči se jí znovu rozzářily.“

„Snaží se jen zachránit své dítě všemi dostupnými prostředky… nechte ho na pokoji,“ napsal jeden ze zastánců na internetových stránkách elektronické petice www.change.org. Petice má za cíl zprostit Koesslera viny a prosadit v Austrálii legalizaci konopí k léčebnému využití. „Pokud zákon brání rodiči podat svému smrtelně nemocnému dítěti lék, který zmírní jeho trápení, je na čase, aby se taková legislativa změnila. Kvůli zakrnělému právnímu systému tento otec naprosto neopodstatněně přichází o rodičovská práva – a to mě doopravdy znechucuje,“ neskrýval svůj nesouhlas jiný návštěvník serveru.

Rakovina si nevybírá

Děvčátku jménem Rumer byl na Vánoce v roce 2014 diagnostikován neuroblastom ve IV. stadiu – jedná se pokročilou fázi rakoviny vyskytující se u dětí, která vzniká z nevyvinutých mozkových buněk. Koessler na serveru GoFundMe uspořádal finanční sbírku na pokrytí výdajů spojených s léčbou jeho dcery. Uveřejnil zde také její příběh: Lékaři jí navrhli dvanáct měsíců chemoterapie a její rodiče, kteří spolu nežijí, jí nasadili přírodní léčbu zahrnující bezlepkovou dietu a užívání konopného výtažku. Tento extrakt z květů samic konopí se s různou úspěšností používá po celém světě na léčbu nejrůznějších nemocí od vředů a migrény až po rakovinu a epilepsii. Ačkoli léčba dětí konopím dodnes zůstává rozporuplným tématem (a to i v ČR, kde se nepodařilo do novely zákona o léčbě konopí prosadit možnost léčit pacienty pod 18 let – pozn. překladatele), podle Koesslerových slov zapůsobil výtažek na dceru přímo zázračně.

Pokud zákon brání rodiči podat svému smrtelně nemocnému dítěti lék, který zmírní jeho trápení, je na čase, aby se taková legislativa změnila.

„Reakce na tento lék byly neuvěřitelné,“ napsal. „Takřka okamžitě po podání se doslova probudila k životu. Vrátila se jí zdravá barva a oči se jí znovu rozzářily. Po tom, co jsme viděli, jak jí konopí pomáhá, jsme si byli téměř jistí, že se z rakoviny dostane.”  Léčba konopím je v Austrálii nelegální i přesto, že někteří politici slibovali jeho legalizaci do konce roku 2015.

Zatčen v nemocnici

Koessler byl zatčen v Brisbaneské nemocnici během návštěvy u Rumer. Nejprve byl propuštěn pod podmínkou, že svou dceru nebude moci dále navštěvovat – tento verdikt se ale podle listu Brisbane Times změnil 16. ledna. Zastánci Koesslera uspořádali demonstrace a další tisícovky lidí ho podporují podpisem petice na serveru Change.org i na různých facebookových stránkách. Na stránkách GoFundMe lze také rodině Koesslerových přispět finančně. Zájemci si mohou vybrat z dvou různých sbírek – na zaplacení léčby jeho dcery bylo dosud vybráno přes 31 000 dolarů a na pokrytí soudních výloh spojených s procesem přes 22 000 dolarů.

„Chceme poděkovat všem lidem, co Adama a jeho dceru podporují – ať už mu píší zprávy osobně, nebo mu na této stránce nechávají vzkazy. Všechna ta podpora Adama uklidňuje a ujišťuje ho, že to všechno dopadne dobře. Tento boj změní život mnoha Australanům i lidem po celém světě,“ stojí v prohlášení adminů facebookové stránky Fearless Father (Táta beze strachu), která má přes 75 000 fanoušků.

Zdroj: www.yahoo.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!