Aktuální článek
Seedbanka: Spliff Seeds

Seedbanka: Spliff Seeds

Profilový obrázek
  • Spliff Seeds jsou u nás prakticky neznámí. Přesto nejsou žádnými nováčky a spokojeným zákazníkům dodávají semena již od poloviny devadesátých let. Představme si je tedy.

Holandská seedbanka s ikonickou smečkou zkouřených surikat v logu byla založena v roce 1995 v Amsterdamu. V té době byla situace kolem konopí v Nizozemsku odlišná než dnes. Před současným neustálým stínem nejistoty a pololegality vládla uvolněná atmosféra, ve které se do konopného podnikání mohl pustit každý, ať už se jednalo o semenné banky, coffeeshopy, nebo pěstitelské potřeby. Spliff Seeds se na této vlně svobody svezli, a ačkoli nikdy neměli nějaké zásadní postavení na trhu, bez problémů se uživili až do dnešních dnů. Podobně jako Nirvana (viz Legalizace č. 30) postavili svůj marketing na velice
dostupné ceně. V začátcích použili cizí genetiku, s kterou si pohráli podle svých představ, a výsledný produkt umístili na pulty. Protože si vždy dávali záležet na tom, aby neprodávali semena horší kvality, povedlo se jim oslovit dostatek zákazníků, aby nakonec mohli přijít i s nějakou vlastní tvorbou.
 
Medailová semena

Spliff Seeds si vytvořili specifický způsob, jak zaškatulkovat svá semena podle ceny.
Nejnižší kategorií jsou takzvaná bronzová semena, která jsou regulérní, tedy nefeminizovaná, a za tu nejnižší cenu nabízí ty nejklasičtější odrůdy jako Afghan, Master Kush nebo Skunk. O něco málo dražší stříbrná edice přináší širší paletu léty prověřených odrůd jako Blue Berry, Power Plant nebo White Widow. Konečně zlatá řada nabízí feminizovaná semena. Najdeme tu feminizované verze stříbrné řady, ale hlavně i vlastní tvorbu Spliff Seeds. Blue Medi Kush, Polm Gold nebo jejich vůbec nejúspěšnější odrůdu, Spliff‘s Strawberry. Spliff Seeds mají na svědomí překvapivě mnoho samonakvétacích odrůd, které prodávají výhradně feminizované a patří tak právě do řady Gold. Jednou z nich je zmíněný Polm Gold, velmi povedený automat obsahující geny marockých hašišových odrůd. 

Novinky pro nadcházející sezónu

Jak již bylo naznačeno, Spliff Seeds se našli zejména v samonakvétacích odrůdách. Proto i jejich dvě nejnovější linie kvetou bez ohledu na délku světelné periody. První je varieta s léčebným potenciálem Medical Kush Automatic, která vznikla zkřížením a následnou stabilizací Dutch Automatic, jejich vůbec prvního automatu, a Medical Kush, velice zajímavé léčebné odrůdy s vysokým obsahem CBD, která pomůže od bolesti, stejně jako nahodí zpět apetit. Výsledný kříženec je velmi odolný proti plísním a zvládne pěstování i v chladnějším klimatu. Druhou novinkou pro letošní rok je Spliff Cheese Automatic, který přináší zejména klasicky britské skunkové aroma s nádechem sýrové zatuchlosti a jemných ovocných tónů. 

DÁREK PRO ČTENÁŘE!
Na www.spliffseeds.nl zadejte při placení slevový kód (Coupon Code) „Legalizace“ a získejte slevu 25 % na váš nákup. Akce platí do 31. ledna 2016.

Rozhovor

Marcel Elbers: Surikaty, kam se podíváš

Jaké byly začátky? Máte nějaké zábavné historky z rozjezdu?

Naše seedbanka byla založena v devadesátých letech, kdy to bylo v Holandsku o dost jiné než dnes. Byla to zábavná a divoká doba, kdy jsme trávili spoustu času v dodávce, polepené surikatami. Netrvalo dlouho a zajistili jsme si i vcelku nechtěnou pozornost. Na naši domácí dodávku byl učiněn zátah. Policisté se snažili najít tisíce ne úplně legálně držených semen, ale naštěstí jsme dostali krátce před tím echo, takže veškerá naše produkce už byla dávno odklizena do bezpečí.

Které vaše odrůdy jsou mezi zákazníky nejpopulárnější a proč si myslíte, že to tak je?

Naše nabídka je vcelku široká, takže je projdu po kategoriích. Nejpopulárnější feminizovaná semena jsou určitě Blueberry, Spliff’s Strawberry, Spliff’s Cheese a Mega Power Plant. Mezi regulérními semeny, která kupují především hobby šlechtitelé, jsou oblíbené Master Kush, Bubble Gun a klasické AK. Venkovní pěstitelé si pak oblíbili Gold Rush, Fast Bud a Polm Gold, kterým se daří i v severněji položených oblastech. V poslední době se staly velice populárními automatické odrůdy, z nichž prodáváme nejvíce semen AK Automatic, Dutch Blue Automatic a White Widow Automatic. Nabízíme různé kultivary, od klasiky devadesátých let po moderní hybridy, takže není divu, že si naši zákazníci neoblíbili jen jednu odrůdu.

Které z vašich odrůd sami nejvíce preferujete?

Osobně mě baví pěstovat Spliff‘s Strawberry. Jedná se o hybrid Strawberry Cough, Skunku a Jacka Herera. Pro milovníka sativ, jako jsem já, se jedná o odrůdu smetanově jahodové vůně s podtóny haze. Oblíbil jsem si také Spliff Cheese, který je velmi populární mezi pěstiteli v Evropě ve Spojeném království. Obě pěstuji metodou SOG (sea of green, mnoho drobných rostlinek velmi blízko sebe).

Doneslo se ke mně, že plánujete změnit současný model bronzových, stříbrných a zlatých semen. Co se tedy chystá?

Skutečně jsme se rozhodli tento model změnit tak, abychom balení lépe přizpůsobili jednotlivým odrůdám. Konkrétně surikaty na obalech budou oblečené podle toho, jaké semeno se nachází uvnitř. Po mnoha letech fungování podle současného modelu jsme se rozhodli dát dohromady nový vzhled. Nyní jsem zvědaví, jak novou image přijmou zákazníci, protože my jsme vyloženě nadšení. Za ty roky jsme nashromáždili velké množství odrůd a tento krok nám umožní se lépe odlišit v situaci, kdy nové semenné banky rostou jako houby po dešti.

Na svých stránkách máte u jednotlivých odrůd informace o tom, na jaké potíže a choroby se přesně hodí. Kde berete podklady k těmto závěrům?

Na konopí se vždy pohlíželo jako na lék, přinejmenším mezi těmi, kdo nepreferují užívání pilulek. Úleva od bolesti je spolu s podporou chuti k jídlu a léčbou nespavosti nejčastějším důvodem, proč se lidé léčí konopím. Naše informace o konkrétní indikaci vycházejí zejména z dlouholetých kontaktů s pěstiteli našich semen. Mnoho z nich začalo užívat konopí právě proto, aby jim pomohlo s určitými obtížemi, a my s těmito lidmi zůstáváme neustále v kontaktu kvůli zpětné vazbě. Abychom měli informace skutečně z první ruky, spolupracujeme i s mnoha nemocnými lidmi, kteří jednotlivé odrůdy přímo testují a referují, jak při těch kterých
problémech pomáhají.

Můžeš nám říct něco o změně nizozemské legislativy v posledních letech? Jak vás tato změna zasáhla?

Tato změna byla skutečně drastická. V médiích se prezentuje spousta matoucích informací a zatímco zbytek světa konopí pomalu otevírá dveře, v Nizozemsku je tomu naopak. Nedávno například proběhla další vlna zavírání coffeeshopů v centru Amsterdamu. Dalším podobným opatřením bylo, že pěstitelé si nyní mohou koupit v jednu chvíli maximálně jednu lampu pro vnitřní pěstování a obchody se semeny mohou prodávat jen balíčky o maximálně pěti kusech. Ačkoli se nyní mnoho kolegů z branže přesouvá více či méně do Španělska, jejich politika konopných společenských klubů je stále dost nedořešená a mnohé je stále třeba přesně vymezit. Amsterdam ovšem zůstane ikonou konopného hnutí, protože v uplynulých desetiletích tu byla odvedena obrovská spousta práce, stejně jako v Kalifornii, kde vznikala nová generace konopných odrůd v prakticky tu samou dobu.

Chceš ještě něco na závěr sdělit našim čtenářům?

Sledujte zveřejnění našeho nového designu na letošním veletrhu Spannabis, který se koná 11. až 13. března v Barceloně. Kdokoli si bude chtít na stánku promluvit o našich rostlinách, je vítán. Těšíme se na vás!

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!